6-klasiści się nie popisali [infografika]
Na sprawdzianie najsłabiej wypadli uczniowie z pow. tucholskiego, grudziądzkiego i nakielskiego. Najlepszy wynik osiągnęli 6-klasiści w Toruniu. Za nimi uplasowali się bydgoszczanie.
Szóstoklasiści z regionu właśnie poznali wyniki sprawdzianu, który napisali na początku kwietnia. Wiadomo już także, jak wypadł nasz region oraz jakie wyniki osiągnęli uczniowie w największych miastach i powiatach Pomorza i Kujaw.
W tym roku w kraju średnia z matematyki wyniosła 54 proc. punktów, z języka polskiego 71 proc. i z języka angielskiego również 71 proc. W naszym regionie wyniki są gorsze od średniej krajowej, a zarazem gorsze niż w ubiegłym roku. Z języka polskiego 6-klasiści średnio uzyskali 69 proc. punktów, z matematyki - 51 proc., z angielskiego - 68 proc.
Najsłabiej 6-klasiści wypadli w pow. tucholskim, grudziądzkim i nakielskim. Z trzech przedmiotów zdobyli 55 proc. punktów. Natomiast najlepszy wynik - 67 proc. punktów - zdobyli uczniowie z Torunia. Tuż za nimi uplasowali się bydgoszczanie (63 proc.), 6-klasiści z pow. toruńskiego i brodnickiego (61 proc.) oraz z pow. bydgoskiego, włocławskiego, inowro-cławskiego i mogileńskiego (60 proc.).
To był ostatni sprawdzian. Nie było sensu się starać?
Dlaczego w tym roku 6-klasiści wypadli gorzej niż rok temu?
- Widocznie teraz sprawdzian był trudniejszy. To, że uczniowie osiągnęli gorszy wynik, nie oznacza, że mają mniejsze umiejętności niż ich o rok starsi koledzy. W tym roku sprawdzian szóstych klas odbywał się po raz ostatni. Być może dla niektórych uczniów nie było to motywujące i dlatego wypadli słabiej - mówi Jolanta Metkowska, dyrektor Wydziału Rozwoju Edukacji w Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy.
O tym, że 6-klasiści byli słabiej zmotywowani i niektórzy sobie odpuścili na sprawdzianie, wspomina także Rafał Chylewski, dyrektor SP nr 16 w Grudziądzu. - Uczniowie wychodzili wcześniej z klasy, nie czekali do końca sprawdzianu. Poza tym niezbyt uważnie czytali polecenia - mówi dyrektor Chylewski.
Ewa Kłosowska, dyrektor SP nr 3 w Tucholi, dopowiada: - W naszej szkole jest bardzo duża grupa zdolnych uczniów, którzy osiągają sukcesy w różnych konkursach. Niestety, za nimi jest przepaść. Tym słabszym uczniom, zapewne dlatego że był to ostatni sprawdzian, nie chciało się na nim wykazać. Uznali, że przecież miejsce w gimnazjum i tak na nich czeka - słyszymy.
Nauczyciele organizowali dodatkowe zajęcia
Natomiast powody do zadowolenia może mieć dyrekcja SP nr 17 w Toruniu. - W tym roku sprawdzian 6-klasistów wypadł u nas lepiej niż w ubiegłych latach. Jesteśmy bardzo dumni, że nasz uczeń Piotr Żuchowski z matematyki uzyskał 100 proc. punktów. Z języka angielskiego zdobył 98 proc. punktów, a z angielskiego 85 proc. - cieszy się Barbara Chlebowska, wicedyrektor toruńskiej „17”.
Sprawdzian bardzo dobrze napisali również 6-klasiści z SP nr 41 w Bydgoszczy. - W naszej szkole nauczyciele tych przedmiotów, które są na sprawdzianie, prowadzili dodatkowe zajęcia. Miały na celu właśnie przygotowanie uczniów do testów - informuje Wojciech Konarski, dyrektor SP nr 41 w Bydgoszczy.
Wciąż nie potrafią analitycznie myśleć
Z czym uczniowie mieli w tym roku największy kłopot?
Tradycyjnie z zadaniami, które wymagały analitycznego myślenia, kreatywności i wyciągania wniosków. Trudne były też interpretacja wiersza oraz geometria przestrzenna.
- Natomiast cieszy fakt, że 6-klasiści umieją w tekście wyszukać zarówno informacje podane wprost, jak również te ukryte. Potrafią też zrozumieć język obcy ze słuchu - podsumowuje Jolanta Metkowska.