Budżet obywatelski na 2017 rok już ruszył. Pojawiają się jednak głosy, że uwagi mieszkańców nie zostały w nim do końca uwzględnione
Miasto do połowy października zbiera propozycje do budżetu obywatelskiego 2017. Ogłoszone zasady zdziwiły młodzieżową radę miasta. Dlaczego? Bo, jak napisali na swoim facebooku, nie zostały uwzględnione ich uwagi. Młodzi proponowali m.in., by w budżecie aktywnie mogły brać udział osoby, które ukończyły 16 rok życia. Młodzi uważają też, że nie przygotowano szerokiej kampanii informacyjnej, promującej budżetu obywatelski, czego się także domagali.
- Obecnie czekamy na zgłoszenia propozycji do budżetu obywatelskiego - mówi prezydent Janusz Kubicki.
- Nasze stanowisko nie zostało niestety wzięte pod uwagę - mówi Marcin Kukuć z młodzieżowej rady miasta. - Chociaż dostaliśmy zapewnienia, że nasze głosy będą słyszalne. Prezydent nie odpowiedział na oficjalne stanowisko MRM, które wysłaliśmy w lutym. Do tej pory nie mamy żadnego odzewu. Może nasze uwagi będą wzięte pod uwagę w następnym budżecie? Zobaczymy, czas pokaże...
Przewodniczący rady miasta, Adam Urbaniak, pomysł młodych, dotyczący możliwości zgłaszania propozycji oraz głosowania osób powyżej 16. roku życia, popiera.
- Ten postulat jest jak najbardziej zasadny. Sami, jako klub PO, postulowaliśmy, by młodzież powyżej16. roku życia mogła brać udział w budżecie obywatelskim. Jednak śmiem twierdzić, że z promocją budżetu obywatelskiego nie jest tak źle. Cieszy się on większym zainteresowaniem mieszkańców niż wybory samorządowe. Oczywiście, ideałem jest, by brało w nim udział 100 proc. uprawnionych do tego osób.
- Obecnie czekamy na zgłoszenia propozycji do budżetu obywatelskiego - mówi prezydent Janusz Kubicki. - Szansa, by zmiany w kolejnych edycjach były uwzględniane są zawsze. Od początku zmieniamy regulamin.
Postulaty, które zmienią kształt budżetu obywatelskiego, muszą być poddane konsultacjom społecznym. A to wymaga czasu. Więc może kolejne zmiany zostaną wprowadzone do budżetu obywatelskiego na rok 2018? Obecnie wciąż można zgłaszać pomysły, na co przeznaczyć 6 milionów złotych. Zgłoszenia można pobrać ze strony internetowej urzędu miasta. Po wypełnieniu należy je wysłać na adres mailowy: budzet2017@um.zielona-gora.pl lub złożyć wniosek osobiście. Po weryfikacji zgłoszonych zadań odbędzie się głosowanie, które potrwa od połowy listopada do połowy grudnia. Wyniki poznamy w styczniu.
Natomiast mieszkańcy dzielnicy Nowe Miasto mają swój fundusz połączeniowy do podziału. Na co przeznaczą pieniądze (przez pięć lat to 100 mln zł), zadecydują sami podczas zebrań.