BiKeRy od 1 kwietnia. W kolorze biało-zielonym
Do wyboru będziemy mieli 500 rowerów miejskich, 20 tandemów. I tyle samo jednośladów dla dzieci. Od kwietnia rusza sezon na BiKeRy. Będzie je też można wypożyczyć w Choroszczy i Juchnowcu Kościelnym
Biało-zielone takie w tym sezonie będą rowery miejskie. Zmieni się też wygląd stacji.
- Są one zbliżone kolorystyką do autobusów białostockiej komunikacji miejskiej. Na stojaku umieszczona zostanie lampka, która będzie informowała, że rower jest sprawny. To będzie sygnał dla użytkownika i ekip, które serwisują rowery - tłumaczył Bogusław Prokop, dyrektor Białostockiej Komunikacji Miejskiej. Wczoraj na konferencji prasowej pokazał dziennikarzom wizualizacje stacji oraz rowerów miejskich, które już wkrótce zobaczymy na żywo.
- Od początku staraliśmy się, by BikeR był elementem transportu publicznego - mówił Bogusław Prokop.
Sezon na miejskie rowery ruszy 1 kwietnia, a jego zakończenie jest planowane 30 listopada. Będziemy mieli do dyspozycji 500 rowerów na 50 stacjach. W tym sezonie przybędzie 40 rowerów standardowych, 20 tandemów i 20 rowerów dla dzieci. - Te ostatnie będą dostępne na czterech stacjach w pobliżu parku, ścieżek rowerowych, czyli w tych miejscach, gdzie białostoczanie wypoczywają - mówił dyrektor Prokop.
Rowerzyści będą mogli wypożyczyć BiKeRy, a następnie zwrócić na dowolnej stacji. Te będą czynne codziennie przez całą dobę. Nowe pojawią się przy ul. Popiełuszki/ Słonecznikowej, Słonimskiej koło Urzędu Miejskiego. Rower będzie można też wypożyczyć przy ul. Sikorskiego/ Jana Pawła II oraz przy ul. Sokólskiej.
Co ważne, nie zmieni się też dotychczasowy cennik. - Pierwsze 20 minut jest bezpłatnych, a dla użytkowników karty 30 minut - mówił Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.
Wczoraj podpisał też porozumienia z władzami Choroszczy i Juchnowca Kościelnego. Od dwóch lat w tych ościennych miejscowościach też działają stacje BiKeRa.
- To pierwszy rower aglomeracyjny w Polsce. Namawiamy władze innych gmin. Będziemy świadczyć usługę, w zamian oni będą refundować koszty - zachęcał prezydent Truskolaski.
W Choroszczy do wypożyczenia będzie 14 rowerów. Będzie można nimi wyjechać ze stacji przy ulicy Rynek 11 Listopada oraz z placu Brodowicza koło Centrum Kultury. Gmina zapłaci za to ok. 49 tys. zł,
Natomiast w Juchnowcu Kościelnym będzie można skorzystać z 20 jednośladów. Stacje, tak jak dotąd, znajdą się w Kleosinie oraz w Ignatkach Osiedlu. Gminę będzie to kosztowało ponad 64 tys. zł.
Rowery miejskie w Białymstoku
Białostockie rowery miejskie należą do najpopularniejszych w Polsce. W ubiegłym roku mieszkańcy wypożyczali je 450 tysięcy razy, średnio co 49 sekund, a użytkownicy rejestrowali się co 44 minuty. Dotychczas w Białymstoku było 46 stacji BiKeRa. Nowa umowa została zawarta na 50 stacji.