Albae Cerevisiae to nowe piwo Browaru Czarna Owca
Browar Czarna Owca to małe przedsiębiorstwo rzemieślnicze założone przez Tomasza Starczewskiego. Firma mieści się w Semlinie koło Starogardu Gdańskiego. Pierwsze piwo zostało tam uwarzone 4 lipca 2016r.
Browar ma krótką historię, ale może pochwalić się wielkimi sukcesem – w roku 2017 uwarzył najlepsze piwo w Polsce. Był to Porter Noster Bourbon Barrel Aged - porter bałtycki dojrzewający w dębowych beczkach po bourbonie.
Podczas Konkursu Piw Rzemieślniczych w Poznaniu piwo to zdobyło złoty medal w swojej kategorii, a następnie zostało wybrane przez międzynarodowe jury za najlepsze w Polsce, uzyskując tytuł Kraft Roku 2017!
W portfolio browaru jest 15 różnych piw w przeróżnych stylach. Największe uznanie klientów zdobył sobie Porter Noster a także takie piwa jak Ciemny Typ, Chmielón, Odrodzenie, Hopsesja, Hiperbolager czy Leżak Kociewski. W ostatnich tygodniach wysokie oceny w rankingach internetowych zyskuje exlibRIS (imperialny stout) a zwłaszcza jego wersja leżakująca w beczkach po bourbonie.
Najnowszym piwem, którego premiera będzie miała miejsce na początku maja, jest Albae Cerevisiae – historyczne piwo Pomorza i Kujaw, jakie pito tutaj od XV do XIX wieku. Styl piwny został całkowicie zapomniany, ale dzięki zachowanej recepturze z XVII wieku Browar Czarna Owca podjął się próby przypomnienia go. Jest to piwo pszeniczne z dużą domieszką różnego rodzaju ziół i przypraw, które kiedyś zastępowały chmiel.
Piwo powstało wg receptury piwowara domowego Marka Lutowskiego z Bydgoszczy. Wygrał on w lutym konkurs piw domowych zorganizowany wspólnie przez browar i Karczmę Słowiańską na Podgrodziu w Owidzu. Co roku planowane są kolejne edycje tego konkursu, którego główną nagrodą będzie uwarzenie „alby” wg zwycięskiej receptury. Tak więc co roku będzie można poznać różne wersje smakowe tego piwa.
W tym roku do alby użyto domieszki kwiatów bzu, lipy i rumianku, ziela krwawnika i macierzanki oraz liści poziomek.
Albae Cerevisiae trafi do sklepów i pubów na początku maja.