A może to początek naukowej kariery?

Czytaj dalej
Fot. Fot. MARIUSZ KAPAŁA
Leszek Kalinowski

A może to początek naukowej kariery?

Leszek Kalinowski

Tymon Radzik jako jedyny z województwa lubuskiego znalazł się w grupie laureatów i w nagrodę pojechał na obóz naukowy do Warszawy

Obóz to dwa tygodnie intensywnych zajęć praktycznych i teoretycznych z różnych dziedzin nauk ścisłych i przyrodniczych. Wyjazd jest nagrodą za zwycięstwo w konkursie organizowanym przez ADAMED SmartUP (program naukowo-edukacyjny skierowany do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych).

Młody zielonogórzanin bierze teraz udział w zajęciach w specjalistycznych laboratoriach i pracowniach badawczych pod okiem wybitnych naukowców.

Przygodę z trzecią edycją ADAMED SmartUP Tymon Radzik rozpoczął internetową grą tekstową, tzw. naukowym survivalem. W grze udział wzięło blisko 7000 młodych pasjonatów nauk ścisłych i przyrodniczych w wieku 15-19 lat. Uczeń z województwa lubuskiego znalazł się w gronie tych, którzy najlepiej poradzili sobie z wyzwaniem. W efekcie zaproszony został na rozmowy kwalifikacyjne z Radą Naukową Programu.

Teraz jest uczestnikiem innowacyjnego obozu naukowego w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
„Tajemnica ludzkiego ciała”, „Inżynieria i robotyka” czy „Chemia organizmów żywych” to tylko nieliczne z wakacyjnych zajęć. W programie są także wizyty np. w Narodowym Centrum Badań Jądrowych czy Centrum Badawczo-Rozwojowym Grupy Adamed. Obozowicze korzystają z profesjonalnie wyposażonych laboratoriów, symulatorów oraz najnowszego sprzętu badawczego.
– Cieszy nas, że program z roku na rok zatacza coraz większe kręgi i zgłaszają się do nas uczniowie z całej Polski – mówi Katarzyna Dubno z Fundacji Grupy Adamed. – Nowoczesny obóz naukowy to dla wielu młodych ludzi początek kariery naukowej.
Już we wrześniu br. ruszy kolejna edycja ADAMED SmartUP. Będzie okazja, aby powalczyć o miejsce na innowacyjnym obozie oraz o stypendium marzeń.

Warto przypomnieć, że Tymon Radzik jest doradcą minister cyfryzacji Anny Streżyńskiej (konsultantem w sprawie elektronicznych usług administracji publicznej dla osób niepełnoletnich). Był też nominowany do Międzynarodowej Pokojowej Nagrody Dzieci (dziecięcego Nobla).

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.