Bakteria New Delhi może łatwo rozprzestrzeniać się w szpitalach lub w domach opieki, najczęściej poprzez bezpośredni kontakt z innym chorym, który jest nosicielem.
- W większości przypadków szczepy CPE (do których zalicza się New Delhi) bytują w przewodzie pokarmowym człowieka, nie stanowiąc zagrożenia i nie powodując powstania objawów zakażenia - jest to tak zwane nosicielstwo w przewodzie pokarmowym - wyjaśnia dr n. o zdr. Jerzy Kasprzak, państwowy wojewódzki inspektor sanitarny w Bydgoszczy. - W niektórych sytuacjach szczep CPE może jednak spowodować zakażenie.
Tak się może stać na przykład, gdy pacjent poddany jest chemioterapii, ma założony cewnik do pęcherza moczowego lub jest leczony na oddziale intensywnej terapii.
Bez paniki, ale...
Jak informuje dr Kasprzak, od początku roku w województwie kujawsko-pomorskim zarejestrowano 34 przypadki zakażeń i kolonizacji. Zmarło 10 osób. Najwięcej przypadków odnotowano w powiecie grudziądzkim - 19 zakażeń, 6 zgonów.
Jak można zarazić się bakterią New Dehli? Jaka jest profilaktyka w przypadku zarażenia? Czytaj w dalszej części artykułu.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień