Bydgoskie służby gotowe, ale bezpieczne wakacje musimy zorganizować sobie sami
Na około 10 plażach w regionie bezpieczeństwa strzegą ratownicy WOPR. Policjanci i strażacy wspólnie z wodniakami już rozpoczęli patrole kąpielisk - z poziomu wody i brzegu. Z poziomu drogi policjanci sprawdzają autobusy. O jedno zadbać musimy sami: by policyjna mapa wypadków miała jak najwięcej białych plam.
Kąpielisko w Borównie: jakość wody doskonała. Ratownik - na miejscu. Pieczyska - woda doskonała, ratownik obecny. To reprezentatywne przykłady plaż w okolicach Bydgoszczy. Sanepid nie ma zastrzeżeń do stanu wód w większości przetestowanych kąpielisk w regionie. To w Wąsoszu jest jednak zamknięte - do odwołania, bo woda nie nadaje się do kąpieli.
Ratownicy na stanowiskach
Ratownicy WOPR z regionu, ok. 600 osób, mają za sobą kursy doszkalające z zakresu udzielania pierwszej pomocy. - Prowadziliśmy webinaria, w kursach online brały udział także szkoły z regionu. Chodziło o to, by jak najwięcej osób miało świadomość zagrożenia i umiało go uniknąć - mówi Ewa Zieliński, instruktorka kujawsko-pomorskiego WOPR-u, ratownik medyczny.
Na blisko 10 kąpieliskach w regionie o bezpieczeństwo odpoczywających dbają ratownicy. W tym roku wyposażeni dodatkowo w przyłbice lub okulary ochronne, a podczas udzielania pomocy - dodatkowo w rękawiczki i fartuchy. Także plażowiczów obowiązuje zachowanie reżimu sanitarnego: konieczne jest zachowanie bezpiecznego dystansu od innych, nie trzeba oczywiście zakładać maseczek, gdy idziemy popływać czy opalać się, ale gdy stoimy w kolejce do lokalu gastronomicznego czy toalety - już tak. Jeśli przy kąpielisku są przebieralnie, zajęta może być co druga szafka.
Akcja „Bezpieczny akwen”
O bezpieczeństwo na wodzie wspólnie z WOPR-owcami dbają policjanci i strażacy. Wodne patrole już pływają, m.in. po Wiśle, bo pod lupą znajdują się nie tylko miejsca, gdzie kąpiele są dozwolone. - Te niestrzeżone kąpieliska chyba jeszcze bardziej wymagają naszej obecności - zauważa podkom. Lidia Kowalska z zespołu prasowego KWP w Bydgoszczy.
Policyjni wodniacy pierwszy raz w tym sezonie zawitali nad Zalew Koronowski już 13 czerwca. Mundurowi z Ogniwa Wodnego bydgoskiej komendy będą tu prowadzić patrole aż do końca września. Sprawdzają, m.in., obowiązkowe wyposażenie łodzi w środki ratunkowe, trzeźwość i uprawnienia do kierowania łodzią i do amatorskiego połowu ryb. W pierwszych dniach tych działań wystawiono 12 mandatów za wjazd pojazdami do lasu oraz za brak środków ratunkowych na łodziach. Raport z pierwszego wakacyjnego weekendu jest już bardziej optymistyczny. Policjanci sprawdzili przygotowanie kąpielisk strzeżonych nad Zalewem Koronowskim. Wspólnie z ratownikami WOPR-u oraz strażakami z OSP Gościeradz w ramach akcji „Bezpieczny akwen” skontrolowali również kąpieliska niestrzeżone. Wszystko było w porządku.
Pamiętajmy, że w pierwszej kolejności o własne bezpieczeństwo musimy zadbać sami. Przewidujmy, jakie niebezpieczeństwa może nieść za sobą nasze zachowanie, brawurowa zabawa, popisywanie się przed znajomymi czy alkohol. Pamiętajmy też o mogącej się szybko zmienić pogodzie.
Te wysiłki mogą jednak nie wystarczyć, jeśli sami zapomnimy o tym, że woda daje nie tylko beztroski wypoczynek. - Alkohol, brawura, brak umiejętności pływania, spadek formy spowodowany brakiem ruchu podczas kwarantanny społecznej, nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa, nieczytanie regulaminów i niestosowanie się do poleceń ratowników - wylicza jednym tchem Ewa Zieliński, pytana o to, co wpływa na bezpieczeństwo plażujących.
- Pamiętajmy, że w pierwszej kolejności o własne bezpieczeństwo musimy zadbać sami. Przewidujmy, jakie niebezpieczeństwa może nieść za sobą nasze zachowanie, brawurowa zabawa, popisywanie się przed znajomymi czy alkohol. Pamiętajmy też o mogącej się szybko zmienić pogodzie. Policjanci wyczulali pracowników WOPR-u na kwestie zgłoszeń w sytuacji zmieniającej się nagle aury - mówi podkom. Lidia Kowalska z zespołu prasowego KWP w Bydgoszczy.
Autokar do sprawdzenia
O bezpieczeństwo w czasie drogi na kolonie warto zadbać jeszcze przed wyjazdem.
- Policjanci prowadzą kontrole autobusów: sprawdzają ich stan techniczny, wyposażenie, uprawnienia kierującego oraz jego trzeźwość.
- Potrzebę kontroli można również zgłosić osobiście w każdej jednostce policji lub telefonicznie, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.
- Warto poinformować policjantów o planowanym wyjeździe z kilkudniowym wyprzedzeniem, żeby uniknąć oczekiwania na przyjazd patrolu policji.
- W Bydgoszczy stały punkt kontroli autokarów prowadzony przez KMP znajduje się przy ul. Toruńska 59 (parking przy HWS Łuczniczka), szczegóły pod numerami 47 751 12 49 i 47 751 51 59.
- W całym województwie działa 19 takich stałych punktów.
Policjanci chcą też zadziałać na wyobraźnię kierowców. Każdego wakacyjnego dnia będą prezentować Mapę Wypadków Drogowych ze Skutkiem Śmiertelnym - Wakacje 2020.
Można ją zobaczyć tutaj.
Policjanci przypominają, że każde, nawet z pozoru błahe, zignorowanie przepisów: nadmierna prędkość, brawura, zlekceważenie senności czy zmęczenia może być przyczyną tragedii na drodze.
Kąpieliska (w większości) sprawdzone
- Wyniki badań wody w kąpieliskach na terenie województwa kujawsko-pomorskiego znane są już w przypadku 24 z 35 kąpielisk - informuje Olga Radkiewicz, rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy. - Jedynie w przypadku Kąpieliska nad Jeziorem Deczno podczas pierwszego badania przeprowadzonego 19 czerwca stwierdzono brak przydatności wody do kąpieli ze względu na zakwit sinic. Na podstawie kolejnego badania wody w tym miejscu (przeprowadzonego 24 czerwca) wydano ocenę o przydatności wody do kąpieli. Wszystkie pozostałe 23 kąpieliska podczas pierwszego badania uzyskały ocenę „woda przydatna do kąpieli” (pobór i analiza próbek wody wykonane muszą być nie wcześniej niż 10 dni przed otwarciem sezonu kąpielowego na danym kąpielisku).
Według danych sanepidu z 30 czerwca bezpieczne są:
- Kąpielisko Stanica Wodna Bachotek (Bachotek, pow. brodnicki),
- Kąpielisko nad Jeziorem Górznieńskim (Górzno, pow. brodnicki),
- Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Województwa Kujawsko-Pomorskiego Kąpielisko Borówno nad jeziorem Borówno (Borówno, pow. bydgoski),
- Kąpielisko gminne w Koronowie-Pieczyskach nad Zalewem Koronowskim (Koronowo, pow. bydgoski),
- Starogrodzkie (Chełmno, pow. chełmiński),
- Kąpielisko G.O.W. “Delfin” (Biały Bór, pow. grudziądzki),
- Kąpielisko “Plaża Miejska” (Grudziądz, pow. grudziądzki),
- Kąpielisko nad Jeziorem Pakoskim w Janikowie (Janikowo, pow. inowrocławski),
- Kąpielisko Przyjezierze – plaża główna (Przyjezierze, pow. mogileński),
- Wiecanowo (Wiecanowo, pow. mogileński),
- Plaża Miejska w Sępólnie Kraj. (Sępólno Krajeńskie, pow. sępoleński)
- Kąpielisko nad Jeziorem Mochel (Kamień Krajeński, pow. sępoleński),
- Plaża Miejska w Więcborku (Więcbork, pow. sępoleński),
- Kąpielisko nad Jeziorem Deczno (Sulnówko, pow. świecki),
- Plaża Miejska w Chełmży (Chełmża, pow. toruński),
- Kąpielisko nad Jeziorem Józefowo (Józefowo, pow. toruński),
- Kąpielisko nad Jeziorem Kamionkowskim (Kamionki Małe, pow. toruński),
- Cekcyn (Cekcyn, pow. tucholski),
- Kąpielisko “Plaża Choceń” (Choceń, pow. włocławski),
- Kąpielisko “Plaża Miejska w Chodczu” (Chodecz, pow. włocławski),
- Kąpielisko “Lubieńskie” (Lubień Kujawski, pow. włocławski),
- Kąpielisko miejskie na jeziorze Wikaryjskim (Włocławek, pow. włocławski),
- Kąpielisko nad jeziorem Czarnym (Włocławek, pow. włocławski),
- Kąpielisko Ośrodka Wypoczynkowego “Jutrzenka” w Gołąbkach (Cegielnia, pow. żniński).