230 miejsc dla kibiców
Modernizacja boiska jest już na ukończeniu. Pierwszy mecz na nowym stadionie wiejskim miałby się odbyć w marcu.
Na ukończeniu jest już inwestycja polegająca na modernizacji boiska w Ołoboku. - Do zrobienia pozostały ostatnie poprawki - mówi Alicja Hoppen-Anyszko, sekretarz gminy.
Mieszkańcy chwalą i wskazują defekty
- To trafna i potrzebna inwestycja - zaczyna Michał Giża kibic z Ołoboku. - Choć całość jeszcze nie jest skończona, to widać, że będzie to nowoczesny stadion. Automatyczne nawadnianie, trybuny, ogrodzenie. W Ołoboku będzie teraz nie tylko piękna sala sportowa, ale też boisko - mówi pan Michał. Zwraca uwagę na usterkę, którą należałoby poprawić. - W jednym miejscu przy szatni niefortunnie ułożono polbruk. Tam może zbierać się woda, więc warto by było to poprawić - mówi.
- Oczywiście mieszkańcy bardzo się cieszą, że będziemy mieli takie boisko, ale na boisko trzeba jakoś dojść, a chodnik jest w tragicznym stanie - zauważa Jan Adamek, który wskazuje nam zdewastowane płyty chodnikowe. - Teraz czas na chodnik - stwierdza.
Stadion stanie się wizytówką wsi?
Modernizacja boiska sportowego to koszt rzędu 650 tysięcy złotych. W ramach inwestycji przebudowano szatnie sportowe, zamontowano trybuny, które będą znajdowały się po obu stronach murawy. Powstaną aż 234 miejsca siedzące. Kibice, a także sami piłkarze cieszą się najbardziej z systemu nawadniania murawy, który czerpie wodę z samodzielnego ujęcia. Cały teren został ogrodzony, co niewątpliwie wpłynie na zwiększenie bezpieczeństwo, gdyż stadion znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie drogi. - Wiosną, w weekendy na mecze przyjeżdża naprawdę dużo osób. W końcu nie będziemy się wstydzić - podsumowuje pan Józef, wierny kibic klubu „Błękitni” Ołobok. - Tu nie o samo boisko chodzi, ale o kulturę i tradycję sportową. Im obiekt ładniejszy, tym więcej osób przyjdzie na mecz. Na wsiach jest to bardzo ważna sprawa, bo mamy mniej możliwości niż mieszkańcy miast. I to właśnie drużyna wyróżnia wioskę i ją reprezentuje w okolicy i regionie - komentuje pan Michał.
Jak wyjaśniała nam Marta Kincel-Olejnik z urzędu gminy, w założeniu boisko ma być ogólnodostępne. Ponadto Polski Związek Piłki Nożnej wydał warunkową licencję na rozgrywki prowadzone na tym obiekcie. Jeśli boisko nie zostałoby zmodernizowanego mogłoby to oznaczać jego zamknięcie.
- Piłkarze musieliby rozgrywać mecze w innych miejscowościach - zaznaczyła M. Kincel-Olejnik. To już im na szczęście nie grozi, bo w najbliższym czasie roboty na boisko zostaną zakończone.
Pierwszy mecz „Błękitnych” wiosną
Przebudowa szatni i rekultywacja murawy były konieczne.
-Wieś wzbogaci się o bardzo fajny obiekt sportowy - mówi Andrzej Kałużny, wiceprezes klubu „Błękitni” Ołobok i dodaje:
- Boisko będzie jednym z ładniejszych w naszej okolicy i niewątpliwie stanie się wizytówką wsi. Wiceprezes jako zalety wskazuje sanitariaty dla sędziów, a także ogrodzenie boiska.
- Jest też aż 230 miejsc dla kibiców - przypomina A. Kałużny. Sportowcy i działacze klubowi mają jednak nadzieję, że w przyszłości pojawią się sanitariaty dla kibiców oraz zaplecze gospodarcze na stroje i sprzęt piłkarski. Pierwszy mecz na nowym boisku „Błękitni” Ołobok mieliby rozegrać 18 marca.
Na realizację inwestycji gmina otrzymała dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Część pieniędzy pochodzi z Funuszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Całość robót zostanie wykonana do końca miesiąca.
W ostatnich latach na terenie całej gminy Skąpe, wiele udało się wykonac w zakresie infrastruktury sportowej. Sale gimnastyczne, orliki, remonty stadionu i boiska. W ubiegłym roku - w Ołoboku - oddano do użytku nową salę gimnastyczną.