Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Mirosława Kruczkiewicz

100 męskich głosów na 100-lecie niepodległości. Chór „Copernicus” ma wyjątkowe zaproszenie dla śpiewających panów

100 męskich głosów na 100-lecie niepodległości. Chór „Copernicus” ma wyjątkowe zaproszenie dla śpiewających panów Fot. .facebook.com/ChorMeskiCopernicus 100 męskich głosów na 100-lecie niepodległości. Chór „Copernicus” ma wyjątkowe zaproszenie dla śpiewających panów
Mirosława Kruczkiewicz

Sport, spotkania towarzyskie, podróże, książki, działka? Dla trzydziestu panów z Torunia najlepszym sposobem spędzania wolnego czasu jest wspólny śpiew.

- Śpiewanie to przyjemność, pasja, a nierzadko też terapia. Zauważyłem, że nawet ludzie o nadwątlonym z wiekiem zdrowiu jadąc na występy dobrze znoszą podróże i potem stanie na scenie w nieklimatyzowanej sali. A ze sceny schodzą uszczęśliwieni - mówi dyrygent toruńskiego Chóru Męskiego „Copernicus” Paweł Jan Jankowski.

Dzięki „Nowościom”

Każdy z chórzystów Coper-nicusa ma swoją historię związaną ze śpiewem.

- Chodziłem do szkoły muzycznej. Jednak mając muzyczny słuch nie umiałem czysto śpiewać. To stało się rodzajem obsesji: nauczyć się śpiewać drugim głosem. I gdy już jako wykładowca uniwersytecki podjąłem pracę w Bydgoszczy, poszedłem na Akademię Muzyczną po radę - opowiada Janusz Sytnik-Czetwertyński, filozof, profesor na uniwersytecie, w Copernicusie śpiewający tenorem. - Tak trafiłem do prof. Dyngosza, który udzielił mi lekcji. Udało się, zacząłem śpiewać. Po interne-towym poszukiwaniu chóru, w którym mógłbym realizować muzyczną pasję, poszedłem na próbę Copernicusa. Dyrygent od razu ustawił mnie w grupie tenorów. I tak zostało.

Jerzy Przeczewski do zespołu trafił dzięki... „Nowościom”.

- To był 1990 rok. Przeczytałem w „Nowościach”, że męski chór szuka śpiewaków. Nie byłem pewien, czy będę się nadawał. Wątpliwości rozwiała żona. Powiedziała: Idź, przecież potrafisz śpiewać. Szedłem z obawą, że to pewnie zżyte, zamknięte grono. Zostałem przyjęty jak swój.

Toruński Męski Chór Copernicus jest afiliowany przy Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury. W zeszłym roku obchodził 30-lecie. Paweł Jan Jankowski prowadzi go od piętnastu lat. Zespół ma bardzo różnorodny repertuar: od muzyki sakralnej, przez pieśni patriotyczne i wojskowe, po utwory rozrywkowe, musicalowe, operowe.

Chórzyści właśnie wrócili z koncertów śladami swojego patrona. Byli w Braniewie, Ornecie, Fromborku, Lidzbar-ku Warmińskim. Na długo zapamiętają wzruszenie słuchaczy w Ornecie, gdy zaśpiewali „Hymn Warmii” i ten moment w Braniewie, gdy z początkowymi nutami „Pierwszej Brygady” publiczność wstała.

Pozostało jeszcze 34% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Mirosława Kruczkiewicz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowosci.com.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.