Bolesław Stelmach, krawiec ciężki

Czytaj dalej
Fot. Anna Kurkiewicz
Sławomir Skomra

Bolesław Stelmach, krawiec ciężki

Sławomir Skomra

Jest pełen sprzeczności. Projektuje współczesne budynki, myśląc, jak będą odbierane za sto lat. Bolesław Stelmach chce stworzyć sztukę, ale mówi, że jest rzemieślnikiem

Jest jednym z najlepszych polskich architektów, co właśnie zostało potwierdzoną Nagrodą Roku Stowarzyszenia Architektów Polskich. Mieszkający w Lublinie i tu pracujący Bolesław Stelmach otrzymał najważniejszą polską nagrodę architektoniczną za projekt Centrum Spotkania Kultur wraz z modernizacją Filharmonii Lubelskiej i Teatru Muzycznego w Lublinie.

Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. To właśnie za ten budynek jego twórca otrzymał architektonicznego Oscara
- Żyję we współczesności, dlatego projektuję też współcześnie - mówi laureat prestiżowej nagrody Bolesław Stelmach

Olbrzymi gmach CSK, w którym działa instytucja kulturalna stająca się jedną z marek Lublina, robi wrażenie. Nowoczesne, szklano-betonowe wnętrze i zewnętrze z ogrodem na dachu to wysokiej klasy sztuka architektoniczna. Jednak Stelmach nie nazywa siebie samego artystą.

Bolesław Stelmach projektując, porównuje siebie do krawca, i to takiego przedwojennego, kiedy krawców dzieliło się na lekkich i ciężkich. Przeczytaj cały artykuł, by się dowiedzieć dlaczego

Pozostało jeszcze 83% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Sławomir Skomra

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.