Badania poznańskich naukowców opublikowane w znanym brytyjskim czasopiśmie
Astronomowie z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu badali związek błysku gamma i kokonu rozgrzanej materii z wybuchem supernowej. Wyniki tych badań zostały opublikowane w prestiżowym czasopiśmie naukowym Nature.
Badania zostały prowadzone pod przewodnictwem dr hab. Michała Michałowskiego z Obserwatorium Astronomicznego UAM. W jego zespole znajdowali się prof. Tadeusz Michałowski, dr Krzysztof Kamiński, dr hab. Tomasz Kwiatkowski i mgr Mikołaj Krużyński.
- To odkrycie jest bardzo ważne, ponieważ otwiera możliwości badań nowych procesów związanych z wybuchami najbardziej masywnych gwiazd. Ponadto potwierdza ono wcześniejsze przewidywania teoretyczne - mówi dr hab. Michał Michałowski.
Obserwacje zostały wykonane przy pomocy teleskopu Romana Baranowskiego, należącego do UAM, ale znajdującego się w Arizonie (USA). Naukowcy zarządzają nim zdalnie z Poznania przez internet.
- Jest to także potwierdzenie możliwości naszego teleskopu. Było wiadomo, że taki efekt powinien wystąpić, ale poprzednie grupy badawcze nie były w stanie zebrać danych, które by to potwierdziły. Musieliśmy szybko reagować, po wybuchu niemal natychmiast zaczęliśmy obserwować obiekt
- komentuje Michał Kwiatkowski.
Nature to jedno z najstarszych czasopism naukowych. Jego pierwszy numer ukazał się w 1869 r. Posiada też jeden z najwyższych wskaźników cytowań spośród wszystkich czasopism naukowych na świecie.
Publikację można przeczytać TUTAJ.