Anna Jantar: Bursztynowa dziewczyna. Wspomnienie o piosenkarce
Żyła zaledwie 29 lat, ale w tym czasie udało jej się zapisać w historii polskiej muzyki rozrywkowej oraz pamięci i sercach fanów. Uwielbiana za życia, po śmierci stałą się legendą. Bursztynową dziewczyną.
Kiedy 14 marca 1980 roku samolot Ił-62 "Mikołaj Kopernik", lecący z Nowego Jorku rozbił się tuż przed lądowaniem na Okęciu, w katastrofie zginęło 77 pasażerów i 10 członków załogi. Na pokładzie było, min. 22 członków amatorskiej reprezentacji bokserskiej USA oraz gwiazda polskiej piosenki Anna Jantar. Kiedy zginęła, miała zaledwie 29 lat, cztery albumy na koncie i status gwiazdy polskiej piosenki.
Anna już nie mieszka tu
By pożegnać artystkę, na ceremonię pogrzebową na warszawskim Cmentarzu Wawrzyszewskiem, przybyło 40 tys. osób. Wśród wspomnień o Jantarce jest historia mężczyzny, który w dniu katastrofy „Mikołaja Kopernika” był na szkoleniu wojskowym. Kiedy w radiu podano informację, że właśnie rozbił się samolot, na pokładzie, którego była piosenkarka, przerwano szkolenie. Do końca dnia wszyscy rozmawiali tylko o tym.
W momencie śmierci Anna Jantar była u szczytu popularności, uwielbiana przez publiczność i, co niezbyt częste, lubiana w branży. „Ania była moją najlepszą przyjaciółką. Miała bardzo rzadką cechę - nigdy nie mówiła źle o ludziach, była po prostu bardzo życzliwa” - wspominała w Polskim Radiu koleżanka Jantar z estrady, Halina Frąckowiak. Nawet o Irenie Jarockiej, z którą często była porównywana, a nawet mylona, mówiła z życzliwością.
Mimo ogromnej popularności, nie zachowywała się jak wielka gwiazda. Kompozytor Antoni Kopff przytacza zdarzenie z dyskoteki, gdzie do Jantarki podeszła dziewczyna z pytaniem, czy to pani Jantar, na co piosenkarka miała odpowiedzieć: „Nie, Anna”. „Taki drobiazg, a jednak pokazuje, jakim była człowiekiem. Jantar było jej przydomkiem, gdy nie znajdowała się na scenie była po prostu normalną, skromną dziewczyną” - mówi Kopff w rozmowie z Onetem.
Czytaj więcej.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień