Campus Misericordiae już prawie pusty [ZDJĘCIA, WIDEO]
Teren Campusu Misericordiae, gdzie zakończyły się uroczystości z udziałem papieża Franciszka, jest już prawie pusty. Ruch odbywał się płynnie i szybko, choć w tłoku – powiedział PAP mł. insp. Mariusz Ciarka, który obserwował operację z helikoptera.
Po opuszczeniu sektorów pielgrzymi wędrowali w deszczu, który zaczął padać ok. godz. 14; większość z nich założyła peleryny.
Jak mówił Ciarka, przy opuszczaniu sektorów i wychodzeniu na drogi dojścia tworzyły się zatory, ale nie stanowiły one dużych utrudnień. Część pielgrzymów odpoczywała z powodu spiekoty w pobliskim lesie, dopóki nie zaczął padać deszcz, inni czekali w kolejce do przejścia.
WIDEO: Moment ogłoszenia przez papieża Franciszka następnych Światowych Dni Młodzieży
Autor: Remigiusz Półtorak
"Biorąc pod uwagę fakt, że według organizatorów swobodne opróżnianie sektorów przez pielgrzymów mogło potrwać od 8 do 12 godzin, obecną sytuację można wręcz uznać za sukces" – podkreślił Mariusz Ciarka, rzecznik Centrum Medialnego Administracji Rządowej na czas ŚDM.
Tłumy wracających pielgrzymów na ulicach Krakowa to wyzwanie dla komunikacji miejskiej i kolei. Możliwe jest wyłączenie z eksploatacji przystanku tramwajowego Dworzec Główny Tunel. W tym czasie linie tramwajowe przejeżdżające przez tunel nie będą obsługiwały tego przystanku. Trasa tramwajowa biegnąca po estakadzie pomiędzy ul. Wielicką i Lipską została wyłączona z eksploatacji i w całości przeznaczona dla pieszych.
Jednoczesny powrót wielu grup pielgrzymów jest też wyzwaniem dla PKP. Jak poinformowała rzeczniczka PKP SA Paulina Jankowska, w związku z tym od godz. 14 w niedzielę ruszyła tymczasowa organizacja ruchu na dworcach: Kraków Główny i Kraków Płaszów. Wejście na perony odbywa się przez strefy buforowe, a na stacji należy pojawić się godzinę przed odjazdem pociągu.
Zmieniona organizacja funkcjonować będzie przynajmniej do godz. 14 w poniedziałek. W zależności od sytuacji na stacjach może zostać podjęta decyzja o wydłużeniu obowiązywania tymczasowej organizacji odprawy podróżnych.
Według szacunków, w ciągu dwóch dni dworce Kraków Główny i Kraków Płaszów obsłużą 850 pociągów, z czego 72 to pociągi specjalne ŚDM. Szacuje się, że tylko z tych pociągów skorzysta około 400 tys. pielgrzymów.
Kolej sformułowała także 5 zasad dla pielgrzymów, które mogą usprawnić podróż. Dotyczą one dokładnego sprawdzenia stacji i godziny odjazdu pociągu, przybycia godzinę przed odjazdem, utrzymywania kontaktu z przewodnikiem grupy, słuchania poleceń organizatorów i sprawnego wsiadania do pociągu.
W niedzielę w południe zakończyła się w Campusie Misericordiae w Brzegach pod Wieliczką msza posłania z udziałem papieża Franciszka, kończąca Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016.
Źródło: www.pope2016.com