Bądźmy odpowiedzialni nad wodą
Wakacje rozpoczęte i wielu wybiera wypoczynek nad wodą. O bezpieczeństwie rozmawiamy z szefem WOPR Gubin, Jackiem Czerepko
Na co powinniśmy zwracać szczególną uwagę, wybierając się na wypoczynek nad wodę?
Przede wszystkim czy kąpielisko, na którym mamy zamiar wypoczywać, jest strzeżone przez ratowników. To jest podstawa, szczególnie jeśli wybieramy się nad wodę z małymi dziećmi. W rejonie krośnieńskim nie mamy jeszcze zbyt wielu strzeżonych kąpielisk. Ratownicy będą czuwali m.in. na plażach w Kosarzynie, Łochowicach, Dąbiu czy Gryżynie. Jest spory problem, by obstawić wszystkie kąpieliska. Nasi ratownicy działają nie tylko w naszym powiecie, ale też w sąsiednich.
Czy na przestrzeni lat wypadków jest więcej?
W naszym rejonie nie było dużej liczby utonięć. Jednak w skali kraju jest ona bardzo wysoka, a przecież dopiero zaczęły się wakacje. Statystyki są znacznie gorsze niż w zeszłym roku. Na szczęście w naszym regionie mamy dużą liczbę ratowników, wydaje mi się też, że ludzie wypoczywający nad wodą mają większą świadomość i są odpowiedzialni.
Załóżmy, że kogoś w wodzie złapał skurcz i ma trudności z utrzymaniem się na jej powierzchni. Co powinien zrobić?
Jeśli chodzi o skurcze, to są różne sposoby, aby się ich pozbyć. Zależy to od typu naciągnięcia. Jednak jeśli jesteśmy nad głęboką wodą, to przede wszystkim nie powinniśmy panikować, tylko ułożyć się na plecach i wezwać pomoc.
A czy widząc osobę, która się topi, powinniśmy od razu wskoczyć do wody, żeby ją uratować?
To też zależy od sytuacji. Najpierw powinniśmy poinformować ratownika o zdarzeniu, jeśli jesteśmy na strzeżonym kąpielisku. Jeśli nie ma ratownika, to musimy odpowiednio zareagować. To już zależne jest od sytuacji. Przede wszystkim zachować spokój, nie wchodzić do wody. Unikać bezpośredniego kontaktu, gdyż jest to niebezpieczne i nagle zamiast jednej osoby, mogą topić się dwie. Użyć tzw. przedłużenia ręki, np. jakiejś gałęzi, chyba że znamy odpowiednie chwyty. Każda sytuacja jest inna i najlepiej ratowanie zostawić wyszkolonym do tego osobom.
Czego jeszcze powinniśmy wystrzegać się nad wodą?
Przede wszystkim nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu lub po długim przebywaniu na słońcu. Dodatkowo unikajmy skakania na głowę. Jest to bardzo niebezpieczne i można zrobić sobie poważną krzywdę. Ze względu na suchy okres poziom wody w jeziorach i rzekach mocno spadł, przez co takie szaleństwa są jeszcze groźniejsze. Pomosty są wyżej, wody jest mniej. Wypoczywajmy nad wodą odpowiedzialnie.