Andrzej Lechowski, dyrektor Muzeum Podlaskiego

Bohaterowie Niepodległej z białostockiego gimnazjum

Białostoccy skauci z drużyny im. ks. Józefa Poniatowskiego w 1916 roku. Ze zbiorów Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Białostoccy skauci z drużyny im. ks. Józefa Poniatowskiego w 1916 roku. Ze zbiorów Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

Andrzej Lechowski, dyrektor Muzeum Podlaskiego

Białostoccy uczniowie, którzy zgłosili się do wojska polskiego, przeszli cały szlak bojowy w wojnie o ustalenie wschodniej granicy Rzeczypospolitej i zapisali piękną kartę historii.

Jednymi z największych bohaterów czasu dochodzenia Białegostoku do niepodległości byli uczniowie białostockiego gimnazjum. Jego absolwent, autor pierwszej historycznej monografii miasta, profesor Henryk Mościcki, tak pisał o swoich młodszych kolegach. 11 listopada 1918 roku „miasto opanowała gorączka czynu.

Pozostało jeszcze 93% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Andrzej Lechowski, dyrektor Muzeum Podlaskiego

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.