Mirosława Kruczkiewicz

55-lecie Zespołu Pieśni i Tańca „Młody Toruń”. W najbliższą sobotę w Auli UMK okolicznościowy koncert

Młody Toruń na scenie. W programie sobotniego koncertu są tańce z różnych regionów kraju, także góralskie Fot. mlodytorun.art.pl Młody Toruń na scenie. W programie sobotniego koncertu są tańce z różnych regionów kraju, także góralskie
Mirosława Kruczkiewicz

To będzie podróż przez różne regiony kraju, od Podhala po Kujawy, podróż w rytmie tańców z tamtych stron.

Nie zabraknie mazurka, oberka, kujawiaka, krakowiaka ani poloneza, czyli polskich tańców narodowych. Tancerze wystąpią m.in. w strojach opoczyńskich, łowickich, kujawskich, krakowskich. Tak będzie w sobotę 6 kwietnia o godz. 17 w Auli UMK na specjalnym koncercie Zespołu Pieśni i Tańca „Młody Toruń” z okazji jego 55. urodzin.

Pół wieku temu zapisanie się do zespołu folklorystycznego, uczestniczącego w międzynarodowych festiwalach, było przepustką w świat. Innych możliwości wyjazdu za granicę nie było wiele. Teraz świat się otworzył, a i młodzież z artystycznym zacięciem okazji „wyżycia się” ma znacznie więcej niż kiedyś. A jednak toruński zespół pieśni i tańca zasilają kolejne pokolenia dzieci i nastolatków.

- Cóż, zagraniczne wczasy z rodzicami to nie to samo, co wyjazd w grupie rówieśników z zespołu - mówi Katarzyna Bilska, od lat kierowniczka, instruktorka i choreografka Młodego Torunia. - Ale powody, dla których młodzież do nas przychodzi, są różne. Najmłodszych przyprowadzają rodzice, którzy zauważyli, że pociecha lubi tańczyć. Z czasem, gdy młody człowiek zżywa się z zespołem, nawiązuje tu przyjaźnie, to właśnie zadzierzgnięte w grupie więzi stają się najważniejszy motywem bycia w zespole. Ale nie tylko o to chodzi. Młodzież rozsmakowuje się u nas w folklorze, z którym wcześniej nie miała kontaktu. No i są w zespole „niszowcy”, tacy, którzy lubią mieć oryginalne, inne niż większość rówieśników, hobby.

Choć Młody Toruń na scenie prezentuje folklor nieco zmieniony w stosunku do pierwowzoru, na zajęciach między występami wraca się do korzeni, poznaje tradycje i dawne zwyczaje.

W globalnej wiosce, w której żyjemy, ludzie potrzebują zakorzeniania. Takie zespoły jak nasz tę potrzebę zaspokajają. Pielęgnujemy i przekazujemy tradycje, których w wielu rodzinach już się nie kultywuje - mówi Katarzyna Bilska.

Zespół Pieśni i Tańca „Młody Toruń” powstał 1 kwietnia 1964 roku przy Technikum Mechaniczno-Elektrycznym. Cztery lata później wraz ze swoim kierownikiem Benedyktem Leszczyńskim przeniósł się do Młodzieżowego Domu Kultury, gdzie działa do dzisiaj. W skład Młodego Torunia wchodzą dziś dwie kapele, dziecięca i młodzieżowa, pięć grup tanecznych i dziecięca grupa wokalna, w sumie 120 muzyków i tancerzy. Najmłodsi mają po sześć lat, najstarsi nawet powyżej… czterdziestu.

Grupę dorosłą tworzą nie tylko wychowankowie Młodego Torunia, ale i innych zespołów. Spotkali się na naszym 50-leciu i tu zostali. Są afiliowani przy Stowarzyszeniu Popierania Kultury Ludowej „Młody Toruń” - mówi Katarzyna Bilska.

Na jubileuszowym koncercie zaprezentują się wszystkie grupy młodotorunian.

Wejściówki, po 15 złotych, można kupić w MDK przy Przedzamczu. Koncert zostanie powtórzony 1 maja w amfiteatrze Muzeum Etnograficznego.

Mirosława Kruczkiewicz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowosci.com.pl

promocja -50%

Gazeta online przez 90 dni za połowę ceny

55,00 110,00

Skorzystaj z promocji i ciesz się codziennym dostępem do gazety online przez 90 dni. Z tą ofertą oszczędzasz aż połowę ceny!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.