Biedroń ma naszego Zamenhofa. A Białystok Ludwika nie chciał

Czytaj dalej
Fot. Bartek Syta
Konrad Karkowski

Biedroń ma naszego Zamenhofa. A Białystok Ludwika nie chciał

Konrad Karkowski

Rok 2017 będzie rokiem słynnego białostoczanina. Ale w Słupsku. Tak zdecydowali tamtejsi radni. W Białymstoku takiej woli nie było. Radni PiS nie widzą w tym nic złego. Opozycja mówi: To wstyd

To przykre, że białostoccy radni nie potrafili zrobić tego, co udało się w Słupsku - mówi Dariusz Szada-Borzyszkowski, działacz społeczny z Białegostoku.

W środę na twitterowym koncie Robert Biedroń, prezydenta Słupska pochwalił się, że 2017 będzie w tym mieście rokiem Ludwika Zamenhofa. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że białostocki twórca języka esperanto nie został tak uhonorowany u nas.

- To była decyzja radnych PiS. Nie dało się ich przekonać, nad czym bardzo ubolewam - komentuje Zbigniew Nikitorowicz, radny PO. - Decyzja, którą podjęto w Słupsku powinna dać im trochę do myślenia. Ale pewnie nie da. Pozostaje się cieszyć, że ktoś w Polsce postanowił uhonorować najbardziej znanego białostoczanina na świecie.

Radek Puśko, socjolog i aktywista miejski uważa, że Białystok ma się teraz czego wstydzić. - Trochę ironicznie, można pokusić się o tezę, że Ludwik Zamenhof w opinii naszych władz nie jest dostatecznie godny, aby Białystok mógł się nim chwalić na świecie. Szkoda. Straciliśmy jako miasto doskonałą okazję to pokazania, że Białystok jest dumny z Ludwika Zamenhofa i wartości jakie wyznawał.

- Ale z tym przesłaniem radnym PiS jest nie po drodze. Mają swoją wersję historii do której Zamenhof po prostu im nie pasuje - twierdzi Dariusz Szada- Borzyszkowski.

Radni PiS jednak problemu nie widzą. Krzysztof Stawnicki przyznał, że wszystko co było do powiedzenia w tym temacie zostało już powiedziane, a poza tym Białystok ma już patrona na rok 2017. I jest nim Józef Piłsudski.

Faktycznie. Sporo już na ten temat powiedziano. Podczas jednej z sesji prezydencki radny Dariusz Wasilewski wypalił na przykład: - Po co nam jest Ludwik Zamenhof i jego utopijna ideologia?

Nie przekonał jednak nawet szefa swojego komitetu - czyli prezydenta Tadeusza Truskolaskiego. Ani innych urzędników magistratu. - Niezależnie od decyzji naszych radnych, zaplanowaliśmy już obchody rocznicy śmierci Zamenhofa. Odbędą się różne imprezy. Zamówiliśmy już nawet gadżety związane z twórcą esperanto - mówi Rafał Rudnicki zastępca prezydenta Białegostoku.

Cześć z nich - co ciekawe - ma trafić właśnie do Słupska. Taką propozycję złożyli urzędnicy naszego magistratu na oficjalnym profilu twitterowym - Wschodzący Białystok. A Robert Biedroń propozycję przyjął.

- W Słupsku się udało, a w Białymstoku nie. Dla większości naszych władz postać Zamenhofa nie jest specjalnie bliska a ich poglądy są odległe od tego co głosił i próbował wcielać w życie Zamenhof. Cytując klasyka - „sorry, taki mamy klimat” - podsumowuje Radek Puśko.

To uhonorowanie wybitnego Polaka

Skąd pomysł na to żeby Ludwik Zamenhof stał się patronem roku 2017?

Robert Biedroń, prezydent Słupska: Pokojowa, nastawiona na porozumienie postawa Ludwika Zamenhofa oraz język esperanto, którego powstanie zainicjował, zyskały na świecie niezwykłą popularność. Jest to najbardziej rozpowszechniony międzynarodowy język pomocniczy - neutralny i łatwy do nauki, przydatny do międzynarodowej komunikacji.

Co łączy Słupsk z Ludwikiem Zamenhofem?

W mieście znajduje się ulica jego imienia (od 1959 roku) a także obelisk ufundowany przez mieszkańców w 1960. W latach 1950-1960 w mieście prężnie działało środowisko esperantystów. A miasto jest jednym z haseł Wikipedii opisanych w języku esperanto.

W Słupsku udało się uhonorować twórcę języka esperanto, ale w Białymstoku nie.

W Słupsku jesteśmy w stanie podejmować istotne decyzje ponad podziałami, bowiem uchwała przeszła jednogłośnie. W tym wypadku najważniejszym było uhonorowanie wybitnego Polaka, co docenili nasi radni.

Historia Ludwika

Dzieciństwo
Ludwik Zamenhof przyszedł na świat 5 grudnia 1859 roku przy ulicy Zielonej 6 w Białymstoku. Podobno w wieku pięciu lat posługiwał się pięcioma językami. Jesienią 1869 roku - dziesięcioletni Ludwik - rozpoczął naukę w białostockim gimnazjum realnym przy ulicy Aleksandrowskiej. W 1873 roku Marek i Rozalia Zamenhofowie wraz z dziećmi wyjechali do Warszawy. Ludwik do Białegostoku już nigdy nie wrócił.

Język esperanto
14 lipca 1887 roku ukazał się w języku rosyjskim pierwszy podręcznik języka międzynarodowego autorstwa Ludwika Zamenhofa. Pod pseudonimem Doktor Esperanto. Wkrótce wyszła wersja polska, francuska, niemiecka, angielska. Większość słownictwa w esperanto czerpie z języków zachodnioeuropejskich, jednocześnie ukazując wpływy języków słowiańskich

Zamenhof uhonorowany
W tym roku mija 100 lat od śmierci twórcy języka esperanto. Dlatego UNESCO nie miało wątpliwości i ustanowiło Ludwika Zamenhofa patronem roku. W 2009 roku Czytelnicy „Kuriera Porannego” wybrali Ludwika Zamenhofa na „Białostoczanina Wszech Czasów”.

Konrad Karkowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.