Brańsk
Powrót do serwisu „30 lat podlaskiego samorządu”
Gmina Brańsk
ul. Rynek 8
17 – 120 Brańsk
tel. 85 737 50 31, fax 85 737 58 04
e-mail: sekretariat@ug.bransk.wrotapodlasia.pl
oraz sekretariat@bransk.pl
Z całą pewnością ostatnie 30 lat samorządu terytorialnego był to dobry czas dla Polski, dla samorządów jak również dla Gminy Brańsk. Czas zmian, rozwoju, remontów dróg i budowy nowych świetlic. Mogę z czystym sumieniem zapewnić że przez czas moich kadencji dołożyłem wszelkich starań aby Gmina Brańsk pozyskała jak najwięcej środków finansowych, dobrze wykorzystując przy tym środki europejskie na inwestycje drogowe, inwestycje z zakresu OZE, z zakresu oświaty czy inwestycje z zakresu zaopatrzania mieszkańców w wodę. To właśnie one są najbliższe a zarazem najpotrzebniejsze społeczności z terenu Gminy Brańsk i służą podniesieniu jakości życia mieszkańców. To samorząd lokalny dba o bieżące sprawy. Z wielką nadzieją i ufnością spoglądamy w przyszłość mając coraz to większe plany i zamierzenia na dalsze lata którymi są m. in.: budowa dróg dojazdowych w technologii betonowej, doposażenie bazy dydaktycznej w szkołach, dbałość o dobro seniorów.
Gmina Brańsk to wiejska gmina malowniczo położona nad rzekami Nurzec i Mianka w południowej części województwa podlaskiego, w powiecie bielskim. Gmina Brańsk zajmuje powierzchnię 227 km2 i tworzą ją 43 sołectwa. Wielkim jej bogactwem jest nieskażone środowisko naturalne „Zielonych Płuc Polski” i lasy o powierzchni 3,5 tys. hektarów. Gmina Brańsk jest miejscem o korzystnym położeniu geograficznym, atrakcyjnym dla inwestorów, bezpiecznym i przyjaznym dla mieszkańców, dbającym o rosnącą jakość życia społeczności lokalnej.
Do najciekawszych miejsc w gminie należą:
Drewniany kościół parafialny w Domanowie z 1763 roku z zabytkową dzwonnicą podniesiony w 2015 r. do rangi Sanktuarium Diecezjalnego Najświętszej Maryi Panny Matki Zbawiciela Naszego Jezusa.
Krynica przy Sanktuarium Matki Bożej Pojednania w Hodyszewie - drewniana kaplica z 1884 r. z cudownym źródełkiem, „Święte Miejsce” w okolicy wsi Brzeźnica - drewniana kapliczka z cudownym źródełkiem miejsce, w którym ok. 350 lat temu Matka Boża objawiła się pastuszkowi.
Zespół dworski w Kalnicy składający się z dworu drewnianego z 1870 r. i pozostałości parku z drugiej połowy XIX w. obecnie siedziba Gminnego Ośrodka Upowszechniania Kultury im. Anny Dernowskiej, Izba Tradycji Regionalnej i Rolnictwa w Szmurłach gdzie mieści się Gminna Biblioteka Publiczna.
Uroczysko „KUMAT” miejsce starć wojsk polskich dowodzonych przez Komata z Jaćwingami.
Pomnik poległych żołnierzy i ludności cywilnej w Olszewie, Zbiornik wodny Otapy – Kiersnówek. Na terenie Gminy Brańsk działa 13 jednostek OSP w tym dwie należą do KSRG. Gmina Brańsk jest organem prowadzącym dla trzech szkół podstawowych: Szkoły Podstawowej w Domanowie, Holonkach i Chojewie. Wszystkie szkoły posiadają bogate zaplecze dydaktyczne oraz nowoczesną infrastrukturę sportową.
Największe inwestycje zrealizowane w Gminie Brańsk w ostatnich latach:
- zakup węzła do produkcji betonu i maszyny do konserwacji i budowy dróg
- budowa stacji uzdatniania wody w miejscowościach Kalnica, Brzeźnica i Domanowo
- montaż instalacji paneli fotowoltaicznych na budynku hydroforni w Kalnicy oraz montaż instalacji paneli fotowoltaicznych i instalacji kolektorów słonecznych na budynkach gospodarstw domowych
- budowa świetlicy wiejskiej w miejscowości Załuskie Koronne, a także remont świetlic wiejskich w miejscowościach: Puchały Stare, Brzeźnica i Bronka
- wykonanie inwestycji drogowych m.in.: Glinnik – Zanie – Świrydy, Brańsk – Popławy – Puchały Stare, Płonowo – Spieszyn, Pietraszki – Pruszanka Stara, Domanowo – Patoki oraz w miejscowościach Popławy, Lubieszcze, Olędzkie. - zakup nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP Mień.
Cykliczne wydarzenia rocznicowe i uroczystości odbywające się na terenie Gminy Brańsk:
Styczeń – spotkanie opłatkowe Wójta Gminy Brańsk z rolnikami i przedsiębiorcami
Marzec - Gminne Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Maj –Uroczystości Rocznicowe Bitwy pod Bodakami
Czerwiec – Festyn Rodzinny
Czerwiec – Gminne obchody dnia strażaka
Sierpień – Dożynki Gminno – Parafialne
Wrzesień – Uroczystości Rocznicowe Bitwy pod Olszewem i pod Domanowem
Listopad - Obchody rocznicowe odzyskania przez Polskę niepodległości.
Zapraszamy!
Nasza akcja
Mija 30 lat od samorządowej reformy, która rozpoczęła proces decentralizacji państwa polskiego. Mieszkanki i mieszkańcy polskich miast i wsi zyskali realny wpływ na swoje najbliższe otoczenie. Rok jubileuszowy to znakomita okazja, aby docenić osiągnięcia samorządów województwa podlaskiego i zaprezentować je wszystkim mieszkańcom naszego regionu.
Wierzymy, że taka forma promocji podlaskich gmin będzie świetnym sposobem na uczczenie jubileuszu 30-lecia samorządności, opowiedzenia o historii, zrealizowanych inwestycjach, sukcesach i przemianach na przestrzeni tych trzech dekad. W związku z tym jubileuszem zaplanowaliśmy cykl publikacji poświęconych samorządom. ZAPRASZAMY DO POZNAWANIA INNYCH PODLASKICH GMIN.