Bydgoskie kamienice mają swoje tajemnice. Głowa Święcickiego wisi nad oknem
Zdradzamy tajemnice, jakie kryją się w historii, albo w murach bydgoskich kamienic. Jeśli i Wy znacie, jakieś ciekawe fakty nt. kamienic w Bydgoszczy, dajcie nam znać na adres: agata.kozicka@pomorska.pl. Będziemy rozszerzać i uzupełniać naszą mapę.
Gdańska 30
Jako fotografującą dziennikarkę wyjątkowo zainteresowała mnie kamienica przy Gdańskiej 30. Wzniesiono ją wg projektu Józefa Święcickiego dla fotografa Oskara Ewalda. W najwyższej kondygnacji budynku znajdowała się pierwotnie pracownia fotograficzna właściciela. Narożna nadbudówka ma przeszklony dach. W 1919 roku atelier kupiła Władysława Spiżewska - pierwsza polska fotografka w Bydgoszczy.
Gdańska 14 Hotel „Pod Orłem”
Wszyscy chyba wiedzą, że Hotel Pod Orłem jest projektu Józefa Święcickiego. Ale może nie każdy wie, że projektant wśród główek „aniołków/kobiet” nad oknami 3. piętra umieścił swój podpis. Jedna z główek to autoportret samego Święcickiego.
Stary Port 1-3
Kamienica Stary Port 1-3 (na rogu placem Teatralnym) to też dzieło Józefa Święcickiego. Co ciekawe, na elewacji pojawiają się dodatkowe elementy. Organiczne. Te ciemnoszare bąble wplecione w ornament nad oknami to gniazda, a smugi na elewacji, to... no cóż - ich odchody.
Długa 17
Na kamienicy przy ul. Długiej 17 znajdowały się wcześniej niezauważalne płaskorzeźby. Gdy około rok temu nabrały kolorów, kamienica wypiękniała. Z ciekawostek - na samej górze po lewej stronie kobieta trzyma pismo. - Jak powiedział mi jeden z uczestników wycieczki w języku hebrajskim napisane jest tam „Bóg” - zdradza Daria Kieraszewicz, z e znajdującego się tam Muzeum Mydła i Historii Brudu.
Gdańska 53
A na koniec, czy zwróciliście uwagę, jak ciekawie wpasował się nowoczesny styl kamienicy przy ul. Gdańskiej 53? Podoba się Wam?