Atutem Wielkopolski i Poznania jest rozwój
Wielkopolska budzi wiele skojarzeń. Jednym z nich jest nowoczesność. O to, w jaki sposób Wielkopolanie udowadniają, że są innowacyjni, zapytaliśmy Pawła Sowę, wiceprezesa stowarzyszenia Inwestycje dla Poznania i miejskiego radnego.
Paweł Sowa: - Innowacyjność Wielkopolan ma wiele odcieni. Możemy przywołać kilka kluczowych przykładów.
To w Poznaniu powstały i przeżyły ogromny rozwój spółki technologiczne takie jak Allegro. Na początku firma zatrudniała kilkanaście osób, a grono sceptyków nie widziało dla jej działalności żadnych szans. Tymczasem idealnie wstrzeliła się w czas (skokowy wzrost korzystania z internetu) oraz potrzeby rynku (nowe formy sprzedaży).
W naszym mieście wykonuje się zaawansowane operacje medyczne dzięki zespołowi profesora Witolda Szyftera, które zapośrednictwem Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego transmitowane są na cały świat.
Na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza pracuje wielu ciekawych naukowców z wybitnym międzynarodowym dorobkiem. Archeolodzy prowadzą badania w Sudanie i Egipcie, astronomowie współpracują z ośrodkami badawczymi na całym świecie oraz agencjami kosmicznymi - Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) i NASA. Sukcesy odnosimy także w nanotechnologii i biotechnologii.
Charakteryzuje nas dobry design, w tym przedsięwzięcia Piotra Voelkela czy ciekawe ekspozycje i wydarzenia targowe na Międzynarodowych Targach Poznańskich (Arena Design).
Innowacyjność to również otwartość na nowoczesną i niesztampową architekturę - doskonałym przykładem jest wybitna realizacja Bałtyku. Gdy mowa o targach, warto wspomnieć o otwarciu na nowe trendy w kulturze. Mam na myśli takie wydarzenia jak dni fantastyki „Pyrkon” oraz targi rozrywki i multimediów „Poznań Game Arena”.
Interesującym przypadkiem stawiania na nowoczesne rozwiązania jest rozwój firmy Modertrans Poznań. Na początku remontowała stare składy tramwajów na potrzeby Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego, potem zaczęła produkcję nowych typów, na czele z ostatnim, najnowszym projektem niskopodłogowego tramwaju Moderus Gamma. Na tle innych firm tego typu w Polsce jest to fascynująca historia.
Warto w tym miejscu przywołać również firmę Fibaro, która projektuje i produkuje system automatyki budynkowej, inaczej mówiąc inteligentne domy (smart home).
To tylko przykładowe pomysły, które są w naszym sąsiedztwie realizowane, a z czego często nie zdajemy sobie sprawy. Etos pracy, w tym pracy organicznej, cały czas w Wielkopolsce ma się dobrze.