Choroba zwyrodnieniowa stawów. Dlaczego stawy tak często zawodzą?
Najczęściej zajęte są stawy kolanowe i biodrowe, a także stawy kręgosłupa, rąk i stóp. Pojawia się ból nasilający się podczas ruchu, ograniczenie ruchomości stawów, trzeszczenie podczas ruchu. Nie dochodzi do objawów ze strony innych układów.
Mam reumatyzm, łamie mnie w kościach - mówimy, kiedy dokucza nam ból stawów. Słowo „reumatyzm” jest jednak terminem przestarzałym, popularnie używanym do opisywania chorób stawów manifestujących się przewlekłym, nawracającym bólem. Pod tym ogólnym określeniem kryje się bowiem bardzo obszerna grupa schorzeń charakteryzujących się zmianami w tkance łącznej (przeważnie w stawach).
Ból w stawach to jeden z objawów reumatoidalnego zapalenie stawów, ale również choroby zwyrodnieniowej stawów. To najczęstsze, zupełnie odmienne choroby leczone przez reumatologów. W październiku obchodzimy Międzynarodowy Dzień Reumatyzmu. To okazja, aby przyjrzeć się chorobie zwyrodnieniowej stawów (ChZS), jednej z częstszych przyczyn kalectwa.
Dlaczego stawy chorują?
Stawy są ruchomymi połączeniami kości. Ich zadaniem jest umożliwienie ruchu poszczególnym częściom naszego ciała. Końcówki kości połączone są więzadłami, a pomiędzy nimi znajdują się powierzchnie stawowe pokryte gładką chrząstką.
W dalszej części tekstu:
- Jak dochodzi do powstania choroby zwyrodnieniowej stawów?
- Co sprzyja jej rozwojowi?
- Jak się leczy ChZS?
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień