Bydgoskie szpitale podległe samorządowi województwa zostały liderami prestiżowego rankingu "Rzeczpospolitej"
Bydgoskie szpitale: Centrum Onkologii oraz Wojewódzki Szpital Dziecięcy znalazły się w gronie liderów prestiżowego, ogólnopolskiego rankingu „Bezpieczny szpital”.
„Rzeczpospolita” opublikowała wyniki XVII edycji rankingu „Bezpieczny szpital 2020”, który od lat współorganizuje z Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.
- Ranking pokazuje, że po etapie inwestycji przychodzi czas na dbałość o doświadczenie pacjenta. To on staje się centrum działań liderów w województwach, którzy planując kolejne inwestycje, myślą przede wszystkim o tym, jak przełożą się one na komfort chorego. Nawet jeśli trzeba działać w pandemicznych warunkach – komentuje rezultaty Joanna Ćwiek, „Rzeczpospolita”.
Bydgoskie Centrum Onkologii utrzymuje wysoki poziom
Bydgoskie Centrum Onkologii jest szpitalem, który od lat znajduje się w czołówce najbardziej bezpiecznych dla pacjentów szpitali zajmując pierwsze, bądź drugie miejsce. W tym roku Centrum Onkologii zostało sklasyfikowane na miejscu drugim.
- Centrum było, jest i będzie robiło wszystko, by zapewnić pełne bezpieczeństwo swoim pacjentom. Mimo pandemicznych, bardzo trudnych warunków nie spadła jakość świadczonych w Centrum Onkologii usług i od lat niezmiennie pozostaje na najwyższym, europejskim poziomie - mówi Agnieszka Bielińska, rzeczniczka CO w Bydgoszczy.
Agnieszka Bielińska dodaje, że na tak wysokie notowania szpitala największy wpływ ma zaangażowanie wysoko wyspecjalizowanej kadry.
Najlepszy bydgoski szpital pediatryczny
Natomiast Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Bydgoszczy został wyróżniony otrzymując pierwsze miejsce w gronie szpitali pediatrycznych.
- To co szpital osiąga jest wynikiem empatii i wrażliwości marszałka województwa oraz jego otoczenia. Dzięki niemu mamy nowoczesny szpital, możemy stosować nowoczesne technologie – twierdzi Edward Hartwich, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy.
Dyrektor dodaje, że status lidera w gronie szpitali pediatrycznych jest sukcesem całego województwa.
Edward Hartwich podkreśla również, że bez znakomitej, zmotywowanej i zdeterminowanej kadry zajęcie pierwszego miejsca w rankingu nie byłoby możliwe.
Dyrektor bydgoskiego szpitala dziecięcego wskazuje jeszcze na jeden znaczący element, czyli na realizację projektu modernizacji i rozbudowy wszystkich szpitali podlegających samorządowi województwa. Przypomnijmy, że samorządowa spółka Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne prowadziła m.in. przebudowę i rozbudowę bydgoskiego szpitala dziecięcego. Inwestycję tę zakończono w 2018 roku.
- Pomysł nie spotkał się z entuzjazmem wielu ludzi – przypomina Edward Hartwich. - Dobrze się stało, że ta opcja zwyciężyła. Mam osobistą satysfakcję, bo mogłem w tym uczestniczyć. Mówię to, bez uczucia próżności. Cieszę się, życie pokazało, że mieliśmy rację.
Eksperci uzasadniają
Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Bydgoszczy jest dziś placówką wielospecjalistyczną.
- Leczy 15 tysięcy małych pacjentów, może się pochwalić unikalnymi procedurami, takimi jak leczenie niedosłuchu i wszczepianie implantów ślimakowych i pniowych także u pacjentów między pierwszym a drugim rokiem życia. 1 października 2020 r. odbyła się tu pierwsza w Polsce, a także w Europie Środkowo-Wschodniej, operacja wszczepienia implantu słuchowego do pnia mózgu u dwuletniego dziecka. W ten sposób szpital dołączył do elitarnego grona pięciu europejskich ośrodków stosujących tę metodę leczenia u dzieci – czytamy w uzasadnieniu wyników rankingu.
Bydgoskie centrum pulmonologii w pierwszej dziesiątce
Warto dodać, że bardzo wysokie 8 miejsce na liście 100 najbezpieczniejszych szpitali zajęło Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy.
Wyróżnione w rankingu „Bezpieczny Szpital 2020” wysokimi notami jednostki podlegają samorządowi województwa.