Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Agnieszka Domka-Rybka

Brexit przegania Polaków z Anglii do Norwegii i Szwecji

Brexit przegania Polaków z Anglii do Norwegii i Szwecji Fot. Tomasz Hołod
Agnieszka Domka-Rybka

Coraz mniej mieszkańców Kujaw i Pomorza chce wyjechać do pracy za granicę. Zmieniają się także kierunki emigracji. Wciąż najpopularniejsze są Niemcy, ale gwałtownie spadło zainteresowanie Wielką Brytanią. Rośnie Skandynawią.

Jeszcze rok temu Wyspy były drugim najczęściej wskazywanym kierunkiem. Teraz z 30 procent w 2015 r. i 19 proc. przed rokiem Wielka Brytania "spadła" do 3 proc.

Brexit skłonił do zmiany planów zarobkowych

Niepewność związana z brexitem skłoniła Polaków do poszukiwania innych bezpiecznych przystani zarobkowych. Ciągle nie ma porozumienia między Londynem a Brukselą i narasta niepewność wokół możliwości zarobkowych na Wyspach.

Wciąż nie wiadomo, jaka będzie polityka Wielkiej Brytanii wobec osób przyjeżdżających do pracy z zagranicy i na jakich warunkach będą zatrudniane - twierdzą autorzy najnowszego raportu "Migracje zarobkowe Polaków IX" z firmy Work Service, na który powołuje się "Rzeczpospolita".

Wśród wskazywanych przez Polaków krajów do wyjazdu numerem jeden są wciąż Niemcy. Drugie miejsce zajęła Norwegia (15,6 proc.), która w porównaniu do 2017 roku zyskała 4,2 pkt proc. Na trzecie miejsce wskoczyła Szwecja i to, zdaniem autorów raportu, jest niespodzianka, bo w kilkuletniej historii badań prowadzonych przez Work Service kraj ten nigdy nie uzyskał wskazań przekraczających 5 proc. - pisze "Rz".

Skandynawia kusi płacami cztery, pięć razy wyższymi niż w Polsce oraz dobrą opieką socjalną.

- Stała się bardziej atrakcyjna głównie przez niepewność wokół zatrudnienia w Wielkiej Brytanii w związku z brexitem - komentuje w rozmowie z "Rz" Maciej Witucki, prezes Work Service. - Dlatego Anglia spadła w naszym zestawieniu na 5. miejsce.

Autorzy raportu twierdzą, że pozytywne jest to, że spada liczba Polaków, którzy chcą wyjechać w Polski za chlebem, a rośnie wracających do ojczyzny.

- Wynika to z badań, które przeprowadzamy od czterech lat - dodaje Witucki. - Spadek ma związek z rekordowo niskim bezrobociem i zapotrzebowaniem na pracowników w naszym kraju.

To nie jest tylko ogólnopolski trend, bo jest on widoczny także na Kujawach i Pomorzu. Według Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy, np. 2014 roku do Wielkiej Brytanii wyemigrowało (na pobyt stały) 580 mieszkańców regionu, do- 521, do - 90, Holandii - 72, Szwecji - 36, Norwegii - 35.

W 2016 roku Anglię wybrało mniej, 171 osób, tak samo Niemcy - 137, Irlandię - 29, Holandię - 31, Szwecję - 6, Norwegię - 10.

Dlaczego Polacy decydują się na emigrację i dlaczego z niej wracają? Czytaj w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 41% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Agnieszka Domka-Rybka

Gdybym nie była tu, gdzie jestem, może prowadziłabym jakąś dużą firmę. Bo w tematyce biznesowej czuję się jak "ryba w wodzie" (i nie ma to żadnego związku z drugim członem mojego nazwiska). Większość moich artykułów dotyczy gospodarki. Choć nieraz, by się "zresetować", sięgam także po tematy społeczne. Od kilku lat prowadzę portal strefabiznesu.pomorska.pl, który jest mi bardzo bliski. Zżyłam się z nim i podglądam go nawet na urlopie - z tęsknoty.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowosci.com.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.