Będziemy mieć akademię na kredyt. Zaufania
Dziś (13 kwietnia) Sejm głosuje nad powołaniem Akademii Gorzowskiej. Choć - jak wytykają niezależni oceniający - uczelnia nie spełnia akademickich warunków.
We wtorek, 12 kwietnia było drugie czytanie ustawy powołującej Akademii Gorzowskiej. - Wszystko wskazuje na to, że w środę, będzie już głosowanie w Sejmie - powiedziała nam wczoraj minister Elżbieta Rafalska, która od lat zabiegała powołanie akademii, a gdy PiS doszedł do władzy, stała się kołem zamachowym całego procesu.
Procesu, któremu gorzkich słów nie szczędzą eksperci, bo Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, która ma być wbrew dotychczasowym regułom i przemieniona w akademię, nie spełnia podstawowego akademickiego warunku: nie ma prawa do doktoryzowania.
Wytyka to PWSZ Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego, która wskazuje na niedostatki naukowe i kadrowe (którymi nie może się równać obecnym akademiom i będzie pod tym względem odstawać).
Podobne jest zdanie Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Ona dodatkowo wskazuje, że kadra profesorska uczelni opiera się na emerytowanych profesorach (o zastrzeżeniach tych pisaliśmy w „GL” już 15 marca).
Dlatego, jak wyjaśnia Rafalska, gorzowska uczelnia dostanie status akademii „na kredyt zaufania”. - To będzie trzyletnie zobowiązanie, bo tyle lat PWSZ będzie miała na uzupełnienie braków. I jestem pewna, że ten kredyt będzie spłacony - powiedziała we wtorek minister Rafalska.
Gorzowska uczelnia dostanie status akademii „na kredyt zaufania”
PWSZ powstała w 1998 r. Prezesem fundacji, która pomagała w jej tworzeniu i współzałożycielem szkoły był Kazimierz Marcinkiewicz. Szkoła rozwijała kolejne kierunki i powiększała bazę naukową. Stała się szybko uczelnią pierwszego wyboru dla samych gorzowian i mieszkańców sąsiednich miejscowości.
Przez kilka ostatnich lat PWSZ próbowała dojść do akademii poprzez połączenie z Zamiejscowym Wydziałem Kultury Fizycznej, który w Gorzowie ma poznański AWF (posiada prawo do doktoryzowania). Jednak - pomimo wielu spotkań, dyskusji oraz wsparcia samorządu, nigdy nie doszło do fuzji obu uczelni. Teraz status akademii ma PWSZ nadać ustawa.