Autostradą prosto do papieża Franciszka
Dziś zaczynają się Światowe Dni Młodzieży. Jadąc autem do Małopolski na spotkanie z papieżem, najlepiej wybrać autostradę A1.
- Ruch na naszym odcinku odbywa się tak jak w każde wakacje. Przed oficjalnym rozpoczęciem Światowych Dni Młodzieży nie obserwujemy większego natężenia ruchu - mówi Anna Kordecka, rzecznik prasowy koncesjonariusza autostrady AmberOne - Gdańsk Transport Company.
Szlabany w górę
Pani Anna dodaje, że w uzasadnionych przypadkach, ale tylko w weekendy, na bramkach wjazdowych mogą zostać podniesione szlabany i przejazd będzie bezpłatny. Opłaty niepobrane za przejazd zostaną w kieszeniach kierowców i nie zasilą Krajowego Funduszu Drogowego.
Dodajmy, że te uzasadnione przypadki to utworzenie się przed bramkami długich korków, zwłaszcza w upalne dni, gdy długi postój mógłby wpływać na bezpieczeństwo ruchu, życie i zdrowie podróżujących.
Aby ruch na AmberOne był jak najbardziej płynny, zapewniono pełną obsadę stanowisk inkasenckich i zaokrąglono stawki. Za przejazd auta osobowego całą 152-kilometrową drogą spod Gdańska pod Toruń płaci się teraz 30 zł (poprzednio 29,90 zł).
Niektóre bramki wjazdowe i wyjazdowe w Nowej Wsi i Rusocinie, czyli na przeciwnych krańcach AmberOne, maja teraz możliwość zmiany kierunku jazdy - gdy trzeba, wjazdowe zamieniają się w wyjazdowe i odwrotnie.
W razie nieprzewidzianych lub wręcz alarmowych sytuacji na AmberOne należy telefonować pod nr 58 530 66 66.
To najlepszy wariant
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poleca kierowcom w te dni (i nie tylko w nie) A1 jako najlepsze połączenie z południem kraju.
- Już teraz widać na naszym bezpłatnym odcinku autostrady więcej autokarów, ale ruch odbywa się płynnie - zapewnia Tomasz Okoński, rzecznik bydgoskiego oddziału GDDKiA. - Większego natężenia spodziewamy się w najbliższy weekend, ale wynikać to będzie może nie tyle ze Światowych Dni Młodzieży, co ze zmiany turnusów wczasowych nad morzem i w górach.
Mniej robót
Generalna dyrekcja zmniejszyła w te dni liczbę robót drogowych na drogach krajowych, by te nie przeszkadzały w sprawnym przemieszczaniu się pojazdów.
Jako dojazdową z Bydgoszczy do autostrady dyrekcja rekomenduje drogę krajową nr 10, zaś z Nowego Miasta Lubawskiego i Brodnicy - nr 15.
O bieżącą informację na bezpłatnym odcinku A1 i drogach krajowych (administrowanych przez GDDKiA) można prosić pod numerem ogólnopolskiej infolinii drogowej 19 111.
Wrócą winiety?
Za dwa lata na płatne odcinki dróg mogą wrócić winiety, o czym wspomniał w jednym z wywiadów wiceminister infrastruktury Jerzy Szmit.
- Prace nad wdrożeniem systemu poboru opłat drogowych zostały w ostatnich miesiącach zintensyfikowane - przyznaje Elżbieta Kisil, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa. - Śledzimy rozwój takich systemów oraz technologii stosowanych w innych krajach europejskich. Założeniem jest, aby przy wyborze zostały uwzględnione zarówno wnioski i doświadczenia innych państw, jak i indywidualne uwarunkowania oraz specyfika Polski. Jednak decyzja jeszcze nie zapadła.
Wczesną jesienią resort chce zorganizować konferencję, w której do udziału zaproszeni zostaną wszyscy zainteresowani. Każdy z podmiotów będzie mógł publicznie zaprezentować swoje rozwiązania.
Winiety w postaci nalepki na przedniej szybie funkcjonowały w Polsce do roku 2011. Zastąpione zostały opłatami manualnymi przed szlabanami wjazdowymi i (dla pojazdów ciężarowych i autokarów) systemem elektronicznego poboru opłat viaTOLL.