Paulina Błaszkiewicz

15 maja ukaże się nowa książka Roberta Małeckiego „Wada“ - druga z nowego cyklu toruńskiego autora

Robert Małecki 15 maja wyda już piątą książkę w swojej karierze Fot. robertmalecki.pl Robert Małecki 15 maja wyda już piątą książkę w swojej karierze
Paulina Błaszkiewicz

Z Robertem Małeckim, laureatem Kryminalej Piły, nagrody dla najlepszej polskiej, miejskiej powieści kryminalnej rozmawiamy o jego nowej książce.

Czy „Wada“ to książka na majówkę?

Jak najbardziej, ale problem polega na tym, że moja książka ukaże się po majówce, bo 15 maja. Niemniej jednak zachęcam do jej przeczytania.

To Pana piąta książka. Niezły wynik na przestrzeni zaledwie kilku lat. Za chwilę przebije Pan Janusza Leona Wiśniewskiego, który wydawał kilka książek rocznie.

Jest ktoś lepszy. To Remigiusz Mróz, który wydaje siedem, osiem książek rocznie. To dopiero jest wynik! Ale pisania kryminałów, czy szerzej - literatury gatunkowej - nie traktuję jak wyścigu. W moim przypadku umówiłem się z wydawcą na dwie powieści rocznie. Tyle jestem w stanie napisać, więcej na pewno nie. Chodzi o to, że pół roku na napisanie książki to rozsądny czas, biorąc pod uwagę przygotowanie i zapoznanie się z literaturą fachową.

Jak wyglądają takie przygotowania? Czy widział Pan na przykład sekcję zwłok? Wydaje się, że prozaikom jest łatwiej, gdyż nie muszą - jak „kryminalni“ - dokumentować detali takimi, jak są w rzeczywistości, tylko jak widzą to w wyobraźni.

Wiem, że są autorzy, którzy rzeczywiście chcą widzieć wszystko, ale ja wychodzę z założenia, że nie musimy widzieć trupa i powąchać zwłok, żeby napisać dobry kryminał. Natomiast rzeczywiście miałem okazję zapoznać się z nagraniem sekcji zwłok, które to nagranie było materiałem edukacyjnym dla policjantów. I to - na potrzeby pisania - w zupełności mi wystarcza. Pomijam już fakt, że nie w każdej powieści kryminalnej musimy zaglądać do prosektorium i przyglądać się realizowanej tam autopsji.

Pozostało jeszcze 53% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Paulina Błaszkiewicz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowosci.com.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.