Dorota Stec-Fus

Będą wreszcie leczyć dzieciom zęby, czyli gabinet w dentobusie

90 proc. 18-latków ma próchnicę, średnio aż w siedmiu zębach Fot. 123rf 90 proc. 18-latków ma próchnicę, średnio aż w siedmiu zębach
Dorota Stec-Fus

Stomatolodzy raczej krytykują ten pomysł, ale chętnych do pracy nie zabraknie.

Resort zdrowia znalazł sposób na katastrofalny stan uzębienia najmłodszych Polaków: od nowego roku dzieci i młodzież z mniejszych miejscowości będą mogły leczyć zęby w „dentobusach”, kursujących pomiędzy szkołami. Pojazdów marki Mercedes-Benz będzie 16, po jednym na każde województwo. Resort zdrowia już w październiku podpisał umowy na ich dostawę.

24 mln zł na zakup samochodów pochodzą z budżetu państwa i są zagwarantowane w uchwalonej we wrześniu tzw. specustawie zdrowotnej. Ale to dopiero część wydatków. Kto poniesie pozostałe koszty? Resort zdrowia uważa, że udźwignie je NFZ w ramach podziału ogólnej puli pieniędzy na leczenie stomatologiczne. Jednak zdaniem naszych rozmówców, bez odrębnego finansowania pomysł ministerstwa nie ma większych szans powodzenia.

Czytaj więcej:

  • Czy są chętni do pracy w dentobusie?
  • W trakcie kampanii wyborczej PiS obiecywał tworzenie gabinetów dentystycznych w szkołach. Czy wywiąże się ze swojej obietnicy?
Pozostało jeszcze 73% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Dorota Stec-Fus

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.