Będą miliony na toruńskie zabytki? Miasto złożyło wnioski o dofinansowanie prac konserwatorskich
Kolejne toruńskie zabytki mogą zyskać nowy blask. Gmina Miasta Toruń złożyła wnioski o dofinansowanie prac konserwatorskich i restauratorskich z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
Na realizację zadań przewidzianych w programie zarezerwowano w budżecie państwa 3 miliardy złotych, a chęć otrzymania środków mogły zgłaszać gminy, powiaty i województwa. Rządowy Program Odbudowy Zabytków zakłada finansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich oraz robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub znajdującym się w ewidencji zabytków, bądź też udzielenie dotacji na częściowe wykonanie tychże prac.
Ze strony Gminy Miasta Toruń zostało złożonych siedem wniosków w kategorii finansowania do 3,5 mln złotych oraz trzy w kategorii udzielenia dotacji w ramach obszaru inwestycyjnego.
Ale uwaga, nie znaczy to wcale, że w przypadku pozytywnego rozpatrzenia wszystkich wniosków (a pamiętać trzeba, że na razie decyzji w tej sprawie jeszcze nie ma) dofinansowanie dotyczyć będzie łącznie dziesięciu zabytków. Niektóre z toruńskich wniosków zakładają bowiem pozyskanie środków na większą liczbę obiektów - przykładowo w ramach "Renowacji i konserwacji zabytkowych budynków oświatowych położonych na terenie toruńskiej Starówki ujętej na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO" mowa jest o gmachach I LO, SP nr 1, Przedszkola Miejskiego nr 1, MDK, a także o Domu Harcerza (czyli XVIII-wiecznym Pałacu Meissnera).
Jakie zabytki z szansą na dofinansowanie?
Dofinansowanie dla inwestycji może wynieść nawet 98%. W przypadku Torunia wnioski dotyczą obiektów w położonych w różnych częściach miasta i powstałych w różnych stuleciach. Najstarszym z nich jest kościół św. Jakuba, który w ostatnich latach przeszedł już gruntowne prace w ramach drugiego etapu programu "Toruńska Starówka". W nowomiejskiej farze konserwację przeszła już większość ołtarzy i innych z jej najważniejszych zabytków, ale przed restauracją w dalszym ciągu są Kaplica Matki Boskiej Różańcowej w nawie południowej, Kaplica Ogrójcowa oraz północna kruchta (na co dzień wchodzi się do kościoła) - właśnie ich dotyczy wniosek o dofinansowanie.
W przypadku otrzymania środków z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków kolejnych prac doczeka się zespół obiektów przy ul. Mostowej 6. W ostatnich latach trzy bardzo cenne kamienice, przez lata podupadające i będące w coraz gorszym stanie, nareszcie zaczęły odzyskiwać choć część dawnego blasku. Na co dzień idąc ulicą Mostową widać ich elewacje, ale od strony podwórza częścią całego zespołu są także inne obiekty. Złożony wniosek zakłada renowację spichrza i oficyn.
Nasi stali czytelnicy doskonale znają historię budynków dawnej rakarni przy Szosie Chełmińskiej 75. Po wykwaterowaniu mieszkańców los obiektów był coraz gorszy, słabe zabezpieczenia były łatwo zrywane przez bezdomnych, a dzieła zniszczenia dopełniły kolejne pożary. Władze miasta próbowały już pozyskać dofinansowanie m.in. z Polskiego Ładu, ale dotychczasowe starania spełzły na niczym. Kolejna próba została podjęta teraz - oby z sukcesem, póki jest jeszcze co ratować...
Inne wnioski dotyczą też m.in. konserwacji i renowacji niektórych toruńskich fortów, budynków po koszarach przy ul. Mickiewicza, a także ruin zamku Dybów.
Pełna lista zabytków, na prace przy których złożono wnioski o pozyskanie środków, wygląda następująco - w kategorii finansowania do 3,5 mln złotych:
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień