A to historia! Wieś na wodzie, czyli kto mieszkał na „pramach” na Brdzie przy moście Królowej Jadwigi

Czytaj dalej
Fot. J. Czarnecki
Krzysztof Błażejewski

A to historia! Wieś na wodzie, czyli kto mieszkał na „pramach” na Brdzie przy moście Królowej Jadwigi

Krzysztof Błażejewski

Najstarsi bydgoszczanie pamiętają drewniane „budki” w okolicach mostu Królowej Jadwigi służące przez II wojną bydgoskiej biedocie latem jako mieszkania.

Brda przez dziesięciolecia dla bydgoszczan była bardzo ważna. Spławiali nią towary, podróżowali łodziami z jednego końca miasta na drugi, łowili ryby, prali ubrania, kąpali się i nawet na niej mieszkali. Oczywiście ci, których nie stać było na nic lepszego na stałym lądzie.

Łąki zamiast trawników

Obok bydgoskiej Wenecji, często oglądanym przez przyjezdnych w międzywojniu charakterystycznym obrazkiem Bydgoszczy, nie mającym odnośników w innych miastach, było koczowisko ma wodzie ulokowane w okolicach mostu Królowej Jadwigi i rozciągające się następnie dalej po obu stronach rzeki w kierunku zachodnim. Ludzie mieszkali tam w zabudowanych starych łodziach, częściach barek, a nawet deskach posadowionych na palach wbitych w dno rzeki, a ścieżki prowadzące wzdłuż brzegu Brdy wypełnione była ich pozostałym „dobytkiem”, niemieszczącym się wewnątrz, najczęściej starymi rupieciami.

Pozostało jeszcze 71% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Krzysztof Błażejewski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.