Będą mury na Arsenał Kultury
W budynku po Przemysłówce w Gorzowie znajdzie się miejsce na siedzibę MOS-u i MCK-u. We wtorek rusza konkurs architektoniczny na przerobienie dla nich części po banku.
- Chcemy, by powstał tu Arsenał Kultury. To nazwa, która doskonale kojarzy się z miejscem. To tu będą odbywały się najważniejsze wydarzenia kulturalne miasta – mówił wczoraj prezydent Jacek Wójcicki. Wraz z architektem miejskim Dariuszem Górnym zapowiedział, że dziś ogłoszony zostanie konkurs architektoniczny na dolną część wieżowca po Przemysłówce.
- Górna część jest już poddana pracom projektowym. Wieżowiec będzie adaptowany niezależnie od konkursu – mówił architekt.
Przypomnijmy: miasto kupiło cały obiekt za 5,9 mln zł, a transakcja wzbudzała wśród części radnych (Nowoczesny Gorzów) i mieszkańców kontrowersje. Na remont całego obiektu trzeba będzie bowiem wydać – według szacunków – 28 mln zł.
Górną część Przemysłówki magistrat chce przeznaczyć na biura dla urzędników. Prawdopodobnie miejsce znajdą tu księgowe z placówek oświatowych. Niewykluczone, że także urzędnicy z wydziału kultury. To ostatnie nie bez powodu…
Na dole obiektu – gdzie jeszcze niedawno był bank - swoje nowe siedziby będą miały Miejski Ośrodek Sztuki i Miejskie Centrum Kultury (budynki, w których mieszczą się dzisiaj, wymagają remontu). Początkowo była mowa, że zlokalizowana będzie tu tylko jedna z tych instytucji. Dziś wiadomo już,że będą ze sobą sąsiadowały.
Że się nie razem nie pomieszczą? Bez obaw! Urzędnicy chcą, by pomiędzy Przemysłówką a pobliską kamienicą przy ul. Wełniany Rynek powstała budowlana plomba. I właśnie w niej miałaby się znaleźć albo sala koncertowa (jest w MCK-u), albo sala wystawowa, albo kino (są w MOS-ie). Architekt miejski zapewnia, że wszystko, co dziś jest w obu tych instytucjach kultury znajdzie swoje miejsce w centrum miasta. Powierzchnia MOS-u czy MCK-u ma tyle, co parking przy wieżowcu Przemysłówki.
- Dzięki tej plombie cały kwartał będzie domknięty. Obok buduje się przecież nowy obiekt przy ul. Hawelańskiej – mówi Górny.
Do konkursu architektonicznego zgłaszać się można do końca lutego. Projekty „części kulturalnej” powinniśmy poznać w czerwcu.
Na remont całego obiektu miasto chce pozyskać pieniądze w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.