Bartosz Gubernat

1 stycznia podkarpackie miasta zmieniają granice. Jedno urośnie czterokrotnie

1 stycznia podkarpackie miasta zmieniają granice. Jedno urośnie czterokrotnie Fot. Krzysztof Kapica
Bartosz Gubernat

1 stycznia zmieniają się granice kilku miast w naszym regionie. Sędziszów Małopolski urośnie aż czterokrotnie, a nowe tereny chce wykorzystać na rozwój przemysłowy i budowę nowych mieszkań. Rzeszów zyska z kolei dwa osiedla.

O tym, jak zmienią się granice miast i wsi w całym kraju rada ministrów decydowała latem. Jej rozporządzenie było następstwem uchwał podejmowanych przez lokalne samorządy oraz konsultacji społecznych prowadzonych w gminach zainteresowanych zmianami.

Chcą przyciągnąć nowych mieszkańców

Na Podkarpaciu największe zmiany dotyczą miasta Sędziszów Małopolski, do którego zostaną włączone cztery miejscowości z gminy Sędziszów Małopolski (powiat ropczycko-sędziszowski). To Borek Wielki, o powierzchni 1157,66 ha, Kawęczyn Sędziszowski, o powierzchni 395,62 ha, Wolica Ługowa, o powierzchni 396,66 ha, oraz Wolica Piaskowa, o powierzchni 752,60 ha. W wyniku tych zmian dotychczasowa powierzchnia miasta zwiększy się 3,7 razy, a liczba mieszkańców z nieco ponad 7000 tysięcy do ponad 10000.

- Zmiany zostały dokładnie przemyślane i mają zapewnić miastu dalszy rozwój. Oczywiście nie nastąpi on natychmiast, ale jest zaplanowany na dłuższą perspektywę. Celowo pomyśleliśmy o terenach które graniczą z miastem bezpośrednio i leżą od strony północnej, bo one mają największy potencjał – mówi Bogusław Kmieć, burmistrz Sędziszowa Młp.

W dalszej części artykułu:

  • jakie zmiany w poszczegolnych miastach Podkarpacia?
  • jakie plany mają miasta na nowe tereny?
Pozostało jeszcze 62% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Bartosz Gubernat

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.