Bankrutuje kolejna SKOK. 15 tys. osób z oszczędnościami w SKOK "Wybrzeże" ma problem
W piątek 15 września Komisja Nadzoru Finansowego podjęła decyzję o zawieszeniu działalności Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej "Wybrzeże" w Gdańsku. Jednocześnie Komisja wystąpiła do sądu o ogłoszeniu upadłości SKOK "Wybrzeże". 15 670 członków SKOK Wybrzeże trzymało tam 128,13 mln zł oszczędności.
Oczywiście zgodnie z prawem Bankowy Fundusz Gwarancyjny osobom prywatnym zwróci część oszczędności. Zgodnie z ustawą o BFG, w całości gwarantowane są przez BFG depozyty łącznie do równowartości w złotych 100 000 euro, niezależnie od liczby rachunków posiadanych przez deponenta w danej SKOK. W przypadku rachunku wspólnego każdemu ze współposiadaczy przysługuje odrębny limit środków gwarantowanych (szczegółowe informacje na temat systemu gwarantowania depozytów są dostępne w serwisie internetowym BFG).
Upadłość SKOK "Wybrzeże". To już kolejna kasa spółdzielcza, któa idzie do likwidacji, a Bankowy Fundusz Gwarancyjny, na który lwią część środków płacą klienci komerycyjnych banków pokrywa jej straty. W ciagu ostatnich lat upadłość spotkała kilkanaście SKOK-ów; tylko w tym roku przed wakacjami podobny los dotknął klientów SKOK Nike oraz SKOK w Kędzierzynie Koźlu. Mimo, że SKOK-i sa od kilku lat poddane nadzorowi finansowemu, to jak widać ich dość woluntarystyczna działalność - zwłaszcza w zakresie udzielanie kredytów z oszczędności jakie tam w dobrej wierze gromadzą członkowie Kasy, prowadzi do upadłości i wystawia na szwank samą ideę kas, pomyślanych jako instytucja mająca działać na zasadach zbliżonych (w uproszczeniu) do kasy zapomogowo-pozyczkowej znanej nam z wielu zakładów pracy.
Komisja Nadzoru Finansowego w komunikacie z 15 września 2017 roku informuje, iż musiała wydać taką decyzję w związku z ustawowym obowiązkiem jaki nakładana na KNF prawo w wystuacji gdy aktywa SKOK nie wystarczają na zaspokojenie jej zobowiązań.
KNF przypomina też, że z dniem 8 sierpnia 2016 r. KNF ustanowiła w SKOK Wybrzeże zarządcę komisarycznego. Zarządca komisaryczny, wykonując decyzję KNF, sporządził historyczną informację finansową według stanu na dzień poprzedzający ustanowienie zarządcy komisarycznego i poddał ją badaniu przez biegłego rewidenta. Raport z badania informacji finansowej wpłynął do KNF w dniu 17 sierpnia 2017 r. Z ustaleń zarządcy komisarycznego wynika, że SKOK Wybrzeże posiadała na dzień 7 sierpnia 2016 r. fundusze własne w wysokości (-) 36 596 tys. zł oraz współczynnik wypłacalności na poziomie (-) 39,12%, co oznacza głęboką niewypłacalność.
Udzielona przez Krajową Spółdzielczą Kasę Oszczędnościowo-Kredytową (Kasa Krajowa) w latach 2014 – 2016 pomoc stabilizacyjna dla SKOK Wybrzeże okazała się niewystarczająca dla przywrócenia stabilności kasie. Pismem z dnia 11 sierpnia 2017 r. Kasa Krajowa poinformowała KNF o odmowie udzielenia dalszej pomocy stabilizacyjnej w trybie art. 74c ust. 2 ustawy o skok tj. pozwalającej Kasie na utrzymanie wskaźnika funduszy własnych do wartości aktywów w wysokości powyżej 1% w celu przeprowadzenia samodzielnych działań sanacyjnych.
Może zaciekawią Cię te artykuły? Kliknij
Złotówkę doliczą ci do zakupów za torbę. Niekiedy nawet gdy o nią nie poprosisz
Galeria Północna rozpoczyna działalność wyjatkowymi promocjami. Trwają cztery dni