Będą stacje benzynowe przy S5 w Wielkopolsce? Na razie ruszyła budowa MOP-ów. Decyzje o stacjach powinny być znane w październiku

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Gdak
Mikołaj Woźniak

Będą stacje benzynowe przy S5 w Wielkopolsce? Na razie ruszyła budowa MOP-ów. Decyzje o stacjach powinny być znane w październiku

Mikołaj Woźniak

Rozpoczęła się budowa dwóch Miejsc Obsługi Podróżnych przy wielkopolskim odcinku drogi ekspresowej S5. Kierowcy zyskają miejsce do postoju i odpoczynku, ale nadal nie będą mieli gdzie zatankować. Na odcinku ponad 120 km nie ma bowiem ani jednej stacji benzynowej. Być może już wkrótce to się zmieni, bo w październiku kończą się ważne przetargi.

O problemach z tankowaniem w podróży wielkopolskim odcinkiem drogi ekspresowej S5 pisaliśmy po raz ostatni w lipcu. Co zmieniło się od tamtego czasu? GDDKiA podpisała umowy z wykonawcą i przekazała plac pod budowę dwóch Miejsc Obsługi Podróżnych. To MOP-y Zamysłowo oraz Wronczyn.

Ich budowa właśnie rusza. Pierwszy ma być gotowy w ciągu 200, a drugi w ciągu 100 dni od momentu podpisania umowy. GDDKiA będzie ona kosztować 16 mln zł.

Zobacz wideo:

Czytaj więcej: O włos od tragedii! Ciężarówka jechała pod prąd na trasie S5. Kierowcy musieli uciekać z jezdni. O sprawie powiadomiono policję

- Wybudowane zostaną drogi manewrowe, place postojowe, chodniki, budynek WC, w zakresie niezbędnym dla obsługi podróżnych. Ponadto na obszarze MOP III „Zamysłowo” przewidziano dodatkowe miejsce do przyszłego zagospodarowania, tj. rezerwę pod: budowę hotelu i restauracji, stację paliw, dodatkowe miejsca postojowe dla pojazdów (parkingi), wypoczynek i rekreację

- tłumaczy GDDKiA.

MOP-y będą też dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Czytaj więcej: S5 z Poznania do Wrocławia kierowcy jeżdżą od miesięcy, ale nadal nie można zatankować przez ponad 120 km. Kiedy pojawią się stacje?

Stacji benzynowych przy S5 nadal nie ma. Co dalej?

Tyle że ich budowa nie rozwiązuje wszystkich problemów podróżnych. Nadal bowiem nie ma gdzie zatankować na odcinku ponad 120 km drogi S5 w Wielkopolsce. Już w lipcu pisaliśmy, że to przez brak zainteresowania ewentualnych dzierżawców.

- Ogłosiliśmy przetargi na dzierżawę MOP Sierakowo oraz Kokorzyn, a także po raz kolejny na MOP Wilkowice. W tym ostatnim miejscu w ostatnich przetargach nie zgłosili się chętni

- informowała wtedy Alina Cieślak, rzecznik GDDKiA w Poznaniu.

Teraz w rozmowie z nami tłumaczy, że na rozstrzygnięcie przetargów trzeba poczekać do października. Wtedy pojawi się ostateczna informacja, czy udało się zainteresować dzierżawców i czy ktoś zdecyduje się na prowadzenie stacji benzynowej czy restauracji w wymienionych miejscach.

Nadal więc najbliższymi stacjami benzynowymi w pobliżu zjazdu na S5 z autostrady A2 w kierunku Wrocławia, pozostają te położone przy... S11. W ostatnim czasie zostały one otwarte na MOP-ach Skórzewo i Palędzie.

Co ciekawe, w tym drugim przypadku potrzeba było... dziewięciu przetargów, żeby znaleźć chętnego na prowadzenie biznesu. Miesięczny czynsz za dzierżawę punktu od GDDKiA wynosi 10 tys. zł od momentu rozpoczęcia funkcjonowania.

Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?

Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus

Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.

Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.

Pozostało jeszcze 0% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Mikołaj Woźniak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.