Budowa S6 - blaski i cienie drogowej inwestycji

Czytaj dalej
Fot. Radek Koleśnik
Marzena Sutryk

Budowa S6 - blaski i cienie drogowej inwestycji

Marzena Sutryk

Mieszkańcy podkoszalińskiej Skwierzynki chcą bezpiecznej drogi. Chodzi o dojazd do placu budowy S6 i obwodnicy Koszalin - Sianów.

Samorządowcy z koszalińskiego starostwa wraz z mieszkańcami wyszli wczoraj na drogę powiatową prowadzącą z Koszalina do Skwierzynki. To nie była blokada ani żaden protest. Tylko kolejna próba pojednania z wykonawcą, który korzysta ze wspomnianej drogi, by dojechać na plac budowy obwodnicy S6 Koszalin - Sianów. Zdaniem samorządowców i mieszkańców ciężki sprzęt i ciężarówki bardzo niszczą nawierzchnię. - Od roku nie możemy dojść do porozumienia - mówił wicestarosta koszaliński Dariusz Kalinowski. - Za nami kilka spotkań, które często kończyły się uśmiechem i lekceważeniem ze strony naszych rozmówców. Chcemy tej obwodnicy, ale oczekujemy ze strony wykonawcy, że naprawi to, co zniszczył, bo ta droga jest bardzo niebezpieczna. Chcemy podpisać z wykonawcą umowę dotyczącą warunków eksploatacji naszych dróg, w tym na trasie Sianów - Ratajki i Węgorzewo - Sianów. Chcemy obwodnicy, ale musimy dbać o nasz majątek, o drogi - podkreślał wicestarosta. - A jeżeli nie podpiszemy porozumienia, to wprowadzimy ograniczenie tonażu samochodów. Będziemy też wnioskować do policji o kontrole samochodów ciężarowych dojeżdżających na budowę, czy nie są przeładowane.

Przedstawiciel wykonawcy - dyrektor ds. logistyki w Polbud - Pomorze Sławomir Migodziński zapewnił, że ze strony wykonawcy jest wola porozumienia, ale on także stawia swoje warunki.

S6 - spotkanie na drodze i apel przedsiębiorców

Starostwo koszalińskie próbuje na wszelkie sposoby wyegzekwować od wykonawcy obwodnicy Koszalin - Sianów naprawę zniszczonych dróg

Z kolei wykonawca twierdzi, że zgadza się na naprawę, ale nie zamierza wpłacać kaucji na rzecz starostwa, by to mogło w dowolnym momencie na własną rękę łatać drogi, m.in. sypiącą się trasę w kierunku Skwierzynki, którą w godzinach pracy na budowie pobliskiej obwodnicy, niemal bez przerwy przemierzają ciężarówki i sprzęt budowlany.

Wicestarosta Dariusz Kali-nowski przekazał wczoraj wykonawcy wzór porozumienia. Czy dojdzie do kompromisu i podpisania dokumentu? Będzie wiadomo po świętach wielkanocnych - wtedy ma dojść do kolejnego spotkania zainteresowanych stron.

Tymczasem w Koszalinie do wspólnego stołu zasiedli przedstawiciele organizacji biz-nesowych - Północnej Izby Gospodarczej, Koszalińskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, Zrzeszenia Kupców i Przedsiębiorców oraz Loży BCC. Wspólnie wystosowali i podpisali apel skierowany do premier rządu Beaty Szydło w sprawie budowy S6 na całej przewidzianej trasie od Szczecina do Trójmiasta, a także całej drogi S11. - Nie jesteśmy partią polityczną, zrzeszamy kilkaset firm, które zatrudniają 20 tys. osób. Liczymy na to, że rząd będzie się kierował czynnikiem ekonomicznym, a nie politycznym w tych sprawach - mówią przedsiębiorcy.

Marzena Sutryk

W Głosie Koszalińskim od 1998 roku. Obszar zainteresowań i poruszanych tematów to m. in. funkcjonowanie samorządu, głównie Koszalina i powiatu koszalińskiego, a tu niemal każda dziedzina życia - począwszy od inwestycji, poprzez sprawy urzędowe i działalność Rady Miejskiej, na jednostkowych problemach mieszkańców kończąc. To także polityka, a zwłaszcza jej przełożenie na lokalne podwórko. To również tematy z zakresu zdarzeń policyjnych, zwłaszcza z terenu Koszalina i powiatu koszalińskiego.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.