Boisko z budżetu obok szkoły o. Rydzyka

Czytaj dalej
Małgorzata Oberlan

Boisko z budżetu obok szkoły o. Rydzyka

Małgorzata Oberlan

Boisko to zwycięski projekt budżetu obywatelskiego z Bydgoskiego Przedmieścia. Wygrało w ubiegłym roku. Będzie kosztowało ponad 400 tys. zł.

W piątek Urząd Miasta Torunia ogłosił przetarg na wykonawcę boiska przy ulicy Droga Starotoruńska w Porcie Drzewnym. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku ta inwestycja wzbudziła tyle samo kontrowersji, co tegoroczny zwycięzca budżetu obywatelskiego na Bydgoskim Przedmieściu (parklety i parking obok Uniwersytetu Mikołaja Kopernika).

Dlaczego z podatków torunian powstać ma boisko przy Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej założonej przez ojca Rydzyka? Bo to zwycięski projekt budżetu obywatelskiego z Bydgoskiego Przedmieścia.


Ponad 600 głosów

Propozycje do budżetu partycypacyjnego dla całego miasta i poszczególnych dzielnic zgłaszają sami mieszkańcy. To oni też głosując decydują, które zadania zrealizować.

Projekt boiska w Porcie Drzewnym do budżetu zgłosiła, jako osoba fizyczna, Katarzyna Cegielska, dyrektor do spraw administracyjnych WSKSiM. Załączyła list poparcia od rektora szkoły dr. Zdzisława Klafki. Napisał w nim m.in., że „boisko ułatwiłoby rozwój fizyczny kilkuset młodych ludzi”. Zaznaczył też, że obecnie studenci zrzeszeni w akademickim związku sportowym oraz ci trenujący rekreacyjnie korzystać muszą z obiektów sportowych głównie przy miejskich szkołach.

Na ten projekt z Bydgoskiego Przedmieścia zagłosowały aż 633 osoby. Jak na zadanie dzielnicowe, to w Toruniu dużo. Nie jest tajemnicą, że głosy oddawali pracownicy i studenci Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej. Mieli prawo. Tak samo jak np. studenci UMK, nawet jeśli pochodzą spoza Torunia. Liczy się to, że w momencie głosowania mieszkają w mieście.

Jakie będzie to boisko?

Boisko będzie wielofunkcyjne. Zagrać tu będzie można w piłkę nożną, siatkówkę i koszykówkę. Wymiary: 44 na 22 metry. Nawierzchnia - z trawy syntetycznej, na podbudowie z kruszywa.

Oczywiście, boisko będzie ogrodzone, oświetlone i zabezpieczone przed intruzami. Tuż przy nim stanie zaplecze gospodarcze, ławki i kosze na śmieci. Boisko ma też zostać skomunikowane z terenami obok.

Jak zaznaczył Urząd Miasta, wykonawca ma opierać się o przygotowany już projekt firmy PSBUD Piotra Świrzyńskie-go.

Emocje wokół budżetu

Obywatelski zwycięzca z Bydgoskiego Przedmieścia z ubiegłego roku zacznie więc niebawem nabierać realnych kształtów. Tymczasem w mieście słychać jeszcze echa tegorocznego wyniku głosowania.

Przypomnijmy, że w 2018 r. na Bydgoskim Przedmieściu większość środków z puli osiedlowej pójdzie na realizację dwóch przedsięwzięć dotyczących UMK: budowę parkingu i parkletów. - Uniwersytet nie jest autorem żadnego z tych wniosków, władze UMK nie organizowały żadnej akcji wspierania ich czy pomocy w głosowaniu - oświadczył na naszych łamach Marcin Czyżniewski, rzecznik uczelni i zarazem przewodniczący Rady Miasta.

To oburzyło wielu Czytelników, którzy dowodzili, że UMK jednak do głosowania namawiał.

Małgorzata Oberlan

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowosci.com.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.