Były minister spraw zagranicznych przekazał Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW cenne materiały archiwalne i pamiątki
Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy wzbogaciło swoje zbiory o cenne materiały archiwalne oraz pamiątki przekazane przez Radosława Sikorskiego.
Zobacz wideo: Olimpijska Astoria w Bydgoszczy już otwarta.
Do muzeum trafiły ponad 4 metry bieżących akt (13 pudeł mieszczących 77 poszytów, teczek i segregatorów). Zawierają materiały z lat 1998-2014, czyli z okresu, gdy Radosław Sikorski sprawował funkcje ministra obrony narodowej, a także wiceministra i ministra spraw zagranicznych. Przekazane materiały są związane przede wszystkim z działalnością dyplomatyczną ministra na arenie międzynarodowej.
[polecane]21376015[/polecane]
Wśród nich są, m.in., protokoły i stenogramy spotkań różnych grup i komisji związane np. z wejściem Polski do NATO w 1999 r. czy wejściem Polski do Unii Europejskiej w 2004 r.
- Mamy też np. podziękowania od ambasad, zaproszenia na różne wydarzenia, w tym na uroczystość ówczesnej Akademii Bydgoskiej, ale także programy uroczystości, w których brał udział Radosław Sikorski - wylicza dr hab. Marek Zieliński, prof. UKW i zarazem dziekan Wydziału Historycznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, któremu podlega Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW. - Te materiały pokazują z jednej strony aktywność samego Sikorskiego i mają znaczenie pamiątkowe, ale przewija się przez nie historia. Dla naszego muzeum szczególnie cenne są te z czasów, gdy był on pracownikiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych. To jest materiał o znaczeniu archiwalnym, wartościowy dla badań historycznych.