Budżet obywatelski w Stargardzie. Z częścią nie zdążyli na czas
Dziesięć inwestycji w ramach budżetu obywatelskiego miało być zrealizowanych w tym roku. Część zadań wykonano, inne są w trakcie, na niektóre trzeba jeszcze poczekać, bo je przełożono.
10510 głosów oddali stargardzianie na zadania zgłoszone przez mieszkańców w ramach Stargardzkiego Budżetu Obywatelskiego. W tym ważnych było 10086 głosów. Rozłożyły się tak, że spośród 42 pomysłów, które zakwalifikowała komisja ds. budżetu, wygrało 10 projektów.
Część już jest
Jeden ze zwycięskich wniosków dotyczył rozbudowy siłowni i budowy placu zabaw dla dzieci przy ul. Tańskiego na os. Lotnisko. Na otwarcie przyszli mieszkańcy osiedla z pociechami, zadowolonymi, że ich baza do uprawiania sportu i rekreacji powiększyła się o kolejne elementy. Gotowe jest też miasteczko ruchu drogowego na os. Pyrzyckim.
- Udało się również rozbudować siłownię plenerową przy Szkole Podstawowej nr 4 na os. Chopina - informuje Grzegorz Chudzik, inżynier miasta. - Dostawiliśmy tam dodatkowo kilka urządzeń.
Zakończenia projektu „Struga przyjazne mieszkańcom” doczekali się też mieszkańcy ulicy Struga. Rok temu budowano tam plac zabaw. W tym roku stargardzianie wnioskowali o parkingi.
Kilka dni temu oddano też do użytku miejski szalet. Stanął, tak jak mieszkańcy chcieli, niedaleko placu zabaw w parku Chrobrego. To czwarta publiczna toaleta w mieście. Korzystanie z niego jest darmowe.
Niektóre w trakcie
Budowana jest glorietta na tzw. patelni w parku Chrobrego. To parkowa budowla, w postaci otwartego pawilonu z kolumnami. Była rozpowszechniona w okresie renesansu.
- Jest montowana z gotowych prefabrykatów zrobionych w renesansowym stylu - mówi Artur Wiśniewski, dyrektor wydziału kultury i sportu UM w Stargardzie. - Obecnie są robione szalunki. Glorietta lada dzień ma być gotowa. Teren wokół niej zostanie ładnie zagospodarowany, by można było przyjemnie spędzać w tym miejscu czas. Zamontujemy tam też ławki.
Przeszły na kolejny rok
Wiosną 2017 r. spodziewać się można montażu przystani kajakowej na Inie.
- Wszystko jest już gotowe - mówi Artur Wiśniewski. - Zarząd melioracji postawił nam jednak warunek, by pomosty były demontowalne. Dlatego zostaną one zwodowane dopiero wiosną.
Nie wyremontowano placu zabaw przy PM 3. Na przyszły rok zaplanowana jest termo-modernizacja budynku. Dopiero wtedy odremontowany będzie plac zabaw. Podobnie z modernizacją boiska przy Zespole Szkół Ogólnokształcących. Włączono je w projekt, na który miasto chce uzyskać dofinansowanie. W 2017 r. powstanie też boisko przy SP 1. Koszt inwestycji jest wyższy.
- To decyzja wspólna dyrektora i wnioskodawcy, by w tym roku wykonać tylko dokumentację projektową na całość - mówi Ewa Onderek z wydziału oświaty.