Budują 140 km drogi S6. Będzie gotowa w 2019 roku [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Szkocki
Marek Rudnicki

Budują 140 km drogi S6. Będzie gotowa w 2019 roku [ZDJĘCIA]

Marek Rudnicki

Trasa szybkiego ruchu na odcinku Goleniów - Koszalin będzie gotowa w 2019 r. Jakie jeszcze drogowe inwestycje czekają nas z najbliższym czasie?

Budują 140 kilometrów ekspresowej „szóstki”

Wbito symboliczną łopatę na budowie drogi ekspresowej S6 z Goleniowa do Koszalina w miejscowości Żółwia Błoć.

- Ma długość 140 km i ma być ukończona do roku 2019. To najdłuższy plac budowy w Polsce - podkreślał Jerzy Kwieciński, wiceminister rozwoju.

Droga dojdzie do Koszalina i połączy się tam z budowaną już obwodnicą miasta, która ma być ukończona już w 2018 roku.

Obecny na uroczystości wicemarszałek Sejmu, Joachim Brudziński powiedział, że dla rozwoju gospodarczego kraju ważniejsze są połączenia południkowe, w tym S11 z Kołobrzegu i S3 ze Świnoujścia. Skoro jednak rząd przed wyborami obiecał budowę S6, to właśnie te obietnicę spełnia. I dodał, że połączenie tych dwóch dróg, S6 z S3, znacząco poprawi skomunikowanie całego pasa nadmorskiego z południem Polski, co pozytywnie wpłynie na rozwój gospodarczy naszego regionu.

Wiceminister infrastruktury i budownictwa, Jerzy Szmit, pytany co z dalszym odcinkiem S6 przez województwo pomorskie, gdzie jest wyraźny zastój i nic się nie dzieje, stwierdził, że nie cała droga szybkiego ruchu do Gdańska zostanie od razu wybudowana. Dodał jednak: - Powstanie z pewnością jeszcze w połowie drugiej kadencji rządu PiS, chodzi mi o cały odcinek z Koszalina do Lęborka. Budowa potrwa około czterech, pięciu lat.

- Dziś nadrabiamy wieloletnie zaległości w rozbudowie infrastruktury drogowej województwa zachodniopomorskiego - powiedział przed wbiciem łopaty wiceminister Kwieciński. - Wreszcie będzie miało ono ważne dla gospodarki trasy komunikacyjne.

Dwie inwestycje drogowe: nowa droga i obwodnica

Wiceministrowie infrastruktury i rozwoju, którzy przebywali w Szczecinie, ogłosili też dwie kolejne inwestycje drogowe dla Szczecina
Przyjechali Jerzy Szmit, wiceminister Infrastruktury i Budownictwa oraz Jerzy Kwieciński, wiceminister Rozwoju. Ogłosili skierowanie do drugiego etapu postępowanie przetargowe na obwodnicę Przecławia i Warzymic w ciągu drogi krajowej nr 13.

- Do osiemnastu wykonawców, którzy spełnili warunki uczestnictwa, zostały skierowane zaproszenia do składania ofert cenowych - mówi Mateusz Grzeszczuk z Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad Oddział Szczecin.

Po wybraniu najkorzystniejszej oferty w czwartym kwartale zostanie podpisana umowa z wybraną firmą, która zaprojektuje drogę i ją wybuduje.

Będzie miała od 34 do 37 miesięcy na inwestycję, przy czym z tego okresu zostanie wyłączony okres zimowy, tj. od 15 grudnia do 15 marca - tłumaczy Grzeszczuk.

DK nr 13 połączy Szczecin z autostradą A6 od strony zachodniej i dalej z granicą polsko - niemiecką w Rosówku
. Obwodnica będzie dwujezdniową drogą klasy GP (droga główna ruchu przyspieszonego) o długości 6,5 km. Jezdnie będą miały po dwa pasy ruchu w każdą stronę, a w obszarze węzła Kołbaskowo - po 3 pasy. W ramach inwestycji powstanie węzeł drogowy Przecław i nowy zintegrowany Kołbaskowo, który będzie stanowił w przyszłości początek Zachodniej Obwodnicy Szczecina.
Ministrowie mówili też o pieniądzach na dofinansowanie drugiej inwestycji, rozbudowy skrzyżowania ulic Floriana Krygiera z Granitową. Nowa droga wyprowadzi ruch na autostradę A6. Zostanie poszerzony wiadukt nad torem kolejowym Dąbie -Podjuchy i wybudowany drugi most nad Regalicą.

Wiceminister Szmit zdradził też, że wkrótce GDDKiA przystąpi do realizacji ostatniego odcinka S3 na południu, dochodzącego do granicy z Czechami.

Marek Rudnicki

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.