Bielscy archeolodzy odkryli niezwykłe kafle z XV wieku

Czytaj dalej
Fot. FOT. Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec

Bielscy archeolodzy odkryli niezwykłe kafle z XV wieku

Łukasz Klimaniec

Fragmenty kafli z XV i XVI w. o bogatej ornamentyce znaleźli Bożena i Bogusław Chorążowie, bielscy archeolodzy podczas prac w kamienicy przy ul. Wzgórze 14. - To unikatowe odkrycie jeśli chodzi o teren Bielska - mówią.

Archeolodzy z Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, Bożena i Bogusław Chorążowie, podczas badań prowadzonych od marca w ramach nadzoru archeologicznego nad remontem kamienicy przy ul. Wzgórze 14, dokonali niezwykłego odkrycia. Znaleźli pochodzące z XV i początku XVI wieku kafle piecowe o bardzo pięknej ornamentyce, niezwykłych elementach zdobniczych, których w Bielsku nikt nie spodziewał się znaleźć.

- To kaflarstwo na bardzo wysokim poziomie - podkreśla Bogusław Chorąży. - Wątki, które na nich widnieją, są znane w kaflarstwie środkowo-europejskim i często spotykane. Ale nie zawsze znajdują się na tak wysokim poziomie artystycznym - dodaje.

Archeolodzy podkreślają, że większość takich kafli została odkryta po raz pierwszy na terenie Bielska. To kafle przestawiające m.in. proroka, muzyka grającego na dudach czy postaci królewskiej z rybimi ogonami tzw. meluzyny. Prócz nich archeolodzy natknęli się na kafle zdobione motywami roślinnymi i architektonicznymi.

Pozostało jeszcze 43% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Łukasz Klimaniec

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.