Brenna, Istebna, Ustroń, Szczyrk, Wisła. Czym nas kuszą gminy Beskidzkiej 5?
Pięć miejscowości to pięć sposobów na spędzenie wolnego czasu. Przed majówką „prześwietlamy” najpopularniejsze gminy w Beskidach.
W2005 r. pięć gmin w Beskidzie Śląskim postanowiło połączyć swoje siły i wspólnie promować się w Polsce i za jej granicami. Pod hasłem „Siła płynie z gór” Beskidzka 5 jeździła razem na targi, promowała się w mediach, nawet współfinansowała uruchomienie autobusu z Warszawy w Beskidy. Dzisiaj, choć współpraca promocyjna gmin nieco osłabła, Beskidzka 5 ciągle funkcjonuje. I pewnie w majówkę - jeśli nie będą Państwo na Jurze (Szlak Orlich Gniazd - na stronie obok), to będą przemierzać beskidzkie szlaki, kąpać się w Ustroniu w solance, jeść ciastko Małysza w cukierni U Janeczki w Wiśle, dziwić się, że kolejka na Skrzyczne w Szczyrku nie działa (nie działa, bo jest w remoncie, więc na najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego dostaniemy się tylko pieszo), może szukać najsłynniejszego domu świata, Arki Roberta Koniecznego, który stoi w Brennej. Zanim jednak wybierzemy się w Beskidy, szybkie vademecum: co trzeba wiedzieć o miejscowościach Beskidzkiej Piątki przed majówką 2017.
Po pierwsze: jak tam dojechać
Niestety, w weekendy takie jak ten majowy na pewno utkniemy w długim korku, szczególnie jeśli jedziemy do Wisły (90 km od Katowic, 1,5 godz. samochodem bez korka) albo Szczyrku (80 km od Katowic, godzina i 10 minut jazdy, w korku: nawet ponad dwie). W obu miastach wciąż mówi się o konieczności rozwiązania problemów komunikacyjnych, ale na razie nic się nie zmieni. Najłatwiejszy jest dojazd do Ustronia (80 km od Katowic, godzina i 15 minut jazdy), do którego dojedziemy „wiślanką”, czyli DK81, lub drogami: DK1, ekspresową S52 i DW941. Również Brenna (83 km od Katowic, godzina i 15 minut autem), która jest niedaleko drogi ekspresowej S52, daje małe ryzyko utknięcia w korku. Bo najgorzej jest na drodze z Ustronia do Wisły, co oznacza z kolei, że najwięcej czasu zajmie nam dojazd do Istebnej (104 km od Katowic, godzina i 40 minut). Bywa że w korku między Ustroniem a Wisłą kierowcy stoją nawet godzinę, choć to zaledwie 20 kilometrów. Dobrym rozwiązaniem może być pociąg, którym z Katowic łatwo dojedziemy do Wisły i Ustronia (bilet z Katowic do Wisły kosztuje od 15 zł), ale nie do Brennej, Szczyrku i Istebnej. Do Istebnej warto jechać przez Czechy: Trzyniec i Jabłonków.
Najgrubsza jodła rośnie w Brennej
Kiedy Beskidzka 5 powstawała, każda z miejscowości zaprezentowała slogan, który ją charakteryzuje. Istebna postawiła na tradycję, Ustroń na zdrowie, Brenna na spokój, choć potem slogan zmieniono na „Siła natury”. Powód?
- W Brennej są cenne pomniki przyrody. Mamy na przykład najgrubszą jodłę w Polsce, a także osobliwość przyrodniczą na skalę europejską, źródła tufowe w lesie Witaliusz w Górkach Wielkich. Warto też usiąść nad brzegami czystej Brennicy albo wybrać się na jeden ze szlaków - zachęca Sonia Gawlas z Ośrodka Promocji Kultury i Sportu w Brennej. W Brennej jest też największe w regionie stanowisko nietoperzy objętych ochroną. Jest... na strychu budynku gimnazjum.
Ustroń nie stawia już tylko na zdrowie, ale też na aktywny wypoczynek i turystykę rodzinną. - To przede wszystkim uzdrowisko, jedyne na tym terenie, największe w Europie baseny solankowe. Ale Ustroń to nie tylko sanatoria, ale też bardzo dobre miejsce na miłe spędzenie czasu oraz bogata oferta kulturalna - mówi Katarzyna Czyż-Kaźmierczak z Wydziału Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki. Ustroń kusi też turystów Czantorią - górą w Beskidach, do której wyjątkowo łatwo dojechać i na którą prowadzi nowoczesna kolej linowa. Także na Czantorii odbywają się cykliczne imprezy.
Istebna postawiła z kolei na promocję lokalnej tradycji. To tu możemy zobaczyć słynne koronki, a także stada owiec wypasanych na istebniańskich halach. Turyści mogą odwiedzić tamtejsze bacówki, które znajdują się w Koniakowie i na Stecówce, przy szlaku prowadzącym na Baranią Górę. No i tylko będąc w Istebnej możemy w kilka minut „zaliczyć” trzy kraje: w Jaworzynce stykają się bowiem Polska, Czechy i Słowacja. Jest tu mapa, są wiaty dla turystów i tablica z informacjami.
Królowe zimy: Wisła i Szczyrk
To w tych dwóch miejscowościach jest największa w Beskidzkiej 5 liczba wyciągów narciarskich, które coraz częściej w sezonie letnim wykorzystywane są do uprawiania turystyki rowerowej. Obie miejscowości mocno stawiają właśnie na sport i aktywne spędzenie wolnego czasu. Obecnie Szczyrk czeka na rozpoczęcie ogromnej inwestycji słowackiej firmy Tatry Mountain Resorts (to ona zbudowała na Słowacji kompleks Chopok-Jasna czy Tatralandię).
W Szczyrku powstanie nowoczesny kompleks rekreacyjny, który może sprawić, że to właśnie ta miejscowość stanie się lokalnym liderem turystyki. O nowoczesnym kompleksie narciarsko-rowerowym mówi się także w Brennej. W ramach Kotarz Areny mają powstać m.in. stoki narciarskie, hotele, aquapark i górskie ścieżki rowerowe.
Brenna, Istebna, Szczyrk, Ustroń i Wisła. Oto najsłynniejsze miejscowości w Beskidzie Śląskim
Ustroń - to przede wszystkim uzdrowisko, w którym co roku leczy się kilkaset tysięcy kuracjuszy. Słynne ustrońskie piramidy na zboczu Równicy są zresztą coraz częściej uznawane za jeden ze sztandarowych przykładów powojennego modernizmu. W zeszłym tygodniu na Zawodziu otwarto największy w Europie kompleks basenów solankowych.
Wisła - nazy-wana jest „Perłą Beskidów”. Słynie nie tylko z kilkunastu wyciągów narciarskich i skoczni im. Adama Małysza, którą można zwiedzać także latem. Wisłę w swoich tekstach opisuje Jerzy Pilch, a dzisiaj miasto po raz kolejny stanie się mekką dla miłośników literatury i sztuki. W domu, w którym Władysław Reymont napisał „Chłopów”, otwarto Muzeum Realizmu Magicznego.
Istebna. Zobaczyć na własne oczy kulturowy wypas owiec, posłuchać góralskiej muzyki, zwiedzić muzeum Jana Wałacha, zobaczyć stary góralski dom i w 3 minuty „zaliczyć” 3 kraje (Polskę, Czechy i Słowację) - to atrakcje tej miejscowości.
Brenna - turystyka w Brennej oparta jest dzisiaj przede wszystkim na obcowaniu z naturą. Gmina pracuje nad centrum beskidzkich ziół, a już teraz otwarto obserwatorium, w którym zobaczyć możemy nietoperze.
Szczyrk. Zimą słynie z nart, wiosną i latem to idealne miejsce dla rowerzystów i piechurów. Przechodzi wielkie zmiany - inwestuje tu gigant z branży narciarskiej, słowacka firma Tatry Mountain Resorts, od tej zimy działa Beskid Sport Arena.
Majówka 2017Wszystkie miejscowości Beskidzkiej 5 przygotowały sporo wydarzeń na długi weekend majowy. Ustroń zaprasza na weekend zdrowia, będzie można wziąć udział w darmowych treningach kolarstwa górskiego i jazdy na nartorolkach. Brenna postawiła na śląską muzykę.
1 maja w amfiteatrze wystąpią Krzysztof Respondek, Magdalena Pal i Wesoły Masorz. W Istebnej
1 maja będzie można zobaczyć stary obrząd miyszania owiec i wypuszczenia je na hale, a Szczyrk, podobnie jak Ustroń, postawił na aktywność sportową - od 29 kwietnia do 2 maja będą zawody sportowe, treningi i gra miejska. W Wiśle 6 maja zaplanowano dzień z Piotrem Żyłą. Podczas koncertu zagra gwiazda wybrana przez skoczka. Będzie to Czadoman.