Małgorzata Oberlan

Atmosfera w jednym z instytutów na UMK robi się coraz gęstsza. Badane są zarzuty wobec naukowca

Niezdrową atmosferą w Instytucie Filozofii ma uzdrowić m.in. polityka antymobbingowa UMK. O niej - jutro Fot. Sławomir Kowalski Niezdrową atmosferą w Instytucie Filozofii ma uzdrowić m.in. polityka antymobbingowa UMK. O niej - jutro
Małgorzata Oberlan

Pracownica UMK skarży się, że była seksualnie molestowana i mobbingowana przez znanego filozofa. - To absurd! - twierdzi ten. Sprawę bada uczelnia.

Nad tym, co działo się w Instytucie Filozofii UMK, trudno przejść do porządku dziennego. Tym bardziej że sam Marcin Czyżniewski, rzecznik uniwersytetu, przyznaje: „Do rektora zaczęły dochodzić informacje wskazujące, że od dawna atmosfera w Instytucie była niezdrowa”. Kto pierwszy postanowił walczyć z chorobą?

Ma esemesy i świadków

Pracownica UMK postanowiła złożyć oficjalną skargę. Zarzuca w niej znanemu filozofowi, że ten od ponad roku ją seksualnie molestował i mobbingował. Nie tylko szczegółowo opisała przebieg wypadków, ale i dołączyła dowody: treść esemesów od naukowca i maile od niego. Do skargi kobieta załączyła też zeznania świadka opisanych zachowań oraz byłych i obecnych uczestników studiów w Instytucie Filozofii.

Uczelnia poważnie potraktowała skargę, a w zasadzie dwie. Osobno traktuje podejrzenie molestowania i mobbingu. Naukowiec został zawieszony w obowiązkach pracownika i kierownika studiów doktoranckich na 3 miesiące: od 7 lutego do 7 maja.

Do komisji dyscyplinarnej

Decyzją rektora UMK podejrzenie o mobbing trafiło do uczelnianej komisji antymobbingo-wej, a o molestowanie - do rzecznika dyscyplinarnego.

Pozostało jeszcze 59% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Małgorzata Oberlan

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.