Alleluja ze Shreka, czyli zakazane piosenki podczas mszy w kościele

Czytaj dalej
Edyta Hanszke

Alleluja ze Shreka, czyli zakazane piosenki podczas mszy w kościele

Edyta Hanszke

Lista piosenek, których wykonywania miałby zakazywać Kościół w czasie ślubu, była w ostatnich dniach jednym z przebojów w mediach. Stała się też przyczynkiem do dyskusji na temat zasad liturgii i koncertów życzeń młodych par. Robi się problem, gdy dla niektórych numerem jeden podczas mszy św. jest Alleluja... z filmu Shrek.

Pamiętacie scenę z amerykańskiej bajki animowanej Shrek, w której Fiona (jako księżniczka) szykuje się w Duloc do ślubu z lordem Farquaadaem? Przygotowania (Fiona zakłada suknię, „udoskonala” tort, wciskając w ciasto figurkę przyszłego męża, smoczyca płacze, osioł płacze, Shrek rozpacza) dzieją się na tle wykonywanego przez Rufusa Wainwrighta znanego utworu Leonarda Cohena „Alleluja”. W tłumaczeniu Macieja Zembatego jedna ze zwrotek tej piosenki brzmi tak: „Na wiarę nic nie chciałeś brać/ Lecz sprawił to księżyca blask/ Że piękność jej na zawsze Cię podbiła/ Kuchenne krzesło tronem twym/ Ostrzygła Cię, już nie masz sił/ I z gardła ci wydarła Alleluja”.

Okazuje się, że to jedna z najczęściej wskazywanych ostatnio przez nowożeńców piosenek, które chcieliby usłyszeć (w wersji angielskiej) podczas ich ślubnej mszy świętej.

Pozostało jeszcze 88% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Edyta Hanszke

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.