Paulina Baran

36. rocznica ogłoszenia stanu wojennego. Poznaj wspomnienia prześladowanych ze Świętokrzyskiego

Jolanta Białek z Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach zaprasza na  rekonstrukcje, które odbywać się będą na Wzgórzu Zamkowym. Fot. Dawid Łukasik Jolanta Białek z Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach zaprasza na rekonstrukcje, które odbywać się będą na Wzgórzu Zamkowym.
Paulina Baran

W środę, 13 grudnia obchodzić będziemy 36. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Wyjątkowe przedsięwzięcie dla uczniów szkół z regionu świętokrzyskiego przygotowano na kieleckim Wzgórzu Zamkowym. Wydarzenia sprzed lat przypominają ludzie, których wtedy spotkały liczne represje.

13 grudnia 1981 roku generał Wojciech Jaruzelski zakomunikował Polakom decyzję o wprowadzeniu stanu wojennego. Rankiem 13 grudnia w państwowej telewizji zamiast bardzo lubianego „Teleranka” pojawił się ówczesny I sekretarz partii i ogłosił powołanie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego. Przepisy stanu wojennego ograniczały podstawowe prawa obywatelskie, wprowadziły godzinę milicyjną, zawiesiły działalność organizacji społecznych i związków zawodowych, zakazano zmian miejsca pobytu i wprowadzono cenzurę.

Dowiedz się się jak stan wojenny wspominają prześladowani

Pozostało jeszcze 87% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Paulina Baran

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.