2016 - Zmiany ważne dla rodzin: świadczenia rodzicielksie, zmiany w urlopach
Pozytywne zmiany czekają rodziców od 1 stycznia 2016 roku. Część odzyska świadczenia rodzinne, inni dostaną świadczenia rodzicielskie - po tysiąc złotych przez rok.
W świadczeniach rodzinnych wchodzi w życie zasada nazwana "złotówką za złotówkę".
To znaczy, że przekroczenie limitu dochodów uprawniających do zasiłku rodzinnego nie spowoduje utraty pomocy. Kwota "rodzinnego" zostanie jednak zmniejszona o tyle złotych, o ile przekroczony został limit dochodów. Ważne, by do wypłaty zostało nie mniej niż 20 zł zasiłku.
Świadczenie rodzicielskie
To nowość. 1000-złotowe wsparcie wypłacane będzie od stycznia osobom, które urodziły dziecko, a nie mają prawa do zasiłku macierzyńskiego ani uposażenia macierzyńskiego.
Uprawnieni do niego będą więc bezrobotni (niezależnie od rejestracji lub nie w urzędzie pracy), studenci, uczniowie, rolnicy, osoby wykonujące pracę na podstawie umów cywilnoprawnych. Także osoby zatrudnione lub prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, jeśli nie będą pobierały zasiłku macierzyńskiego będą mogły ubiegać się o świadczenie rodzicielskie. Ta pomoc nie jest uzależniona od dochodu, nie podlega opodatkowaniu i innym obciążeniom.
1000-złotowe świadczenie z zasady wypłacane jest przez 52 tygodnie, dłużej od 65 do 71 tygodni w przypadku ciąży mnogiej. Kwota się jednak nie zmienia.
Z tej pomocy będą też mogli skorzystać rodzice dzieci, które urodziły się przez 1 stycznia 2016, jeśli od porodu nie minęły 52 tygodnie. Pomoc wypłacana będzie odpowiednio krócej.
Wnioski o świadczenia rodzicielskie składać można (po 1 stycznia) w tych jednostkach, które zajmują się wypłatą świadczeń rodzinnych (urząd gminy lub ośrodek pomocy społecznej). Wyjątkiem są rolnicy. Oni wnioski składają w KRUS.
Dłuższy urlop rodzicielski
Całkowity wymiar urlopu na opiekę nad dzieckiem się nie zmieni, zostanie jednak inaczej podzielony. Zlikwidowany zostanie dodatkowy urlop macierzyński, a w to miejsce wydłużony urlop rodzicielski. W zależności od liczby urodzonych dzieci będzie trwał nie 26 ale 32 lub 34 tygodnie, wydłuży się więc o 6 lub 8 tygodni.
Podstawowy urlop macierzyński trwa 20 tygodni (od 31 do 37 przy porodach mnogich). Rodzicielski będzie przysługiwał bezpośrednio po nim, można go będzie wykorzystać od razu lub w czterech częściach, ale nie dłużej niż dziecko skończy 6 lat.
Urlop rodzicielski można łączyć z pracą u pracodawcy, który nam go udzielił. Jednak nie może to być więcej niż pół etatu. Wymiar urlopu zostaje proporcjonalnie wydłużony, zasiłek pomniejszony, dłuższa jest ochrona przed zwolnieniem.
Na wykorzystanie urlopu ojcowskiego (2 tygodnie) będzie nie 12 miesięcy, a 24. Będzie go można rozbić na dwie części. Ten urlop jest wyłącznie dla ojca dziecka. Jeśli go nie wykorzysta - przepada.