Rozmowa z rzecznikiem prasowym kurii diecezjalnej w Rzeszowie ks. Tomaszem Nowakiem. 25 marca przypada 30-lecie istnienia diecezji rzeszowskiej.
Co decyduje o specyfice młodej diecezji rzeszowskiej?
Diecezja należy do jednych z mniejszych w Polsce – na jej terenie mieszka blisko 530 tys. osób. Według badań Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Polsce diecezja rzeszowska jest na drugim miejscu, gdy chodzi o udział wiernych w niedzielnych mszach św. Cechą charakterystyczną jest również stosunkowo gęsta sieć parafialna (246 parafii) – to pozostałość m.in. po działalności biskupa przemyskiego Ignacego Tokarczuka, który zabiegał o budowę nowych kościołów w czasach komunizmu. Już w okresie funkcjonowania diecezji rzeszowskiej powstało 45 parafii.
Jakie są największe osiągnięcia w budowaniu diecezji?
W przypadku 13 nowopowstałych diecezji w 1992 r. ważnym zadaniem było zbudowanie struktur i zaplecza materialnego, chodzi między innymi o siedzibę kurii czy seminarium duchownego. Pierwszy biskup rzeszowski Kazimierz Górny powołując te instytucje wielokrotnie podkreślał dobrą współpracę z władzami samorządowymi i państwowymi. Po tymczasowym seminarium w dawnym hotelu robotniczym obecnie diecezja dysponuje nowoczesnym Instytutem Teologiczno-Pastoralnym. Warto podkreślić, że niewiele ponad miesiąc od powstania diecezji, bp Górny powołał Caritas Diecezji Rzeszowskiej, dwa lata później powstało Katolickie Radio Via.
Największe wyzwanie?
Statystyki, gdy chodzi o praktyki religijne, nie napawają optymizmem, zwłaszcza gdy uwzględni się młodzież. Wyzwaniem zatem pozostaje duszpasterstwo młodzieży. Niepokój budzi też mała liczba kleryków w seminarium duchownym. W początkowych latach istnienia diecezji liczba kleryków przekraczała setkę, obecnie jest ich mniej niż pięćdziesiąt – to stawia pod znakiem zapytania funkcjonowanie struktur parafialnych w obecnym kształcie za 20, 30 lat.
Dlaczego głównym elementem jubileuszu jest peregrynacja figury Matki Bożej Fatimskiej?
Peregrynacja figury Matki Bożej Fatimskiej w kilku parafiach Rzeszowa rozpoczęła się już w sierpniu ubiegłego roku i jest to w zasadzie rozszerzenie tamtej inicjatywy. Warto podkreślić, że peregrynacja będzie się odbywać w tych parafiach, w których trwa diecezjalna adoracja Najświętszego Sakramentu zapoczątkowana w 2005 roku – to swoisty modlitewny maraton, w którym codziennie uczestniczą kolejne parafie diecezji. Kult Najświętszego Sakramentu i kult Najświętszej Maryi Panny to podstawowy element tradycyjnej pobożności. W kontekście wojny w Ukrainie nie bez znaczenia jest to, iż Matka Boża Fatimska jest nazywana Królową Pokoju.