Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Alfabet Kamila Stocha. Wszystko co chcielibyście o nim wiedzieć, a nie wiecie kogo zapytać

Czytaj dalej
Fot. AP Photo/Matthias Schrader/East News
Rafał Musioł

Alfabet Kamila Stocha. Wszystko co chcielibyście o nim wiedzieć, a nie wiecie kogo zapytać

Rafał Musioł

Kamil Stoch PYTANIA I ODPOWIEDZI Stochomania w pełni. Historyczny sukces w Turnieju Czterech Skoczni sprawił, że polski skoczek znów stał się idolem milionów kibiców. I to do tego stopnia, że w plebiscycie na sportowca roku rzutem na taśmę zdołał wyprzedzić samego Roberta Lewandowskiego.

30-letni zawodnik z Zębu przeskoczył już osiągnięcia Adama Małysza. W swojej karierze zdobył dwa tytuły mistrza olimpijskiego, dwa złote i dwa brązowe medale mistrzostw świata, zaliczał pierwsze, drugie i trzecie miejsce w Pucharze Świata i dwa razy wygrywał Cztery Skocznie. Sześć razy był najlepszy w zimowych mistrzostwach Polski, dwukrotnie nie miał sobie równych latem, w obu imprezach zebrał też worek krążków w pozostałych kolorach. To wszystko wiemy. Ale jaki naprawdę jest Kamil Stoch? Może ten alfabet pomoże Wam dostrzec coś więcej niż tylko suche statystyki...

A

jak ambicja. Ta cecha stanowi klucz do serii sukcesów Kamila Stocha. Czasami bywała jednak bolesna - w przypadku niepowodzeń lały się łzy i pulsowała frustracja, ale bywało i tak, że rodziła anegdoty. Kilka z nich żyje już własnym życiem. Na przykład historia o początku przygody ze skokami, czyli budową skoczni, której zasadniczą częścią był dach rodzinnego domu, albo zjeżdżaniu z tras narciarskich na biegówkach. Albo o tym, jak zabrał swoje pierwsze narty do łóżka.

B

jak Bronisław. Ojciec skoczka. Jego mentor i autor zdania, które Kamil kiedyś często powtarzał, dodając „tato miałeś rację”. To zdanie brzmi: „Trzeba sto razy przegrać, by raz wygrać”. I w trudnych chwilach, a przecież były, które mogły zakończyć się zerwaniem karier, dawały impuls, by spróbować jeszcze raz. Dzięki temu wspomnienia Stocha seniora są równie barwne jak sportowe wyczyny syna. Gdy woził przyszłego mistrza na pierwsze treningi miał malucha i po drodze na skocznię zbierał innych małych adeptów skoków. Czasami z pojazdu wysiadało ich... dziewięciu. Nie zawsze bywało zabawnie, nie zawsze łatwo. Ale efekty tej determinacji wszystko wynagrodziły.

C

jak cztery złote. I dodatkowo dwadzieścia groszy. Tyle właśnie wynosiła nominalna cena znaczka Poczty Polskiej z Kamilem Stochem wydanego w 2014 roku z okazji igrzysk w Soczi. Dziś na Allegro kosztuje więcej - jego wartość zbliża się już do sześciu złotych, chociaż bywają i tacy, którzy chcą trzykrotności ceny nominalnej.

D

jak dom. Budowa rodzinnego „gniazda” była częstym tematem wypowiedzi Stocha (jak niegdyś kupno wymarzonego volkswagena golfa u młodego Adama Małysza) i głównym punktem wydawania zarobionych na skoczni pieniędzy. Po etapie wynajmowania mieszkań w Proszowicach, Kościelisku i Zakopanem teraz rodzina mistrza mieszka wreszcie w pięknej willi w klasycznym góralskim stylu w rodzinnym Zębie. Dom wygląda pięknie i jak zauważały kolorowe pisma, jest znacznie większy niż ten, w którym Kamil się wychował.

Pozostało jeszcze 82% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Rafał Musioł

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowosci.com.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.