Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Wiesław Dziurlikowski

79 lat temu wybuchła II wojna światowa. Dziś w naszym Albumie przypominamy wydarzenia z początków kampanii wrześniowej

Eskadra Liniowa sfotografowana na toruńskim lotnisku w 1938 r. na tle samolotu Karaś Fot. archiwum Eskadra Liniowa sfotografowana na toruńskim lotnisku w 1938 r. na tle samolotu Karaś
Wiesław Dziurlikowski

Pierwsze dni wojny w Toruniu sprowadzały się w zasadzie do niemieckich bombardowań i starć powietrznych pomiędzy samolotami Luftwaffe i polskimi myśliwcami.

Toruń w okresie międzywojennym, jako stolica województwa pomorskiego, odgrywał znaczącą rolę polityczną i wojskową. Z uwagi na duże skupisko wojska uchodził za miasto garnizonowe i sprawiał wrażenie obozu warownego, co nawet dzisiaj widać po wielu koszarach, fortach itp.

Bliskość granicy z Niemcami czyniła z miasta ważną bazę strategiczną w razie wojny. Mówiło się, że Toruń „wojskiem stoi”. Rzeczywiście znajdowały się tu: Dowództwo Okręgu Korpusu nr VIII, siedziba Inspektoratu Armii i komenda toruńskiego garnizonu. Poza tym wojskową wizytówką ówczesnego Torunia było lotnisko, gdzie stacjonował 4. Pułk Lotniczy dowodzony przez płk. pil. Bolesława Stachonia. W tym pułku służył wówczas młody pilot ppor. Stanisław Skalski - późniejszy legendarny as przestworzy, uczestnik bitwy o Anglię. Toruń słynął też jako prężny ośrodek balonowy (stąd do dziś ul. Balonowa).

Eskadra Liniowa sfotografowana na toruńskim lotnisku w 1938 r. na tle samolotu Karaś
archiwum Eskadra Liniowa sfotografowana na toruńskim lotnisku w 1938 r. na tle samolotu Karaś

W pierwszych dniach września 1939 r. walki w rejonie Torunia sprowadzały się właściwie do bombardowań niemieckich i starć powietrznych między samolotami Luftwaffe a załogami polskich myśliwców z toruńskiego pułku. Po pierwszym nalocie bombowym niemieckiego lotnictwa 1 września, między godziną 13 a 14, zniszczeniu uległ budynek dowództwa pułku, komenda bazy, hangar, 7 lotników zostało zabitych, a 30 rannych. Tego samego dnia, ok. godz. 17.00 zbombardowano pole wzlotów. Uszkodzono klika samolotów i blok koszarowy. Zginęło wówczas 11 mechaników samolotowych i 3 żołnierzy, byli kolejni ranni.

I tu wypada wrócić do wspomnianego już wcześniej lotnika Skalskiego, który w obronie toruńskiego nieba dokonywał heroicznych wyczynów. Otóż kiedy wybuchła wojna, o świcie 1 września wyleciał w swój pierwszy lot bojowy i od razu zestrzelił niemiecki samolot zwiadowczy w okolicach Torunia. W następnych lotach Skalski zestrzelił jeszcze pięć samolotów niemieckich, a trzy uszkodził.

Pozostało jeszcze 48% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Wiesław Dziurlikowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowosci.com.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.