40 przepisów na pierogi
Z kaszą gryczaną, szpinakiem, szparagami czy botwinką. Pomysłów na przygotowanie smacznych pierogów nie brakuje. Wybraliśmy dla Was 40 sprawdzonych propozycji. Zapraszamy do gotowania!
Kluczem do udanej kolacji ze szparagami jest ich świeżość. Te delikatne w smaku lekkostrawne i niskokaloryczne warzywa trzeba umieć wybierać. – Wybierając szparagi, warto zwrócić uwagę, gdzie były przechowywane. Powinny być trzymane w wilgoci – ich końcówki muszą być zanurzone w wodzie. Bez niej szparagi szybko więdną, a pozostając długo na słońcu – drewnieją, co od razu widać – mówi prof. Mikołaj Knaflewski z Katedry Warzywnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Kiedy łodyga jest miękka i sprężysta, a po przełamaniu wypływa z niej sok, można je śmiało kupować. Ale nie każdy sprzedawca pozwoli łamać szparagi, wtedy zwróćmy wagę na końcówki. U świeżych nie powinny one być rozwarstwione. A przy pocieraniu o siebie wydają charakterystyczny, skrzypiący dźwięk.
Świeże szparagi trzeba jak najszybciej ugotować. Jeżeli planujemy zrobić to później, najlepiej przechowywać je w lodówce, zawinięte w wilgotną ściereczkę.
Przed gotowaniem szparagi należy umyć. Pamiętajmy, że białe, grube obieramy. Niezależnie od koloru, wszystkie szparagi mają twarde końcówki, które należy obciąć. Szparagi, w zależności od grubości, gotujemy od 5 do 15 minut w osolonej wodzie. Łodygi układamy w dużym garnku do góry główkami. Jeżeli nie mamy odpowiednio wąskiego garnka, można związać je sznurkiem, aby się nie przewracały i mogły równomiernie ugotować. Zielone, najbardziej cienkie szparagi możemy od razu dodać do omletu lub tylko na chwilę zanurzyć do wrzątku i polać ciepłym sosem. Jakim?
– Do szparagów najbardziej pasują maślane sosy, jak holenderski na bazie żółtek i masła czy też beszamelowy i cytrynowy – mówi Ireneusz Ptak, szef kuchni restauracji Rzymianka w Hotelu Rzymskim.
Nie wylewajmy wody po ugotowaniu warzyw. Na jej bazie też można przyrządzić zupę szparagową lub nawet sos.
Rzadko zdarza się , aby po uczcie został choć jeden szparag , ale jeżeli tak się stanie, to ugotowane możemy dodać do omletu czy tarty, ale także sałatki, makaronu, kaszy lub zrobić na ich bazie sos.
Szparagi możemy także upiec w piekarniku z szynką czy w cieście francuskim lub nawet zgrillować.
Pierogi ze szpinakiem i kurczakiem
SKŁADNIKI:
- Ciasto: szklanka mąki pszennej, szczypta soli, 1/3 szklanki wrzątku. Farsz: 4 szklanki świeżego szpinaku bądź kostka mrożonego, filet z kurczaka, ząbek czosnku, sól, pieprz, oliwa z oliwek, łyżka jogurtu greckiego
WYKONANIE:
- Przesiać mąkę do miski, dodać sól. Wlać wrzątek i zagnieść ciasto. Wyłożyć na blat , zagniatać aż będzie odchodzić od ręki. Uważać, bo na początku ciasto jest gorące. Przykryć czystą ściereczką i odłożyć na 30 minut. Rozwałkować i szklanką wykroić krążki na pierogi. Na rozgrzaną oliwę wrzucić posiekany czosnek oraz pokrojoną w drobną kostkę pierś z kurczaka. Przesmażyć, dodać szpinak i dusić całość do miękkości. Przyprawić do smaku. Gdy przestygnie, wymieszać farsz z jogurtem. Tak przygotowanym farszem nadziewać pierogi. Gotować w osolonym wrzątku około 7 minut od wypłynięcia pierogów na wierzch. Podawać z cebulką - prażoną.
Marta Urbańska, magicznezyciemarty.blogspot.com
Pierogi poleskie
SKŁADNIKI:
- Ciasto: 4 kg mąki, 2 litry ciepłej wody, szklanka oleju,sól. Farsz (ilość „na oko”): mięso mielone z łopatki, surowe ziemniaki, pokrojone w bardzo drobną kosteczkę, sól i pieprz, czosnek
- WYKONANIE: Z wyrobionego ciasta wycinamy kółka, a do nich wkładamy wymieszany farsz. Zlepiamy pierogi. Gotujemy 20 minut w osolonej wrzącej wodzie.
Pierogi z kurkami
SKŁADNIKI:
2 duże ziemniaki, 4 łyżki mąki pszennej + trochę do podsypania, 1 łyżka mąki kartoflanej,
3 łyżeczki soli, 40 dag świeżych lub mrożonych kurek, 1 kopiasta łyżka masła, 1 cebula, 1 jajko, sól i pieprz
- WYKONANIE: Ziemniaki obieramy, myjemy, kroimy na mniejsze kawałki, wkładamy do garnka i zalewamy wodą. Gotujemy z 1 łyżeczką soli. Odcedzamy i studzimy. Dusimy za pomocą praski. W między czasie przygotowujemy kurki. Dokładnie je czyścimy, przelewamy wodą na sicie i odcedzamy. Rozdrabniamy je na mniejsze kawałki, rozgrzewamy na patelni kopiastą łyżkę masła, dodajemy kurki, dusimy aż płyn z kurek odparujemy, następnie dodajemy drobno posiekaną cebulkę, doprawiamy solą i pieprzem. Studzimy. Do uduszonych ziemniaków dodajemy 1 łyżkę mąki kartoflanej i 4 łyżki mąki pszennej, dodajemy jedno jajko i dokładnie wyrabiamy masę. Posypujemy deskę mąką, odcinamy po kawałku z ciasta i wałkujemy na cienkie kawałki, z których wyciskamy koła. Na każdy krążek nakładamy po łyżeczce farszu, zlepiamy dokładnie jak normalne pierogi. Układamy na desce posypanej mąką. Gotujemy wodę w dość dużym garnku, dodajemy 2 łyżeczki soli, zmniejszamy ogień pod garnkiem i wkładamy pierogi. Gotujemy 5-7 minut od wypłynięcia. Podajemy polane resztą duszonych kurek z cebulką i masłem.
Darusia
Pieróg ziemniaczany
SKŁADNIKI:
0,5 kg piersi z kurczaka, 1 kg pieczarek, 2 papryki,
0,5 kg grzybów leśnych, 1 kg ziemniaków, 1 jajko
WYKONANIE:
- Ciasto wykonujemy w sposób tradycyjny, czyli mąkę, trochę drożdży i mleka oraz jedno jajko razem mieszamy i odstawiamy na pół godziny. Po wyrośnięciu ciasto wałkujemy jak na makaron i kroimy w kwadraty o długości boku ok. 5 cm. Przygotowujemy farsz. Składa się on z pokrojonych i smażonych piersi kurczaka oraz smażonych pieczarek i papryki. Pieczarki i paprykę, a także grzybki także kroimy w drobną kostkę. Na wcześniej przygotowane kwadraty, nakładamy farsz, sklejamy pierogi, smarujemy je roztrzepanym jajkiem, wkładamy do brytfanny i pieczemy na złoty kolor przez 30 minut. Do pierogów możemy zrobić sos grzybowy. Smażymy na maśle kurki z cebulą, dodajemy roztrzepane żółtko ze śmietaną i gotujemy przez kilka minut. Takim sosem pierogi możemy polać, może on też służyć jako tzw. maczanka. Pierogi możemy jeść zarówno na zimno jak też ciepło.
KGW Sieniawa
Złote pierogi
SKŁADNIKI:
- Ciasto: 1 i 1/2 szklanki kwaśnego mleka, 3 szklanki mąki, 1 jajko, 1 łyżeczka sody, szczypta soli. Farsz: 1 kg ziemniaków, 75 dag twarogu, 1 cebula, sól i pieprz
- WYKONANIE: Z mleka, mąki, jajka, sody i szczypty soli zagnieść luźne ciasto. Ugotowane ziemniaki i twaróg przepuścić przez praskę. Dodać zeszkloną cebulkę. Wszystko wymieszać i przyprawić solą i pieprzem. Rozwałkować ciasto, wykrawać placki. Na placki nałożyć farsz i lepić pierogi w kształcie kotleta. Smażyć na oleju z obu stron na złoty kolor. Maczać w kwaśnej śmietanie.
Pierogi z fasolą
- SKŁADNIKI: 500 g fasoli typu jaś, suszone grzyby, cebula, boczek, sól, pieprz, majeranek
- WYKONANIE: Fasolę moczymy na noc w wodzie. Na drugi dzień gotujemy w tej samej wodzie do miękkości. Grzyby też moczymy na noc. Ugotowana fasolę mielimy razem z grzybami, doprawiamy solą, pieprzem, majerankiem i podsmażoną wcześniej cebulką razem z boczkiem. Ciasto na pierogi: 2 szklanki mąki, 3/4 szklanki gorącej wody, 1/4 zimnej wody, łyżeczka oliwy, sól. Mąkę sparzyć gorącą wodą. Odczekać minutę, potem dolać zimnej wody, łyżeczkę oliwy i szczyptę soli. Wyrabiać ciasto tak długo, aż będzie jak plastelina. Jeśli ciasto się klei, trzeba dodać więcej mąki. Ciasto wałkujemy, wykrawamy kółka. Nadziewamy je farszem i dokładnie kleimy po bokach. Wrzucamy do osolonego wrzątku. Gotujemy tak długo, aż wypłyną na wierzch. Podajemy polane tłuszczykiem i zrumienioną cebulą.
KGW z Bobrówka
Z mięsem mielonym
- SKŁADNIKI: Ciasto: szklanka mąki pszennej, szczypta soli, 1/3 szklanki wrzątku. Farsz: 600 g łopatki bądź karkówki, cebula, 3 łyżki oleju rzepakowego, sól, pieprz, majeranek
- WYKONANIE: Przesiać mąkę do miski, dodać sól. Wlać wrzątek i zagnieść ciasto. Wyłożyć na blat , zagniatać aż będzie odchodzić od ręki. Uważać bo na początku ciasto jest gorące. Przykryć czystą ściereczką i odłożyć na 30 minut. Rozwałkować i szklanką wykroić krążki na pierogi. Mięso pokroić na mniejsze kawałki, ugotować do miękkości. Zimne mięso zmielić. Cebulę pokroić w kostkę, zeszklić. Dodać do mięsa, przyprawić do smaku. Tak przygotowanym farszem nadziewać pierogi. Gotować w osolonym wrzątku około 7 minut od wypłynięcia pierogów na wierzch. Podawać z zeszkloną cebulką.
Marta Urbańska, magicznezyciemarty.blogspot.com
Z kaszą gryczaną i fetą
- SKŁADNIKI: 600 g mąki poznańskiej, 300 ml gorącej wody, 30 g rozpuszczonego masła, 2 torebki kaszy gryczanej, 5 białych cebul, 3 ząbki czosnku, 250 g sera feta, pęczek pietruszki, 200 g wędzonego boczku, kwaśna śmietana 18 proc., czarnuszka, olej, sól, pieprz
- WYKONANIE: Kaszę gotujemy według zaleceń producenta, a następnie studzimy. Z mąki, gorącej wody (około 60 stopni) i masła oraz szczypty soli wyrabiamy elastyczne ciasto. Foliujemy i odstawiamy, by odpoczęło. Cebule siekamy drobno i smażymy na oleju z odrobiną soli, aż się zezłoci. Boczek kroimy w drobną kostkę i smażmy, aż będzie rumiany. Kasze mieszamy z serem feta, siekaną natką, 3/4 cebuli, boczkiem i czosnkiem przeciśniętym przez praskę. Doprawiamy do smaku. Ciasto wałkujemy i formujemy pierożki, nadziewając je farszem z kaszy. Gotujemy pierożki do momentu, aż wypłyną. Można je po ugotowaniu obsmażyć, by były chrupiące. Podajemy z kwaśną śmietaną, cebulką i posypane czarnuszką.
Pierogi z cielęciną w sosie kurkowym
- SKŁADNIKI: 80 dkg ugotowanej cielęciny (wcześniej ugotowałam zupę na niej), 1 cebula, ćwiartka białej kapusty, mąka, do 1 kg, 2 kefiry duże, kurki, 250 ml śmietany 18 proc.,pomidorki koktajlowe do dekoracji, olej lub oliwa, masło 1 łyżka, sól, pieprz
- WYKONANIE: Przygotować ciasto na pierogi. A następnie zabrać się za przygotowanie farszu. Kapustę obgotować z solą lub w bulionie i wystudzić. Cebulę pokroić w kostkę i podsmażyć na oleju, posolić, dodać masło. Mięso i obgotowaną kapustę zmielić, dodać podsmażoną cebulkę. Jeśli będzie farsz zbyt suchy to można dodać bulionu lub wywaru z kapusty. Doprawić solą i pieprzem. Z ciasta wycinać krążki szklanką, formować pierogi. Obgotować w osolonej wodzie. Podawać polane sosem kurkowym na sałacie. Przystroić pomidorkami koktajlowymi. Sos kurkowy: Podsmażyć na oliwie cebulkę, gdy się zeszkli dodać oczyszczone kurki, doprawić solą i pieprzem. Zalać śmietaną, poddusić do zredukowani płynu.Na koniec wsypać natkę pietruszki.
Marzena Duda, zaciszekuchenne.blogspot.com
Razowe z kaszą gryczaną
- SKŁADNIKI: Ciasto: 3 szklanki mąki pszennej, 1 szklanka mąki razowej, 1 łyżka oleju, 1 jajko, sól, woda. Farsz: 30 dag twarogu, 20 dag ziemniaków, 30 dag kaszy gryczanej, 2 średnie cebule, 1 jajko, masło, sól, pieprz
- WYKONANIE: Ser biały przemielić. Ziemniaki ugotować w łupinach, następnie obrać
- i przemielić. Kaszę gryczaną ugotować. Cebulę pokroić drobno i podsmażyć na maśle. Wszystkie składniki wymieszać razem z jajkiem i przyprawić solą i pieprzem. Tak przygotowany farsz nakładać na ciasto i lepić pierogi.
KGW Potaków
Pierogi z kaszą jaglaną
- SKŁADNIKI: Ciasto: szklanka mąki pszennej, szczypta soli, 1/3 szklanki wrzątku. Farsz: szklanka kaszy jaglanej, garść suszonych grzybów, cebula, 3 łyżki oleju rzepakowego, sól, pieprz
- WYKONANIE: Ciasto: Przesiać mąkę do miski, posolić. Wlać wrzątek i zagnieść ciasto. Wyłożyć na blat, zagniatać aż będzie odchodzić od ręki. Uważać bo na początku ciasto jest gorące. Przykryć czystą ściereczką i odłożyć na 30 minut. Rozwałkować i szklanką wykroić krążki na pierogi. Farsz: Kaszę dokładnie opłukać pod zimną wodą. Grzyby namoczyć we wrzątku i ugotować. Kaszę przełożyć do garnka , zalać wodą i gotować do miękkości. Zostawić do wystygnięcia. Cebulę pokroić w kostkę , zeszklić na oleju. Dodać pokrojone grzyby i wymieszać razem z kaszą. Przyprawić do smaku. Zimnym farszem nadziewać przygotowane krążki z ciasta. Wrzucać pierogi na osolony wrzątek i gotować około 7 minut od wypłynięcia pierogów.
Marta Urbańska, magicznezyciemarty.blogspot.com
Pierogi z farszem z ryby
- SKŁADNIKI: Ciasto: 1 kg mąki, 1/2 litra mleka, 1 jajko, 1 szklanka oleju. Farsz: 1 kg ryby świeżej lub mrożonej, 1 cebula, pieprz i sól. Dodatkowo: olej, cebula
- WYKONANIE: Z mąki, jajka, oleju i mleka wyrobić ciasto. Ugotować rybę. Zarumienić cebulę. Ostudzoną rybę zemleć, dodać podsmażoną cebulę, doprawić solą i pieprzem. Z ciasta przygotować placuszki, nakładać farsz, dokładnie skleić brzegi formując pierogi. Gotować 2-3 minuty. Podawać z podsmażoną cebulą.
Kazimiera Staniak
Pierogi z rucolą
SKŁADNIKI:
Farsz: rucola, 3 ząbki czosnku, sól i pieprz do smaku
WYKONANIE: Rucolę umyć, osuszyć i zmielić. Można do tego użyć np. blendera. Dodać 3 posiekane ząbki czosnku. Doprawić solą i pieprzem. Gotowy farsz nakładać na wycięte z ciasta pierogowego krążki. Lepić pierogi i gotować w osolonej wodzie.
Paulina
Drożdżowe z pieczarkami
SKŁADNIKI: 4 kostki drożdży, szklanka ciepłego mleka, łyżka cukru, pół kg mąki pszennej, białko jajka, olej rzepakowy, szczypta soli, kilogram pieczarek, duża cebula, 3 łyżki oleju rzepakowego, sól , pieprz , mielona czerwona papryka, żółtko jajka do smarowania pierogów
WYKONANIE: Drożdże rozpuszczamy w ciepłym mleku z łyżka cukru. Odstawiamy do wyrośnięcia. W misce mieszamy mąkę z solą, wlewamy rozczyn oraz dodajemy białki i olej. Wyrabiamy na gładkie ciasto. Tak długo aż będzie odchodziło od dłoni. Delikatnie smarujemy olejem i odstawiamy na pół godziny do wyrośnięcia. Na trzech łyżkach oleju zeszklić pokrojoną w piórka cebulę , dodać poszatkowane pieczarki i usmażyć. Przyprawić do smaku. Ciasto cienko rozwałkować , gdyby się kleiło - podsypać mąką. Wycinać koła od szklanki. Nadziewać zimnym farszem. Zlepić brzegi. Ułożyć na blaszce do wyrośnięcia. Posmarować żółtkiem i piec na z złoty kolor. Podawać z sosem czosnkowym.
Marta Urbańska, magicznezyciemarty.blogspot.com
Pierogi z borowikami i serem bundz
- SKŁADNIKI: Ciasto: 0,5 kg mąki, 1 duży kefir, szczypta soli. Farsz: 300 g ugotowanych borowików, 300 g tartego sera bundz, 50 ml winiaku, kilka gałązek świeżego tymianku lub natki pietruszki, 1 cebula, sól i pieprz, olej do podsmażenia cebuli + cebula na okrasę i starty oscypek
- WYKONANIE: Zacząć od farszu. Cebulę drobniutko posiekać, posolić i podsmażyć na oleju, dodać pokrojone borowiki. Zostawić kilka do dekoracji. Wlać winiak, a gdy odparuje dodać zioła i przyprawy. Połączyć z tartym serem bundz. Wyrobić z kefiru i mąki ciasto, lekko posolić. Może zaistnieć potrzeba dodania mąki lub kefiru, gdyż w zależności od ich rodzaju, konsystencja ciasta może być różna - musi odchodzić od ręki. Gotowe ciasto rozwałkować i wykrajać szklanką okrągłe placuszki. Układać na środku farsz, skleić brzegi dociskając widelcem. Gotowe pierożki gotować w osolonej wodzie chwilę jeszcze po wypłynięciu, tak na wyczucie, myślę, że około 2-3 minut. Podawać polane podsmażoną cebulką i startym oscypkiem. Udekorować połówkami borowików.
Marzena Duda, zaciszekuchenne.blogspot.com
Ravioli z botwinką w sosie koperkowym
- SKŁADNIKI: Ciasto: 300 g mąki, 3 jajka, 0,5 szkl. wody, sól. Farsz: 1 mały pęczek botwinki, 1 cebula, 1 łyżka masła, koperek, 150 g serka ricotta, 150 g twarogu półtłustego, 1 łyżka śmietany 18 proc. (niekoniecznie), sól, pieprz. Sos: pół pęczka koperku, pół pęczka szczypiorku, 125ml śmietany 18 proc., 1 łyżeczka masła, sól
- WYKONANIE: Wyrobić ciasto z podanych składników. Odstawić na godzinę. Botwinkę wypłukać i posiekać , młode buraczki cieniutko obrać i pokroić w słupki. Włożyć do garnka, zalać niedużą ilością wody (tak, żeby przykryć buraczki). Posolić, dusić ok. 10 – 15 minut. Po tym czasie odcedzić i wymieszać z serami, koperkiem, śmietaną i podsmażoną cebulką, doprawić. Ciasto rozwałkować na dość cienki placek, przekroić na pół, nakładać po łyżeczce farszu, przykryć i wykrajać foremką ravioli. Obgotować w osolonej wodzie około 15 minut. W tym czasie przygotować sos .Na maśle podsmażyć posiekany szczypiorek, posolić. Gdy zmięknie dodać śmietanę. Chwilę poddusić i na sam koniec wsypać posiekany koperek. Zalać sosem gotowe ravioli.
Marzena Duda, zaciszekuchenne.blogspot.com
Ruskie z dodatkiem mięty
- SKŁADNIKI: ciasto: 0,5 kg mąki pszennej, 1 szklana letniej wody. Farsz: 1 kg ziemniaków, 0,5 kg twarogu, 1 średnia cebula, 1 łyżka gęsiego smalcu, sól, pieprz świeżo zmielony, 0,5 łyżeczki pieprzu ziołowego, 1 łyżeczka suszonej mięty lub 5 gałązek świeżej mięty drobno posiekanej, sól
- WYKONANIE: Mąkę przesiewamy na stolnicę, dodajemy sól oraz letnią wodę. Łączymy wszystkie składniki i wygniatamy ciasto. Przykrywamy wilgotną ściereczką i odstawiamy na ok. 20 minut żeby odpoczęło. Ziemniaki obieramy i gotujemy. Ostudzone wraz z twarogiem mielimy w maszynce do mięsa. Cebulę obieramy i kroimy w drobną kosteczką , na patelni rozgrzewamy smalec, wrzucamy cebulę i smażymy. Ostudzoną dodajemy do farszu, doprawiamy solą, świeżo zmielonym pieprzem, pieprzem ziołowym oraz miętą. Wszystkie składniki dobrze wyrabiamy na jednolita masę. Odstawiamy w chłodne miejsce na ok. 1 godzinę. Gotowe ciasto rozwałkowujemy na cienki placek, szklanką wycinamy kółka, na środek nakładamy po jednej pełnej łyżce farszu. Ciasto składamy na pół i zlepiamy dokładnie brzegi. W dużym garnku gotujemy wodę, następnie solimy i dodajemy łyżkę tłuszczu. Gdy woda będzie wrzała wrzucamy pierogi i doprowadzamy do ponownego zagotowania, zmniejszamy ogień gotujemy do czasu wypłynięcia pierogów na powierzchnię. Po wypłynięciu gotujemy jeszcze przez około 2 minuty. Pierogi wykładamy łyżką cedzakową, polewamy tłuszczem lub jak ktoś lubi smażoną cebulką z boczkiem.
KGW Janczewo, kgwjanczewo.blogspot.com
Pierogi z kapustą i serem
- SKŁADNIKI: Ciasto: 0,5 kg mąki, 1 jajko, 3 łyżki oliwy, 1 szklanka wrzącej wody. Farsz: 1 kg kapusty słodkiej, 0,25 dkg białego sera, 1 duża cebula, kawałek boczku wędzonego, pieprz, sól
- WYKONANIE: Kapustę szatkujemy, gotujemy na miękko, lekko solimy, ostudzamy, odciskamy z nadmiaru wody. Przekładamy do miski. Boczek kroimy w kostkę, przesmażamy, dodajemy pokrojoną w kostkę cebulkę i zeszklić z usmażonym boczkiem, wszystko przekładamy do odciśniętej kapusty. Ser pokruszyć i dodajemy również do kapusty. Wszystko dokładnie, ale delikatnie mieszamy, doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Składniki na ciasto łączymy ze sobą dokładnie wyrabiając ciasto. Ciasto rozwałkowujemy, wycinać krążki, nakładamy farsz, zlepiamy boki, wrzucamy do osolonej, wrzącej wody, gotujemy pierogi do wypłynięcia. Ugotowane pierogi wyjmujemy, polewamy rozgrzaną oliwą aby się nie pozlepiały.
KGW Janczewo, kgwjanczewo.blogspot.com
Z wędzonym serem
- SKŁADNIKI: Farsz: 1 kg ziemniaków, 0,5 kg twarogu wędzonego, 1 średnia cebula, 1 łyżka gęsiego smalcu, sól, pieprz świeżo zmielony, papryka mielona ostra
- WYKONANIE: Ziemniaki obieramy i gotujemy. Ostudzone wraz z twarogiem mielimy w maszynce do mięsa. Cebulę obieramy i kroimy w drobna kosteczką , na patelni rozgrzewamy smalec, wrzucamy cebulę i smażymy tak aby się zeszkliła. Ostudzoną cebulkę dodajemy do farszu, doprawiamy solą świeżo zmielonym pieprzem oraz papryką. Wszystkie składniki dobrze wyrabiamy na jednolita masę. Odstawiamy w chłodne miejsce na ok. 1 godzinę. Przygotowujemy ciasto na pierogi. Na wykrojone krążki nakładamy po 1 pełnej łyżce farszu i lepimy pierogi. Gotujemy w osolonej wodzie, podajemy z cebulką.
- KGW Janczewo, kgwjanczewo.blogspot.com
Pierożki wonton
- SKŁADNIKI: Ciasto: 3 szklanki mąki, 2 małe jajka, około 2/3 szklanki wody, 1/3 łyżeczki soli. Farsz: 60 dag mielonego mięsa z szynki wieprzowej, 2–3 łyżki sosu sojowego, pęczek szczypiorku, sól, biały pieprz
- WYKONANIE: Mąkę przesiewamy do dużej miski. Mieszamy jajka z wodą oraz solą i łączymy z mąką. Przez kilka minut zagniatamy na gładkie ciasto. Przykrywamy i odstawiamy na chwilę. Mięso mieszamy z sosem sojowym, pieprzem i solą. Drobno siekamy szczypiorek, dodajemy do farszu i dokładnie mieszamy. Ciasto dzielimy na trzy części, rozwałkowujemy ciasto bardzo cienko i wykrawamy koła o średnicy około 7–8 cm. Wypełniamy odrobiną farszu, brzegi ciasta zwilżamy niewielką ilością wody i lepimy zgrabne „sakiewki“. Gotowe wontony układamy w naczyniu do gotowania na parze (na kawałku papieru do pieczenia). Gotujemy przez około 12 minut i od razu podajemy. Można je także usmażyć na głębokim oleju. Serwujemy z dodatkiem ulubionego chińskiego sosu.
Karolina Małas
Ravioli z ricottą i szpinakiem
- SKŁADNIKI: Ciasto: 2,5 szklanki mąki pszennej, duża szczypta soli,1 szklanka gorącej wody, 1 żółtko. Farsz: 220g liści mrożonego szpinaku, 1 łyżka oleju, pół cebuli, 1–2 ząbki czosnku, 1 łyżka tartego parmezanu, 150 g sera ricotta, sól, pieprz do smaku. Do polania: masło i tarty parmezan
- WYKONANIE: Do miski wsypujemy mąkę i szczyptę soli oraz żółtko. Nalewamy gorącej wody i mieszamy szybko łyżką. Wyrabiamy ciasto aż będzie gładkie i elastyczne. Odstawiamy, by odpoczęło. Na patelni rozgrzewamy olej, obsmażamy szpinak tak długo aż się rozmrozi, a woda odparuje. Do szpinaku dodajemy drobno posiekaną cebulę oraz wyciśnięty czosnek, a następnie ser ricotta. Na końcu dodajemy parmezan oraz przyprawiamy solą i pieprzem do smaku. Ciasto dzielimy na dwie części. Obydwie wałkujemy na cienkie placki. Na jednym układamy w niewielkich odstępach farsz, przerwy między farszem smarujemy lekko wodą. Przykrywamy drugim płatem ciasta, dociskamy i wycinamy kwadraciki nożem lub radełkiem. Gotujemy w osolonej wodzie do wypłynięcia. Podajemy polane roztopionym masłem i posypane tartym parmezanem.
Karolina Mała
Chińskie jiaozi
- SKŁADNIKI: Ciasto: 2 szklanki mąki pszennej (300 g), 3/4 szklanki niemal wrzącej wody, szczypta soli. Farsz: 250g mielonego mięsa wieprzowego lub wołowego, 2 szklanki posiekanej kapusty pekińskiej (+ 1 łyżka soli), 2 łyżki wody, 1 duży, wyciśnięty ząbek czosnku, 1 łyżka tartego imbiru, 1 łyżka sosu sojowego, 1 łyżeczka oleju sezamowego, 1 marchewka, 1 cebula dymka (białe i zielone części), kawałek pora (ok. 5 cm).
- WYKONANIE: Mąkę i sól wsypujemy do blendera lub malaksera. Wlewamy bardzo gorącą wodę i miksujemy pulsacyjnie aż połączy się w ciasto (jeśli nie mamy odpowiedniego sprzętu, rozmieszajmy mąkę i wodę łyżką). Wyjmujemy i jeśli już nie parzy w dłonie, zagniatamy elastyczne ciasto. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy na 20 – 30 minut. Kapustę pekińską drobno siekamy, wkładamy do miski i posypujemypłaską łyżką soli. Mieszamy. Odstawiamy na 30 minut. Do mięsa mielonego dodajemy tarty imbir, wyciśnięty ząbek czosnku, wodę, sos sojowy i olej sezamowy. Dokładnie mieszamy (najlepiej ręką). Marchewkę obieramy i trzemy na tarce o dużych oczkach. Dymkę i pora kroimy w półplasterki. Kapusta po tym czasie powinna puścić wodę. Bardzo dokładnie odciskamy ją z nadmiaru soku i soli. Wyciśniętą dodajemy do mięsa wraz z marchewką, dymką i porem. Ciasto dzielimy na mniejsze części. Podsypujemy mąką i rozwałkowujemy jak najcieniej. Wycinamy krążki. Nakładamy farsz i zlepiamy, jak nasze polskie pierogi. Stawiamy je „po chińsku” – falbaną do góry. Można też robić sakiewki – dowolnie. Na dużej patelni teflonowej, ceramicznej mocno rozgrzewamy ok. 2 łyżki oleju. Gdy będzie gorący, kładziemy na nim pierożki i smażymy 1–2 minuty. Po tym czasie wlewamy 0,5 szklanki wody i natychmiast przykrywamy przykrywką (można zostawić malutką szczelinę na parę, ale niekoniecznie). Odczekujemy ok. 5 minut aż cała woda wyparuje. Odkrywamy pierożki i smażymy jeszcze 1–2 minuty aż spód się podpiecze i będzie chrupiący.
Karolina Mała
Z grzybami i orzechami
- SKŁADNIKI: Ciasto: 1 kg mąki pszennej, 3 jajka, sól, woda (tyle, ile trzeba do zagniecenie elastycznego, ścisłego ciasta). Farsz: 100g suszonych grzybów, 1 szkl. drobno posiekanych orzechów laskowych, uprażonych na suchej patelni, 1 jajko, 1 łyżka masła, 1 mała cebula, szczypta soli, pieprz, kminek, tymianek, natka lub inne przyprawy, co kto lubi. Do polania: roztopione masło.
- WYKONANIE: Grzyby umyć, namoczyć na noc. Z podanych składników przygotować lśniące, elastyczne ciasto. Przykryć ściereczką i zostawić na około 20 minut. Ugotować grzyby i drobno posiekać. Cebulę obrać, drobno posiekać i zeszklić na maśle. Do zeszklonej cebuli dodać grzyby, doprawić do smaku. Chwilę dusić. Pozostawić do ostudzenia. Do ostudzonych grzybów dodać orzechy i jajko. Całość dobrze wymieszać. Jeżeli trzeba, to jeszcze doprawić. Rozwałkować ciasto i wykrajać z niego kółka. Nałożyć farsz i formować pierożki.Gotować w osolonej wodzie.
Zofia Tarczyńska
Z kapustą i grzybami
- WYKONANIE: Gotujemy 1 kg kiszonej kapusty, 1 sztukę małej główki kapusty-poszatkowanej. Smażymy (na złoto) 2-3 cebule na maśle sklarowanym-na złoto. 3 garście namoczonych wcześniej grzybów suszonych gotujemy. Obgotowane grzyby, odsączamy i przekręcamy przez maszynkę od mięsa. Do miski dodajemy grzyby, cebulkę, kapustę kiszoną i tę świeżą. Mieszamy, przyprawiamy do smaku solą i pieprzem.
Grażyna Dereń
Z kaszą gryczaną
- WYKONANIE: Gotujemy szklankę kaszy gryczanej lub 2 saszetki kaszy gryczanej. Smażymy na maśle sklarowanym 2-3 cebule i studzimy. Bierzemy 25 dkg dobrego gatunkowo twarogu. Wszystkie składniki łączymy po ostudzeniu, dodajemy sól i pieprz naturalny oraz ziołowy. Mieszamy wszystko dokładnie i gotowe. Robimy ciasto: 1 kg mąki tortowej najlepszej jakości, 1/2 litra letniego mleka, szczypta soli
- Wyrabiamy ciasto na pierogi, aż będzie elastyczne i delikatne. Gotujemy w garnku ok. 5 litrowym wodę. Formujemy wałeczki jak do ‘’kopytek’’, obcinamy kawałki około 2 cm, robimy okrągły placuszek, nakładamy farsz, sklejamy brzegi.
Grażyna Dereń
Z suszonymi podgrzybkami
- SKŁADNIKI: Ciasto: 1 kg mąki pszennej, 0,5 szklanki letniego mleka, 2 dag drożdży, odrobina ciepłej wody i sól. Farsz: 1l suszonych prawdziwków, cebula, sól, pieprz
- WYKONANIE: Z mąki, letniego mleka, ciepłej wody i soli wyrób ciasto na pierogi. Dodaj 2 dag drożdży. Grzyby namocz i ugotuj. Następnie zmiel i dodaj przesmażoną cebulkę oraz sól i pieprz. Z ciasta wycinaj kółka, nakładaj na nie farsz i zalepiaj boki. Smaż na głębokim oleju.
Bogumiła Naruszewicz
Z soczewicą
SKŁADNIKI: Ciasto: 1 kg mąki, 1 jajko, olej, 3 szklanki wody. Farsz: 1 kg soczewicy, 1 kg mięsa mielonego, 2 główki cebuli, sól, pieprz, vegeta
WYKONANIE: Soczewicę gotujemy na wolnym ogniu w dwóch szklankach wody, do momentu wyparowania wody. Ugotowane ziarna rozcieramy w makutrze. Zmielone mięso przesmażamy
na patelni, dodając cebulę, sól, pieprz i vegetę. Obie masy łączymy i starannie mieszamy. Ciasto wyrabiamy z mąki, jajka, oleju oraz około trzech szklanek wody na elastyczną masę, nadającą się do uformowania krążków na pierogi. Pierogi po ugotowaniu polewamy tłuszczem ze skwarkami.
Krystyny Więckowska
Z bobem i boczkiem
- SKŁADNIKI: na farsz: opakowanie bobu mrożonego lub świeżego, 1/2 puszki czerwonej fasolki, 2-2,5 kg boczku wędzonego, przyprawy:, pieprz, sól, czosnek i cebula, majeranek, 1-2 łyżki masła
- WYKONANIE: Ugotowany bób miksujemy z wypłukaną fasolką, masłem i wyciśniętym przez praskę
- czosnkiem. Dodajemy przysmażoną na boczku cebulkę oraz przyprawy. Następnie wyrabiamy standardowe ciasto pierogowe. Ja przygotowuję je z dodatkiem żółtka, bardzo ciepłego mleka z wodą i oliwą z oliwek. Pierogi podaję polane tłuszczem z boczku, z kawałeczkami boczku mocno przyrumienionego.
Dorota Konwa
Z żółtym serem i pieczarkami
- SKŁADNIKI: Farsz: 500 g pieczarek, kostka sera żółtego, 2 ząbki czosnku, sól, pieprz, margaryna do smażenia, odrobina bułki tartej, świeża pietruszka
- WYKONANIE: Pieczarki obrać i zetrzeć na tarce. Ser także zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Czosnek i pietruszkę posiekać. Pieczarki usmażyć, dodać do nich czosnek. Przyprawić do smaku. na koniec dorzucić ser i odrobinę bułki tartej, aby farsz był gęsty. Dodać posiekaną pietruszkę. Farsz nakładać na krążki z ciasta pierogowego. Ulepić pierogi i gotować w osolonej wodzie. Podawać z sosem sojowym lub podgrzane z keczupem.
Magda
Z tuńczykiem
- SKŁADNIKI: Farsz: puszka tuńczyka w sosie własnym, 1 ugotowane jajko, sól i pieprz do smaku
- WYKONANIE: Tuńczyka odsączyć i dodać do niego rozdrobnione ugotowane jajko. Wszystko dokładnie rozdrobnić widelcem i wymieszać. Przyprawić do smaku solą i pieprzem. Nakładać na krążki wycięte z ciasta pierogowego. Ulepić pierogi i gotować w osolonej wodzie. Podawać z podsmażoną cebulką.
- Jadwiga
Z kurczakiem i warzywami
- SKŁADNIKI: Farsz: 1 cały kurczak, 3 średnie marchewki, 3 średnie pietruszki, kawałek selera, listek laurowy, jarzynka (vegeta lub innego tego typu przyprawa, 2 spore cebule
- WYKONANIE: Z powyższych składników (oprócz cebuli) ugotować rosół. Wyjąć kurczaka, przestudzić, wybrać wszystkie kości i chrząstki. Wyjąć również warzywa. Wszystko zmielić w maszynce na średnim sicie. W głębokiej patelni podsmażyć na rumiano cebulkę pokrojoną w drobną kostkę, wrzucić do tego kurczakowo-warzywny farsz, chwilę poddusić, przyprawiając dosyć pikantnie - pieprz czarny i ziołowy, papryka słodka i ostra, odrobina jarzynki i przyprawy do kurczaka. Gotowy farsz nałożyć na krążki z ciasta pierogowego. Ulepić pierogi, ugotować w osolonej wodzie.
Małgorzata Maciejewska
Pierogi z farszem z podrobów wieprzowych
- SKŁADNIKI: Farsz: 300 g wątroby, 400 g serc, 200 g płucek, 200 g mięta z łopatkami, 2 łyżki masła, sól i pieprz do smaku. Ciasto: 3 szklanki mąki dwa razy przesianej, jedna szklanka bardzo ciepłej przegotowanej wody, zmieszanej z dwoma łyżkami dobrego oleju
- WYKONANIE: Ciasto wyrabiamy, rozwałkowujemy, wycinamy krążki o średnicy ok. 7 cm. Nakładamy farsz, zalepiamy dokładnie brzegi, wrzucamy do gotującej, posolonej wody. Farsz: płucka, mięso i serce ugotować, a wątróbkę usmażyć. Następnie wszystko przepuścić przez maszynkę i zmieszać z podsmażoną cebulką.
Przepis w oparciu o ciasto góralskie
Z marcepanem i śliwką
- SKŁADNIKI: Ciasto: 400 g mąki pszennej (typ 550), ok. 150 ml ciepłej wody, szczypta soli. na farsz: 150 g śliwek kalifornijskich,100 g marcepanu podzielonego na tyle części, ile jest śliwek. Do dekoracji: prażone płatki migdałów, 75 g stopionego masła do polania
- WYKONANIE: Mąkę przesiać do miski. Większą część wysypać na stolnicę. Zrobić dołek, wlać wodę, dodać szczyptę soli. Zagnieść wszystko razem dosypując resztę mąki. Ciasto wyrabiać do momentu, gdy będzie gładkie i elastyczne. Zawinąć ciasto w lnianą ściereczkę i odłożyć na kilkanaście minut żeby „odpoczęło”. Ciasto rozwałkować cienko, na grubość ok. 2 mm. Jeśli się klei do wałka lub do stolnicy to znaczy, że jest w nim zbyt mało mąki. Wówczas dodać trochę mąki i jeszcze przez chwilę zagniatać ciasto. Następnie wyciąć niewielkie krążki, nałożyć farsz, czyli śliwkę nadzianą kawałkiem marcepanu. Połączyć krążki ciasta uważając przy tym, żeby farsz nie dostał się między jego brzegi. Mocno zlepiać, tak żeby nie było dziurek, przez które podczas gotowania farsz mógłby wypłynąć. Gotować pierogi w lekko osolonym wrzątku, aż do wypłynięcia. Polać masłem, posypać prażonymi płatkami migdałów.
Paweł Laroch/mat.prasowe
Z twarożkiem i śliwką
- SKŁADNIKI: Ciasto: 50 dag mąki pszennej, 110 ml ciepłej wody, 110 ml mleka ciepłego, 1 łyżka cukru, szczypta soli. Nadzienie: 25 dag twarogu chudego w kostce, 1 łyżka śmietany, 2 łyżki cukru, 50 dag śliwek węgierek
- WYKONANIE: Mąkę przesiej, zalej wodą i mlekiem, dodaj cukier, sól, zagnieć ciasto. Twaróg zagnieć ze śmietaną i cukrem. Śliwki umyj, osusz, usuń pestki, podziel na ćwiartki. Ciasto rozwałkuj na desce obsypanej mąką pszenną, wykrawaj przy pomocy szklanki krążki, na które nakładaj porcje twarożku i ćwiartki śliwki, zlep boki. W garnku zagotuj 1,5 litra wody z1 łyżeczką soli. Wrzucaj do wody porcje pierogów i gotuj 5 minut od wypłynięcia. Podawaj ze śmietaną, lub owocowym jogurtem.
Monika Gorowa
Pierogi z truskawkami
- SKŁADNIKI: Farsz: truskawki, masło, śmietana
- WYKONANIE: Ciasto przygotować wg podstawowego przepisu. Wymyte i osuszone truskawki przekroić na pół (jak są duże to na mniejsze kawałeczki) nakładać na wycięte krążki, dobrze zalepić boki. Gotujemy w osolonej wodzie. Podajemy ze śmietaną i cukrem lub z masłem.
Jadwiga
Pierogi z jagodami
- SKŁADNIKI: Farsz: jagody, masło, śmietana
- WYKONANIE: Ciasto przygotować wg podstawowego przepisu. Wymyte i osuszone jagody nakładać na wycięte krążki, dobrze zalepić boki, aby jagody nie wypłynęły podczas gotowania. Gotujemy w osolonej wodzie. Podajemy ze śmietaną i cukrem lub z masłem.
Z nadzieniem serowym
- SKŁADNIKI: Farsz: 500 g tłustego twarogu, 2 jaja, 2 łyżki śmietany, sól i pieprz.
- WYKONANIE: ser, śmietanę, jaja rozgnieść widelcem, dodać sól, pieprz i wyrobić farsz. Przygotować ciasto wg podstawowego przepisu. Z cienkiego placka ciasta wykrawać krążki, na każdy nałożyć fasz, złożyć na pół i zlepić. Wkładać do wrzącej, osolonej wody. Gotować do momentu aż wypłynął.
przepis z Polesia
Na słodko
- SKŁADNIKI: Farsz: 40 dag twarogu, 1-2 żółtka, cukier
- WYKONANIE: Ser zmielić, dodać żółtka i cukier. Nadzienie powinno być gęste. Przygotować ciasto na pierogi wg podstawowego przepisu. Wykrawać krążki, nakładać farsz i ulepić pierogi. Gotować w osolonej wodzie do momentu wypłynięcia pierogów. Podawać ze śmietaną
Jadwiga