Aktywni sołtysi i ich najnowsze pomysły

Czytaj dalej
Fot. UM
Karolina Rokitnicka

Aktywni sołtysi i ich najnowsze pomysły

Karolina Rokitnicka

Sołtysi omówili miniony rok oraz zaplanowali najbliższe miesiące.

W piątek przypadał Dzień Sołtysa. W Kowalewie Pomorskim zorganizowano spotkanie gospodarzy poszczególnych sołectw, ich opiekunów z Urzędu Miejskiego, a także kierowników referatów, radnych, władz gminy, powiatu i przedstawicieli instytucji współpracujących z sołtysami i rolnikami.

- Poruszono szereg istotnych tematów, z którymi na co dzień sołtysi się spotykają m.in. finanse sołeckie, modernizacje dróg, zmiany dotyczące ochrony środowiska - informuje asystentka burmistrza Kowalewa Karolina Kowalska. - W dyskusji najwięcej czasu poświęcono klęsce suszy i wymarznięciu ozimin. Rolnicy nadal nie otrzymali decyzji o wielkości dopłat rolniczych. Podaje się kolejne terminy. Bez decyzji o wielkości dopłat rolnicy nie są w stanie zakupić nawozów, siewu czy ubiegać się o kredyty preferencyjne.

Podczas spotkania burmistrz Andrzej Grabowski omówił przeprowadzone w ostatnim czasie przez gminę inwestycje i przekazał plany dotyczące realizacji kolejnych zadań. Są one związane m.in. z modernizacją dróg. Włodarz gminy mówił też o finansach samorządu, przepisów prawa dotyczących utrzymania porządku i czystości oraz opieki nad o bezdomnymi zwierzętami. Wśród poruszanych tematów było też korzystanie z bezpłatnego systemu powiadamiania sms, utylizacja azbestu, konkursy ekologiczne, nielegalna wycinka drzew, zasady stawiania nowych lamp i wiat przystankowych, określanie wymiaru podatku od nieruchomości oraz utrzymanie dróg gminnych.

- Już ósmy rok realizujemy ustawę o Funduszu Sołeckim, gdzie budżet wsi naliczany nie jest od wysokości podatku rolnego, ale od ilości mieszkańców. Dzięki zaangażowaniu sołtysów oraz opiekunów za każdym razem otrzymujemy nagrody finansowe za prawidłowo rozliczony budżet. Środki z nagród trafiły jako dodatkowe do budżetów sołeckich. Liczę, że za rok miniony fundusz będzie rozliczony prawidłowo i nagroda zasili środki sołectw - mówi burmistrz Andrzej Grabowski.

Sołectwa mają do dyspozycji od 10 do 40 tys. zł.

- Wchodzą w to poszczególne fundusze w zależności od liczby mieszkańców oraz dochody dodatkowe (wynajem pomieszczeń, maszyn, sponsoring, nagrody z konkursów). Środkami dysponują sołtysi i rady sołeckie, a dzielą zebrania wiejskie. Decydują oni jakie drogi będą naprawiane, które w pierwszej kolejności odśnieżane, co wyremontować w wiejskiej świetlicy oraz jaką imprezę sołecką zorganizować. Przecież to mieszkańcy wiedzą czego im najpilniej potrzeba - uważa Karolina Kowalska.

Sołtysi angażują się w działania związane z wdrażaniem zapisów ustawy śmieciowej. Są inkasentami opłat. Dzięki ich pracy gmina poszczycić się może wysoką liczbą osób segregujących odpady (97%) i wysoką ściągalność opłat (98%).

- Kilkanaście lat temu gmina Kowalewo Pomorskie wprowadziła funkcję opiekuna sołectwa. Jest to pracownik Urzędu, który pomaga sołtysowi przedrzeć się przez zawiłości prawne, poszukać najtańszego wykonawcę remontu, ogłosić przetarg czy zorganizować zebranie. Sołtysi chwalą sobie tę instytucję, bo nie muszą biegać po urzędzie czy pisać pism, natomiast inne gminy biorąc z nas przykład również wprowadzają tę instytucję - informuje asystentka burmistrza Kowalewa Karolina Kowalska.

W Urzędzie Miejskim jest 25 opiekunów sołectw.

Karolina Rokitnicka

Praca w mediach to moja pasja. Przez wiele lat zajmowałam się dziennikarstwem informacyjnym, wydarzeniowym oraz przygotowywaniem relacji czy przeprowadzaniem interwencji w sprawach ważnych dla Czytelników. Szczególnie bliskie mi są sprawy lokalne, dotyczące Golubia-Dobrzynia, samorządowe, kultura oraz politykaLubię analizę danych, m. in. rankingów inwestycyjnych. Bardzo cenię kontakt z drugim człowiekiem, dynamiczność, możliwość uczenia się, zmian i poznawania zagadnień, które są dla mnie niezgłębione, jak np. sport czy rolnictwo :-). 


Od grudnia 2022 roku pracuję w dziale SEO, głównie na szczeblu regionalnym i krajowym. Mam też wydarzeniowe dyżury w województwie, podczas których przygotowuję informacje o wypadkach czy utrudnieniach w regionie.  Ponadto zdarza mi się tworzyć informacje lokalne z Golubia-Dobrzynia, które trafiają na portal Nasze Miasto Golub-Dobrzyń oraz Gazeta Pomorska/Golub-Dobrzyń.


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.