"Borowik" na konferencji działaczy kultury
Z Bożeną Skoczeń, prezesem Stowarzyszenia Borowik z Borowa Wielkiego rozmawiamy o dobrych praktykach, które poznają w czwartek uczestnicy Lubuskiej Giełdy Dobrych Praktyk. Konferencja jest częścią Lubuskiego Forum Kultury, odbędzie się w Nowosolskim Domu Kultury. Początek o godz. 10.00.
Dzieci w Borowie Wielkim, w gminie Nowe Miasteczko wiedzą jak uzdatniać wodę do picia? O jeszcze potrafią?
Oczywiście, że wiedzą jak to zrobić, ale nie tylko to …. Dzieci potrafią szereg innych rzeczy np. bardzo praktyczna umiejętność to związywanie krawatów.
Czy to właśnie zaangażowanie młodych uczestników projektu „Skauting - Kuźnia Młodych Herosów” sprawiło, że organizatorzy Lubuskiego Forum Kultury zauważyli projekt i trafił on do programu tak dużej imprezy?
Na to złożyło się kilka elementów, ale niewątpliwie zaangażowanie młodych uczestników jest tu kluczowe, bo bez ich chęci do działania nie udałoby się projektu zrealizować. To również zasługa inicjatorów projektu, którzy dobrze zdiagnozowali potrzebę środowiska i zdecydowali, że działania tego typu mają szansę powodzenia. Niewątpliwie kadra pedagogiczna naszej miejscowej szkoły ma tu też swoje zasługi, nasi nauczyciele kierują młodym pokoleniem w taki sposób, że dzieciom wciąż chce się chcieć i dzięki temu możemy realizować ciekawe i wartościowe działania.
Wybór projektu „Borowika” do Strefy Doświadczeń podczas Lubuskiego Forum Kultury to duży sukces.
Dla nas społeczników z niewielkiej wsi to ogromne wyróżnienie. Cieszymy się niezmiernie, że możemy uczestniczyć w tego typu imprezie. Nic nie dzieje się z przypadku a wszystko dzieje się po coś. W tej chwili jeszcze nie wiem co to jest to „coś”, ale jestem przekonana, że Giełda Dobrych Praktyk to właściwy kierunek i właściwa ścieżka.
Będą powtórki szkoły przetrwania w lesie?
Oj bardzo tego chcemy, bo temat chwycił i uczestnikom się podobało. Mamy całą gamę pomysłów na rozszerzenie szkoły przetrwania. Dla nas animatorów i instruktorów to również była ciekawa lekcja i nowe spojrzenie na sposób pracy z dziećmi. Nie mam wątpliwości, że chcielibyśmy to powtórzyć, ale prawdą jest też, że wiąże się to z dużym nakładem finansowym.
„Borowik” nie spoczywa na laurach, wciąż staramy się aplikować o środki i to nie tylko na szkołę przetrwania, ale na różne inne działania. Należy pamiętać, że projekt „Skauting Kuźnia Młodych Herosów” to nie tylko szkoła przetrwania, ale również cały szereg działań kulturowych, które zauważyli i docenili organizatorzy forum.
Jakie kolejne działania planują Państwo przeprowadzić dla dzieci i młodzieży?
Sięgamy po większe pieniądze jak i po małe granty. W ostatnim czasie skończył się „Gwizdek” w ramach którego odbywały się turnieje piłki nożnej, na finiszu jest „Szachmistrz”. Drugi etap to turniej szachowy, którego finał rozegrany zostanie wielkogabarytowymi szachami. Przed nami „Dzieci mają głos”, czyli warsztaty wokalne zakończone wizytą w studiu nagrań. W ocenie jest „Planeta Matematyków i „Poczuj się tak jak ja”.
Organizatorem Lubuskiej Giełdy Projektów jest Regionalne Centrum Animacji Kultury.